Najlepsze zabawki Montessori dla niemowląt i małych dzieci - Noski Noski

Najlepsze zabawki Montessori dla niemowląt i małych dzieci

Montessori od pierwszych dni życia?

W noskinoski.pl mamy mnóstwo zabawek i akcesoriów dla najnajów, inspirowanych tą alternatywną pedagogiką. Poznaj najlepsze naszym zdaniem zabawki Montessori dla niemowląt. Naszego subiektywnego przeglądu dokonujemy z okazji pojawienia się w naszym sklepie oddzielnej kategorii - Zabawki Montessori!  

Uwielbiamy oglądać Wasze konta na Instagramie! Wielu rodziców oznacza noskinoski w mediach społecznościowych, dzięki czemu mamy możliwość podejrzeć, jak przygotowują się nad nadejście maleństwa. Jeszcze zanim wprowadziliśmy do sklepu oddzielną kategorię produktów inspirowanych Montessori, wiedzieliśmy, że wiekowa (bo aż 100-letnia!) pedagogika, jest jedną z Waszych ulubionych. Dom w stylu Montessori to piękne, uporządkowane pokoiki, pozwalającej dziecku na swobodę i samodzielne poznawanie świata. Cudne mobile nad łóżeczkami. Czekające na schludnych regałach drewniane zabawki dla dzieci i książeczki kontrastowe. Wszystko uporządkowane, nieprzeładowane, blisko natury. Bezpieczna, harmonijna przestrzeń, w której można skoncentrować się na dziecku i Jego indywidualnym rozwoju... To podejście jest nam bardzo bliskie!

Leander: stojak do kołyski trójnóg Classic

Montessori od pierwszych dni


Filozofia Marii Montessori to zachęta do aktywnego odkrywania świata poprzez zabawę! A zabawa to naturalne dla dzieci zachowanie — i to już od pierwszych dni życia. Czy tygodniowe niemowlę może się bawić? Obserwuje już świat i chociaż nieostro widzi, fascynują je czarno-białe kontrasty. Wkrótce interesujące stają się także rączki i nóżki, a z czasem wszystko, co można złapać, potrząsać, eksplorować rączkami (faktury, zakończenia, odstające elementy). To czas kiedy obracanie się z boku na bok, delikatne masowanie i zapoznawanie z nowymi zabawkami to wielkie przygody, bezpośrednio przekładające się na rozwój dziecka.

Zabawki inspirowane Montessori pielęgnują rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny i fizyczny maluszków. Wprowadzając jej elementy od samego początku, możesz sprawdzić, czy będzie właściwym wyborem dla Twojego dziecka i Twojej rodziny. 

Good Wood: materac futon Poducha Leniucha


Co to jest zabawka Montessori?


Nie ma żadnej oficjalnej certyfikacji, czy oficjalnej listy „zatwierdzonych” zabawek Montessori. Zabawka może zostać uznawana za zabawkę Montessori, jeśli w jakimś zakresie wspiera tę filozofię edukacyjną, inspiruje się nią. 

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając zabawkę Montessori dla niemowląt:

1. Naturalne materiały.

Otaczaj malucha naturalnymi materiałami: drewno, metal, bawełna, wełna, papier... Czy musisz zrezygnować całkowicie z tworzyw? Co prawda tradycyjne zabawki Montessori są zwykle wykonane z drewna — takie właśnie zabawki dostępne były w czasach kiedy żyła Maria Montessori. Obecnie pojawia się też wiele genialnych zabawek inspirowanych tą pedagogiką, wykonanych z innych przyjaznych naturze materiałów: silikonu czy bioplastiku (np. z trzciny cukrowej). To Ty jako rodzic decydujesz, jak bardzo Wasze domowe Montessori ma być ortodoksyjne i skupione na sztywnych zasadach. 

2. Prostota i rezygnacja z elementów rozpraszających.

Montessori to zabawki bez grających, świecących, mutlimedialnych efektów. Bez baterii i głośniczków. Pamiętaj, że rozpraszający jest także bałagan! Zamiast kupować tony niepotrzebnych zabawek, zaopatrz się w zaledwie kilka — odpowiednich dla każdego etapu rozwoju, który będzie przed Wami. Mniejsza ilość zabawek pozwala Dziecku na skupienie na wykonywanym zadaniu. Z punktu widzenia rodzica mniej zabawek to także mniej sprzątania, a więcej czasu dla siebie, gdy Maluch zaśnie. 

3. Jedna funkcja / jedna umiejętność

Zabawki Montessori dla niemowląt powinny koncentrować uwagę dziecka na jednej umiejętności/koncepcji lub jak czasem się mówi — silnej stymulacji tylko jednego zmysłu. Możliwość skupienia na jednym bodźcu, czy jednej trenowanej umiejętności pozwala budować fundamenty do nauki w późniejszym czasie. 

4. Realistyczne

Jeśli pluszowa wiewiórka, to taka jak w lesie czy na zdjęciu. Jeśli figurka krówki to taka jak na pastwisku, a nie w kreskówce. Jeśli garnuszki do zabawkowej kuchni — to miniaturki tych, z których korzystają dorośli. Maria Montessori preferowała zabawki i książki, które były zakorzenione w rzeczywistości. Dzieci uwielbiają naśladować otaczający je, je dorosły świat, ale to założenie, które będzie dla Was ważne w znacznie późniejszym okresie niż niemowlęcy... 

