Najlepsza butelka dla noworodka, czyli jaka? - Noski Noski

Najlepsza butelka dla noworodka, czyli jaka?

Najlepsza butelka dla noworodka, czyli jaka? 

Jaka butelka będzie najlepsza dla noworodka? Jakie są polecane butelki dla niemowląt? Butelka z wolnym przepływem? Antykolkowa? Imitująca pierś? Jako nowy rodzic możesz być przytłoczony ilością produktów w sklepach dla dzieci. Na rynku są setki butelek i może być Ci trudno określić, która z nich jest najlepsza dla Twojego dziecka. W tym artykule opiszemy kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze butelki dla noworodka. 

butelka dla noworodka

Najlepsza butelka dla noworodka — co jest ważne przy wyborze pierwszej butelki?

 

Butelka na mleko dla noworodka? Bez względu na to, czy zdecydowaliście się na karmienie piersią, czy mlekiem zastępczym, Wasze dziecko może potrzebować butelki — na stałe lub od czasu do czasu np. gdy mama musi wyjść do lekarza czy wyjechać na kilka dnia (praca, zabiegi medyczne, przyjmowanie leków niedozwolonych podczas karmienia piersią).  

Jest wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze butelki dla noworodka. Oto kilka najważniejszych czynników, o których należy pamiętać:

KSZTAŁT SMOCZKA  

 

Jaki smoczek do butelki dla noworodka? Chociaż na rynku można znaleźć wiele różnych butelek, początkowo większość dzieci najlepiej radzi sobie z jednym rodzajem — jest nim butelka antykolkowa dla noworodka. Butelki antykolkowe mają kształt dopasowany do buzi dziecka i zmniejszają ryzyko zachłyśnięcia się powietrzem. W ten sposób ograniczają szanse, że pojawi się nieprzyjemna i bolesna kolka. 

Nie zakładajcie jednak, że właśnie ten typ będzie najlepszy w Waszym przypadku. Wybór butelki powinien być oparty na obserwacji reakcji dziecka na różne rodzaje smoczków. Na przykład, jeśli Twoje dziecko przejawia objawy refluksu lub ma skłonność do kolki, możesz wybrać butelkę antykolkową.

 

Butelki antykolkowe dla niemowląt posiadają specjalną konstrukcję zapobiegającą dostawaniu się powietrza do żołądka, pozwalając jednocześnie na przepływ mleka. Tempo przepływu mleka będzie idealne, jeśli dodatkowo Wasz smoczek antykolkowy (określany czasem jako „smoczek wentylowany”) będzie także smoczkiem dynamicznym. Najlepsza butelka antykolkowa dla noworodka to właśnie ta z wolnym przepływem. 

 

Smoczek dynamiczny dla noworodka będzie dopasowywał tempo przepływu mleka do potrzeb noworodka i możliwości jego żołądka. Będzie także w możliwie wierny sposób naśladował tempo przepływu mleka podczas karmienia piersią. 

podgrzewasz do mleka dla noworodka

 

Najlepsza butelka dla niemowlaka? Korzyści wynikające z zastosowania antykolkowych butelek ze smoczkiem dynamicznym obejmują:

 
  • Zmniejszone ryzyko wystąpienia kolki z powodu uwięzionego powietrza w żołądku.
  • Zmniejszona ilość bolesnych wzdęć i refluksu, które mogą wynikać z uwięzionego powietrza w żołądku.
  • Lepsze przygotowanie jamy ustnej do późniejszego rozwoju: umiejętności jedzenia z łyżeczki, gryzienia itd.
  • Wspieranie prawidłowego zgryzu.
  • Łatwiejsze odbekiwanie, ponieważ mleko przepływa szybciej niż powietrze przez smoczek.
 

Jaka pojemność butelki będzie najlepsza na początek?

 

POJEMNOŚĆ

 

Jaki rozmiar butelki dla noworodka? Sugeruje się, że pojemność butelki dla noworodka powinna wynosić 80-125 ml. Po ukończeniu trzeciego miesiąca można przesiąść się na większą butelkę:  200-250 ml. Po pierwszych urodzinach, jeśli nadal planujecie karmienie mlekiem, może to być duża butelka powyżej 250 ml. 

 

Czy to oznacza, że każdy noworodek będzie wypijał 125 ml przy każdym karmieniu? Nie! Zgodnie z danymi noworodek pije około 45-90 mililitrów płynów na 2-3 godziny. Jeśli z butelki podajecie mleko mamy, Wasze dziecko może potrzebować mniejszej ilości, za to częściej lub plasować się w dolnej, lub górnej granicy podawanych wyników. Jeśli karmicie mieszanką dla noworodka, możecie kierować się wytycznymi znajdującymi się na opakowaniu, ale także nie traktujcie ich zerojedynkowo. Najlepszym sposobem oceny tego, czy dziecko odżywia się prawidłowo, jest obserwacja przybierania na wadze według siatek centylowych. 

