Takiej promocji nie było! Rabaty do -40%

21 pomysłów na prezent sprawdź

Kompletujesz wyprawkę? lista

- 15% na ochłodę!

LAMPA

Otulacz czy rożek — co wybrać dla noworodka?

Otulacz czy rożek — co wybrać dla noworodka? - Noski Noski

Otulacz czy rożek — co wybrać dla noworodka?

 

Otulacze czy rożki? Oto jest pytanie! Trzeci trymestr przynosi nie tylko kilka dodatkowych centymetrów w pasie przyszłej mamy, ale też mnóstwo pytań i dylematów. Wiele dotyczy bezpieczeństwa i komfortu dziecka — nowego członka rodziny, którego obsługi będziemy się dopiero uczyć. Jednym z pytań, które pojawiają się najczęściej, jest: w czym powinno spać dziecko? Co najlepiej wybrać? Co sprawdzi się lepiej: otulacz czy rożek dla noworodka? A może jeszcze coś innego zamiast rożka dla niemowlaka? Sprawdzamy!

 

Czym jest otulacz i jakie jest jego zastosowanie?

 

Otulacz do spania dla noworodka? Otulanie to technika, która jest stosowana od dziesięcioleci, aby pomóc dzieciom w zasypianiu. Jest to sposób na owinięcie dziecka tak, aby czuło się bezpiecznie — jak w brzuchu mamy, gdzie możliwość ruchu, jaką posiada noworodek jest ograniczona. Niemowlaki zwykle lubią otulacze. 

 

Otulacz tworzy w łóżeczku ograniczoną, przytulną przestrzeń, w której dziecko nie przestraszy się własnym odruchem Moro (to naturalny reakcja niemowlęcia na nagły ruch lub dźwięk, polegająca na wyrzucaniu przed siebie rączek, która zanika dopiero w okolicy 6 miesiąca). Uważa się, że otulacze pomagają noworodkom łatwiej zasnąć, ponieważ stan otulenia jest to dla nich uczuciem znajomym i pocieszającym.

spowijanie niemowlęcia

 

Otulacze są świetną alternatywą dla kocyków, zwłaszcza latem, kiedy jest ciepło, a muślinowe, bambusowe czy bawełniane otulacze są przewiewne i oddychające. 

Mówi się, że stosowanie otulaczy może pomóc zmniejszyć ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt). Zaletą otulaczy jest również fakt, że zapobiegają one drapaniu się dziecka po twarzy (częsty problem noworodków), przynoszą ulgę w kolkach, gazach, wzdęciach i wszelkich bólach brzuszka. Zapobiegają też zaplątaniu się w koce podczas snu.

Otulacze pomagają również niemowlętom przejść z łona matki do życia poza nim, sprawiając, że czują się one tak, jak w ciele matki. W związku z tym może to być dobry sposób na łagodne przejście z jednego stanu do drugiego. Także od trzymania dziecka na rękach do umieszczenia go w łóżeczku lub kojcu.

 

Jak spowijać dziecko w otulacz? Jeśli obawiasz się, czy zrobisz to dobrze, w Internecie znajdziesz wiele filmów pokazujących, jak to zrobić! Skorzystaj z filmowej instrukcji, bo daje ona możliwość nauczenia się spowijania we własnym tempie i odpowiednim czasie. 

 

Jest kilka sposobów spowijania otulaczem, które można wykorzystywać także to pracy z elastycznymi typami niemowlęcych kocyków. Jeden z najpopularniejszych sposobów spowijania noworodka nosi uroczą nazwę "burrito". Inny, taki z czasów naszych rodziców, który pamiętają pewnie także nasze babcie to tzw. "blanket-wrap". Samo spowijanie bywa z angielskiego nazywane swaddlingiem. To termin, który możecie wrzucać w wyszukiwarkę w postaci zagranicznych filmów instruktażowych dotyczącym otulania dzieci. 

 

Rożek dla niemowlęcia — co to takiego

 

Rożek do spania dla niemowlaka? Rożek to rozwiązanie dające dziecku więcej przestrzeni i ciepła, ale też większe i bardziej sztywne. Kocyk, z którego tworzy się rożek, posiada zwykle antyalergiczne wypełnienie — jak cieńsza kołderka.  Wyposażony jest także w rzepy lub sznurki do wiązania, więc znacznie łatwiej jest zawinąć w niego maluszka.

rożek dla noworodka

Rożek dla niemowląt — co to jest?

 

Rożek niemowlęcy do spania? Co polubi maluszek? Ideą stosowania kocyków typu rożek jest to, że utrzymują one noworodki w cieple, a jednocześnie sprawiają, że nowo narodzonego maluszka w rożku łatwiej podnieść i przystawić do piersi. 

Często mówi się, że rożek jest to rodzaj kocyka do noszenia, który został zaprojektowany tak, aby utrzymać komfort temperaturowy maluszka, ale zapewnić mu odpowiednio dużo miejsca by mógł się poruszać i przybrać np. naturalną dla siebie pozycję prenatalną. 