Najlepsze zabawki inspirowane Montessori dla dzieci w wieku od 0 do 18 miesięcy:

1.  Grzechotka walec

Klasyk nad klasykami. Grzechocze, stymuluje słuch i dotyk. W późniejszym okresie niemowlęcym będzie zachęcać do pokonywania większych dystansów poprzez pełzanie, raczkowanie i chodzenie za turlającym się walcem. 

Bigjigs Toys: drewniany roller Roll Rattle
2. Mobil
Piękna, przestrzenna, ruchoma dekoracja zawieszona nad łóżeczkiem, pozwoli stworzyć montessoriański kącik dla maleństwa, przyciągnie jego wzrok, pozwoli samodzielnie wyciszyć się i wyregulować podczas obserwacji ciekawego przedmiotu. 
Grimm's: drewniany mobil Harmony Wings
Ruchome elementy i klocki do nakładania do ćwiczeń małej motoryki. 
Vilac: kosmiczna zabawka do nauki liczenia In The Stars
4. Skwish
Klasyczna zabawka Skwish fascynuje maluchy plątaniną gumek, patyczków i koralików. Wykonana z drewna kauczukowego bryła doskonale sprawdza się jako gryzak, grzechotka oraz niezwykle ładna zabawka sensoryczna i motoryczna w jednym.
Manhattan Toy: drewniana zabawka dla niemowląt Artful Skwish
Kiedy dzidziuś leży na plecach, ciekawi go wszystko ponad jego głową. Z radością wyciąga rączki, by chwycić to, co zobaczy ponad sobą. Baby Gym Bajo to pięknie wykonany stojak z zabawkami w kształcie słońce, księżyca i planet. 
Bajo: stojak z zabawkami dla niemowląt Baby Gym
6. Sorter
Zabawa sorterem pomaga rozwijać koordynację ręka-oko, wpiera koncentrację i angażuje, dając mamie i tacie czas na wypicie ciepłej kawy. 
BRIO: drewniany sorter kształtów Retro Sorting Box

Przebijanka Hammer Peg zaprasza nadmiarową dziecięcą energię do treningu celności i precyzji.

Mała motoryka i koordynacja ręka-oko podskakują z radości na samą myśl o wbijaniu kołków młotkiem. Cieszy się też planeta, bo wszystkie zabawki Plan Toys wykonywane są z miłością do natury.

Plan Toys: przebijanka Hammer Peg

Kontrastowe obrazki pobudzą zmysł wzroku. Na początku maluszki będą śledzić wzrokiem za obrazkami, a z czasem nauczą się rozpoznawania przedmiotów, które znajdują się na stronach. Idealny sposób na poznawanie otaczającego świata. 

Inne książeczki serii Oczami Maluszka: Ślimak, Sztućce i Harmonijka

Tata Robi Książki: książeczka kontrastowa Oczami Maluszka. Banan

Zestaw drewnianych klocków: dwa dotykowe, dwa dźwiękowe i dwa optyczne, czyli patrzałki, grzechotki i teksturowe cudeńka. Do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku maluchów.
https://noskinoski.pl/products/klocki-sensoryczne
Pchacz to dobry prezent na roczek, może towarzyszyć mobilnemu maluchowi i wspierać jego rozwój motoryczny. Przyda się do przewożenia lalek i zabawek.
Done by Deer: wózek pchacz krokodyl Croco
11. Mata

Ciepłe, bezpieczne miejsce do zabawy dla maluszka. Mata z ekologicznej bawełny, do zabawy, pełzania, obracania się na brzuszek. 

Liewood mata aktywnościowa Glenn Activity Blanket została zaprojektowana, by zapewniać dzieciom zabawę, rozwijać ich zmysły i ciekawość. 

Umieszczone na macie postaci posiadają różne faktury, odstające płetwy i skrzydełka do miętoszenia, ciągnięcia i innych maluszkowych eksperymentów. 

Liewood: mata aktywnościowa Glenn Activity Blanket

Wobbel Starter to mniejsza wersja klasycznej deski do balansowania Wobbel Board. Idealna dla młodszych dzieci, wyjątkowa, kreatywna zabawka ruchowa. Dzięki mniejszemu rozmiarowi, wadze i łukowi będzie łatwiejsza do opanowania przez początkujących użytkowników. Można używać jej do balansowania, huśtania, kołysania, ćwiczenia równowagi.
Wobbel: mała deska do balansowania bez filcu Wobbel Starter
Pierwsza układanka dla niemowląt już od 10. miesiąca życia! Każdy z elementów czarno-białej układanki jest na tyle spory, aby ułatwić małym rączkom do wyciąganie, chwytanie i dopasowywanie. Zabawka rozwija zręczność, koordynację ręka-oko i umiejętność koncentracji.
Bigjigs Toys: kontrastowe puzzle Pets
To zabawka multifuncyjna, która posłuży jako wieża do układania i burzenia, ale także jako klocki do budowania lub sorter. Wieża do układania Stacking Tower BRIO wspiera umiejętność konstruowania, liczenia, rozpoznawania kolorów. 
BRIO: wieża do układania Stacking Tower
Motoryczna zabawka sprawdzi się jako klocki i przestrzenna układanka, a po skończonej zabawie — stylowa dekoracja.
Little Dutch: drewniana tęcza Wooden Rainbow

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.