 

Jeśli karmisz dziecko mieszanką, musisz wybrać butelkę o większej pojemności niż ta przeznaczona do mleka matki. Formuła zawiera więcej składników odżywczych niż mleko matki i potrzebuje miejsca na rozszerzenie podczas podgrzewania. Jeśli używasz proszku lub płynnego koncentratu w butelkach o mniejszej pojemności, nie będzie wystarczająco dużo miejsca, aby rozszerzyć go podczas podgrzewania w butelce. Może to spowodować np. oparzenia w ustach dziecka, jak również zaparcia z powodu braku powietrza w jelitach spowodowanego zbyt dużą ilością mleka modyfikowanego spożywanego na raz.

MATERIAŁY

 

Która butelka najlepsza dla noworodka? Smoczek powinien być miękki i elastyczny. Z tego powodu polecamy Wam smoczki silikonowe i kauczukowe (smoczki lateksowe). Smoczek dla noworodka powinien też mieć również otwory, które regulują dopływ powietrza do butelki, aby dziecko otrzymało jego wystarczającą ilość powietrza podczas karmienia i nie zachłystywało się podczas prób wzięcia większego oddechu. Kształt powinien być łatwy do uchwycenia i trzymania przez dziecko.

 

O tym, z jakiego materiału może być wykonany pojemnik na mleko, piszemy więcej w dalszej części artykułu. 

butelka do mleka dla niemowlaka

 

BEZPIECZEŃSTWO 

 

Jaka pierwsza butelka dla noworodka? Smoczek i pierwsza butelka powinny mieć możliwie jednorodną budowę, a więc niewiele części, które mogą odpaść podczas użytkowania. Zmniejszy to ryzyko zadławienia się lub zranienia, jeśli jakaś część oderwie się i utknie w gardle lub ustach dziecka.

Butelka powinna mieć antypoślizgową podstawę lub uchwyt, aby nie wyślizgiwała się z ręki podczas karmienia.

 

PRAKTYCZNOŚĆ

 

Wybierając butelkę dla niemowląt, szukaj takiej z szeroką szyjką, aby można było wlać formułę lub mleko matki bez rozlewania żadnego z góry butelki podczas wlewania. To również sprawi, że sprzątanie bałaganu będzie znacznie łatwiejsze, ponieważ nie ma żadnych pozostałości na górze butelki z rozlanego płynu wewnątrz.

 

Plastikowa czy szklana butelka dla noworodka?

 

Jaki rodzaj materiału? Szkło czy plastik? A może silikon? Niektóre butelki są wykonane ze szkła lub plastiku wolnego od BPA, inne z silikonu. Szklane butelki są zazwyczaj cięższe niż plastikowe, ale są również łatwiejsze do czyszczenia, ponieważ nie mają szczelin, w których mleko może utknąć (co może się zdarzyć w przypadku niektórych stylów plastikowych butelek). Niektórzy rodzice wolą plastikowe butelki, ponieważ lepiej utrzymują mleko w chłodzie; inni wolą szkło, ponieważ nie zatrzymuje ono zapachów jak plastik. Butelki silikonowe są popularne, ponieważ są elastyczne i łatwe do uchwycenia, ale mają jedną poważną wadę: Łatwo pękają, jeśli zostaną upuszczone na podłogę.

Butelka na mleko dla niemowląt

 

Wąska kontra szeroka butelka do karmienia — na jaką się zdecydować?

 

Szerokość butelki ma znaczenie głównie, gdy idzie o komfort trzymania przez rodzica, aczkolwiek niektórzy producenci zalecają wybór wąskiej butelki do karmienia w przypadku noworodków o niskiej wadze urodzeniowej. Czasem zdarza się, że ten sam model smoczka dostępny jest w zestawie z dwoma rodzajami pojemników na mleko, co daje rodzicowi możliwość wyboru rozwiązania, które lepiej się sprawdza. 

 

Rodzaj smoczka w butelce — jaki wybrać na początek?

 

WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do około 6. miesiąca życia. Tę metodę uważa się za naturalną, wspierającą układ immunologiczny, prawidłowy rozwój jamy ustnej i zgryzu, zmniejszającą skłonność do alergii. Zalecenia to jedno, a życie to drugie. Czasem butelka to jedyne wyjście, a czasem świadomy wybór, do którego rodzic ma całkowite prawo. Jeśli rozglądasz się nad jakościową opcją butelki dla noworodka, na początku najlepiej postawić na smoczek, który w możliwie wierny sposób odwzorowuje pierś mamy. Jej kształt i funkcje — sposób ssania, przepływ pokarmu. Taką butelką będzie polecana powyżej antykolkowa butelka ze smoczkiem dynamicznym, o kształcie zbliżonym do kobiecego sutka. Do takiego smoczka maluch będzie mógł się przyssać w naturalny i intuicyjnie łatwy sposób, a to bardzo ułatwia picie.  

butelka dla niemowląt

Kiedy mogą być niezbędne specjalistyczne butelki do karmienia?