 

Otulacz i rożek — podobieństwa

 

Oba rozwiązania tworzą maluszkowi komfortową, bezpieczną przestrzeń do snu. Rożek, jak i otulacz to dwa produkty nadające się dla niemowląt, które ułatwiają życie rodzicom w pierwszych miesiącach życia dziecka (np. podczas karmienia). Zarówno rożki, jak i otulacze mogą zostać wykonane z jakościowych, naturalnych materiałów. W naszym sklepie znajdziecie mnóstwo przepięknych rożków i otulaczy, które zapewnią dziecku spokojny sen, ale będą też pięknie się prezentowały. W ich poszukiwaniu zajrzyj do działu wyprawka dla noworodka


Zalety obu rozwiązań dla niemowląt (rożek oraz kocyk otulacz dla niemowlaka):

- spokojniejszy sen niemowlaka

- wyciszenie w ciągu dnia, spokojniejszy oddech

- poczucie bezpieczeństwa

- łatwość odtworzenia bezpiecznej przestrzeni w nowym miejscu

- korzystny wpływ na system nerwowy poprzez zmniejszenie epizodów intensywnego płaczu

- Zabezpieczenie przed drapaniem 

- Ochrona ciała dziecka

- Łatwiejsze karmienie

otulacz dla noworodka
 

Różnice pomiędzy rożkiem a otulaczem dla noworodka

 

Dziecko w otulaczu jest owinięte dosyć ciasno. Materiał otulacza mocno przylega do skóry  niemowlęcia. Rozwiązanie, jakim jest rożek, także pozwala stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń, ale jego wiązanie jest luźniejsze, a materiał grubszy, bardziej sztywny i wypełniony. Dziecko wewnątrz rożka ma sporą swobodę ruchów.  

 

Rożek czy otulacz — co lepiej sprawdzi się w szpitalu?

 

Otulacz czy rożek do szpitala? Wielu specjalistów zaleca, by nowo narodzone dziecko przykrywać podwójnie. Najpierw ciasno w lekki otulacz lub kocyk, a następnie w rożek. Otulacze są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Z łatwością pomieścisz taki otulacz w torbie do szpitala. Może się także okazać, że niemowlę nie lubi ciasnego spowijania i nie zaakceptuje otulacza. Może też zdarzyć się, że sam rożek nie daje dziecku wystarczającego komfortu. W pierwszych dniach, kiedy dopiero poznajecie się z nowo narodzonym dzieckiem, dobrze mieć pod ręką oba rozwiązania. 

otulacz

Otulacz czy rożek — bezpieczeństwo malucha

 

Otulacz niemowlęcy oraz rożek to dwa produkty o różnym przeznaczeniu, które mogą się wzajemnie świetnie uzupełniać. Wypróbuj obydwa. Być może okaże się, że do spania bardziej sprawdza się Wam otulacz, a w ciągu dnia (noszenie, karmienie) bezpieczniejszy okazuje się rożek.

 

W przypadku otulaczy ważne, by obserwować reakcje dziecka i nie spowijać go zbyt mocno. To bardzo ważna! Zbyt mocne spowijanie może powodować dyskomfort, ale też problemy z oddychaniem czy rozwojem stawów biodrowych. Sprawdzaj, czy otulacz krępuje ruchy niemowlęcia za bardzo, może. Kontroluj, czy maluch może delikatnie zmienić pozycję, wziąć prawidłowy oddech. Mówi się także, że po otuleniu należy kłaść dziecko tylko i wyłącznie na pleckach. 

 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz rożek, czy otulacz, pamiętaj, by do łóżeczka dziecka nie dawać niepotrzebnych przedmiotów: dodatkowych kocyków, pieluszek, maskotek. Każdy dodatkowy przedmiot w łóżeczku czy kołysce, w przypadku, jeśli znajdzie się w okolicy twarzy — ust i nosa niemowlęcia — stanowi potencjalne zagrożenie. 

 

Do kiedy można stosować otulacz? Zwykle do momentu, kiedy dziecko samo zacznie przewracać się z plecków na brzuszek. Co dzieje się zwykle między 4 a 6 miesiące, ale jak w każdej kwestii rozwojowej, mogą występować tutaj różnice. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy dalej spowijać dziecko, porozmawiaj z Waszym pediatrą. 

otulacz czy rożek

Na co ostatecznie się zdecydować — otulacz czy rożek?

 

Otulacze i rożki dla noworodków to świetny sposób na zapewnienie dziecku ciepła, przytulności, spokojnego snu. Upewnij się, że produkty, na które ostatecznie się zdecydujesz, wykonano z przyjaznych delikatnej skórze dziecka, antyalergicznych i oddychających materiałów takich jak bawełna, tkaniny z domieszką przędzy bambusowej (wyjątkowo miękki materiał), wełna merino, wypełnienia z odpowiednimi atestami. Naturalne tkaniny są jednocześnie lekkie, ciepłe i oddychające. Wspierają odpowiednią termoregulację organizmu noworodka, w pierwszych dniach jego życia. Zarówno otulacze, jak i rożki dostępne są w wielu pięknych wzorach i kolorach. Możesz wybrać takie, który pasują do wózka, wystroju w pokoju dziecka lub innych elementów odzieży. A może otulacz i rożek od jednego producenta? Z jednej kolekcji lub serii? 

rożek niemowlęcy

 

Po kilku dniach czy tygodniach sami odkryjecie, które z rozwiązań (rożek czy otulacz) sprawdza się lepiej w przypadku Waszego maleństwa. Zaczniecie korzystać z rozwiązań, które będą sprawiały, że dziecko poczuje się komfortowo bezpiecznie. Trafione rozwiązanie rozpoznacie z łatwością, bo sprawi, że dziecko będzie spokojne podczas drzemek. A co gdy dziecko wyrośnie z obydwu opcji (rożek otulacz). Co zamiast rożka dla niemowlaka? My polecamy przesiadkę do praktycznego śpiworka! Taki wykonany z odpowiednich materiałów śpiworek zapewnia odpowiednią termoregulację i sprawia, że ruchliwe niemowlęta się nie rozkopują. Śpiworki, jak i inne akcesoria, które uzupełnią Waszą wyprawkę znajdziecie w sklepie Noski Noski! 

śpiworek niemowlęcy
 

komentarz

zimowy spacer

Kasia,

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.