Otulacz do fotelika - bezpieczeństwo i komfort w podróży! - Noski Noski

Otulacz do fotelika - bezpieczeństwo i komfort w podróży!

Czas czytania: około 9 minut
Czego dowiesz się z artykułu:

 • Po co Wam otulacz do samochodu?
 • Z jakiego materiału otulacz do fotelika wybrać?
 • W co ubrać dziecko pod otulacz do fotelika?
 • Otulacz, czy śpiworek? Co kupić?

Otulacz do fotelika - bezpieczeństwo i komfort w podróży!

Otulacz do fotelika to element, o którym każdy rodzic powinien pomyśleć, planując podróż samochodem ze swoim maluchem. Jest to nie tylko dodatek zwiększający komfort dziecka, ale również element wpływający na jego bezpieczeństwo. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące otulacza do fotelika, abyś mógł dokonać najlepszego wyboru dla swojego dziecka.

Czy otulacz do fotelika jest konieczny?

Otulacz do fotelika, choć nie jest elementem obowiązkowym, znacznie podnosi poziom komfortu i bezpieczeństwa malucha w trakcie jazdy. Jest szczególnie przydatny w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura na zewnątrz jest niska.

Otulacz do fotelika. Jakie są jego zalety i wady?

Zalety:

 1. Zapewnia ciepło i komfort dziecku.
 2. Chroni przed wychłodzeniem i przewianiem.
 3. Może służyć jako kocyk lub śpiworek.
 4. Ułatwia przenoszenie dziecka do domu, bez wybudzania.
 5. Prawidłowo dopasowany otulacz pozwala zapiąć pasy bez kurteczki. Luz powstały w wyniku zapięcia pasów bezpieczeństwa na zimową kurtkę może spowodować obrażenia podczas wypadku.

Wady:

 1. Niektóre modele mogą być trudne w montażu lub niedopasowane do Waszego fotelika (rozstaw otworów do przekładania pasów).
 2. Dodatkowa inwestycja.

Czy spanie w otulaczu jest bezpieczne?

Tak, pod warunkiem że otulacz jest prawidłowo zamontowany i dopasowany do fotelika. Ważne, aby nie ograniczał ruchów dziecka oraz nie przeszkadzał w prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Jak wybrać otulacz do fotelika?

Przy wyborze otulacza zwróć uwagę na:

 1. Materiał: powinien być miękki, przewiewny i łatwy do czyszczenia.
 2. Rozmiar: musi pasować do fotelika i wieku dziecka.
 3. Łatwość montażu i demontażu.

Jaki otulacz do fotelika na wiosnę / lato?

Na cieplejsze miesiące wybierz otulacz z lżejszego materiału, który zapewni ochronę przed słońcem i lekkim chłodem. Świetna będzie bawełna, bambus, cieńka wełna merino np. splot motylkowy. Sprawdzą się także otulacze bez wypełnienia poliestrowego (poza wczesną wiosną, kiedy utrzymują się niskie temperatury).

Jaki otulacz do fotelika na jesień / zimę?

Wybierając otulacz na zimę, zdecyduj się na grubszy, cieplejszy model, który skutecznie ochroni dziecko przed chłodem. Postaw na merino lub wełnę / bawełnę o grubszym splocie, a także modele z wypełnieniem. Do tej kategorii otulaczy do fotelików zaliczają się te od Patulove — jednej z marek, z którymi współpracujemy od czasu, kiedy ich otulacze sprawdziły się przy naszych dzieciach :) 

Jak założyć otulacz do fotelika?

Instrukcje montażu zazwyczaj znajdują się na etykiecie lub w instrukcji obsługi. Zwykle chodzi o to, aby dopasować otwory w otulaczu do miejsc, w których wychodzą pasy bezpieczeństwa. Otulacz stanowi zatem dodatkową, odpinaną warstwę. pod ciałem dziecka. Natomiast same pasy, zapinają się bezpośrednio na pierwszej lub drugiej warstwie odzieży dziecka, a nie na kurteczce, czy kombinezonie, co zwiększa znacząco pradopodobieństwo ich prawidłowego zadziałania podczas kolizji. To bardzo ważne, aby otulacz był odpowiednio dopasowany do fotelika i nie zakłócał pracy pasów bezpieczeństwa.

Ile czasu dziecko może być w otulaczu?

Nie ma ustalonego limitu czasu, ale ważne jest, aby dziecko nie spędzało w nim zbyt długich okresów bez przerwy, szczególnie jeśli jest bardzo małe. Można w tym przypadku zastosować się do ogólnych zaleceń dotyczących czasu przebywania małego dziecka w foteliku samochodowym (mając na uwadze przede wszystkim wzgląd na postawę dziecka podczas leżenia w foteliku ):

20 min przerwy co 2 h jazdy w foteliku

Wyjątek - jazda nocna lub w porach drzemki, kiedy ważniejsze jest aby zachować prawidłowy rytm snu dziecka (jego indywidualną rutynę). Jeśli mijają 2 godziny, a niemowlę śpi, bo zwykle koło 12 zasypia na 3 h, warto poczekać, aż samo zdecyduje o tym, kiedy rozpocznie się postój.

W co ubrać dziecko pod otulacz do fotelika?

Zaleca się ubranie dziecka w jedną warstwę mniej niż normalnie (np. bez kurtki), ponieważ otulacz zapewnia dodatkowe ciepło.

Co lepsze śpiworek czy otulacz?

Wybór między śpiworkiem a otulaczem zależy od indywidualnych preferencji. Śpiworek jest zazwyczaj cieplejszy, ale otulacz może być bardziej uniwersalny. Otulacz posłuży także dłużej, ponieważ zwykle przewiduje opcję uwolnienia stóp dziecka, gdy te zacznie chodzić. 

Czy warto kupić otulacz dla noworodka?

Dla noworodków otulacz może być doskonałym rozwiązaniem, zapewniającym ciepło i bezpieczeństwo podczas pierwszych podróży samochodem.


Warto przeczytać także:


Produkty powiązane ze sklepu Noski Noski:

 • Otulacze do fotelika na każdą porę roku
 • Akcesoria podróżne dla dzieci
 • Bezpieczne foteliki samochodowe

Noski Noski oferuje szeroki wybór otulaczy do fotelika, które zapewnią Twojemu dziecku bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Wybierz idealny otulacz dla swojego malucha już dziś!

Leave a comment

All comments are moderated before being published.

Este sitio está protegido por reCAPTCHA y se aplican la Política de privacidad de Google y los Términos del servicio.