 

Czasem u niemowląt nie wypracowuje się prawidłowy sposób ssania. Zwykle jest to zwykle związane z budową anatomiczną jamy ustnej malucha lub jej dysfunkcjami (np. rozszczep podniebienia, krótkie wędzidełko). W tych przypadkach o dobór odpowiedniej butelki najlepiej poprosić personel szpitalny lub profesjonalnego doradcę laktacyjnego z doświadczeniem w wąskiej dziedzinie, jaką są butelki do zadań specjalnych. 

Ile butelek do karmienia dla noworodka kupić?

 

Jeśli planujecie karmić dziecko wyłącznie butelką, wyprawka dla noworodka powinna obejmować dwie lub trzy butelki na mleko. Zapasowe egzemplarze przydadzą się w przypadku kiedy jedna z butelek będzie akurat dezynfekowana, uszkodzi się lub zagubi. Warto mieć także jedną butelkę 

na mleko dla noworodka, uszykowaną na czas ewentualnych wyjść (wraz z kilkoma porcjami mleka). Da Wam to większą swobodę i pewność, że zabraliście ze sobą wszystko, co potrzebne, nawet jeśli pakowaliście się szybko lub pod presją płaczu dziecka (często niemowlęta nie lubią się ubierać i awantury przed wyjściem z domu to norma). 

 

pierwsza butelka

 

Dodatkowe akcesoria do butelek, które warto mieć w wyprawce

 

Najlepsze butelki dla noworodków to jedno. Drugą rzeczą są przydatne akcesoria, które warto mieć, jeśli zdecydujecie się skorzystać z butelki. Jeśli karmienie piersią to podstawowa metoda karmienia Waszego dziecka, by napełnić butelkę mlekiem, niezbędny będzie laktator. O przygodach z laktatorami można by napisać niejedną książkę. Najczęstszym błędem młodych mam jest przekonanie, że dziecko karmione piersią odciąga dokładnie tyle mleka, ile po odciągnięciu znajduje się w laktatorze. To nieprawda! Jeśli odciągasz niewiele mleka nie znaczy to, że masz problemy z pokarmem. Dziecko odciąga mleko znacznie sprawniej niż laktator, obecność małego człowieka uruchamia też u mamy odpowiednie hormony zwiększające produkcję pokarmu. Świetnym rozwiązaniem jest więc odciąganie mleka z drugiej piersi, podczas jednoczesnego karmienia dziecka drugą. Takie rozwiązanie plus herbatka na laktację i powinno być przyzwoicie. Jak nie za pierwszym, to za dziesiątym razem. Rodzicielstwo to cenna lekcja cierpliwości! 

 

Dla rodziców karmiących okazjonalnie, jak i tych, którzy zdecydowali się na mleko zastępcze, niezbędny będzie także specjalny zestaw do czyszczenia butelek. Pozwala on na precyzyjne oczyszczenie wszelkich zakamarków, w których mogłyby pozostać resztki mleka. Prawidłowa higiena to super ważna rzecz, zwłaszcza w przypadku nowo narodzonych maluchów, których układ odpornościowy jest delikatny i ciągle jeszcze dojrzewa do samodzielnego radzenia sobie poza organizmem Mamy. 

 

Dodatkowymi gadżetami przydatnymi podczas karmienia dzieci butelką będą specjalne suszarki do elementów butelki dla niemowlęcia, a także pojemniki (koszyk do mycia akcesoriów niemowlęcych w zmywarce), które umożliwią odseparowanie drobniejszych części od innych przedmiotów, które pakuje się do zmywarki. Jeśli chcecie pozostać aktywni, pomyślcie także o pojemnikach na odciągnięty pokarm lub proszek do mieszanki, który możecie zabrać ze sobą w drogę. 

Świetną rzeczą jest także podgrzewacz do mleka. Możecie wybrać ten od Beaba, który robi robotę, a jednocześnie wygląda genialnie — niczym elegancki ekspres do parzenia kawy! 

podgrzewanie mleka niemowlęciu

Nie zapominajmy jeszcze o smoczku i jego dezynfekcji, której możesz dokonać zawsze i wszędzie, jeśli masz dostęp do wrzątku lub do wyprawki dołączysz urządzenie UV do natychmiastowej sterylizacji. 

sterylizator do smoczków

 

Najlepsza butelka dla noworodka — butelki do mleka modyfikowanego

 

Po dobre butelki dla niemowląt do picia mleka kieruj się do sklepu Noski Noski! Znajdziesz je w dziale wyprawka dla noworodka
Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.