Gry planszowe dla dzieci – co wybrać? - Noski Noski

Gry planszowe dla dzieci – co wybrać?

Gry planszowe dla dzieci i ich zalety

Gry planszowe dla dzieci to doskonała edukacyjna rozrywka dla całej rodziny. Szukasz pomysłu na udany wieczór ze znajomymi albo domówkę? W tym wypadku planszówki też się sprawdzą. Zalety gier planszowych można by wymieniać godzinami, ale skupimy się na kilku podstawowych. 

Analogowe gry / układanki są małe, lekkie i stosunkowo tanie. Można je zabrać na wakacje albo rozłożyć na stole lub kanapie, zapewniając rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Są jak znalazł na długie jesienne i zimowe wieczory albo kwarantanny, zdalne nauczanie i pogodę niesprzyjającą wychodzeniu z domu. W przytulnym zaciszu domu można się rozwijać, emocjonować, a nawet spierać w całkowicie bezpieczny sposób.

Coraz częściej ludzie doceniają pozytywne cechy planszówek i organizują imprezy, na których główną atrakcją jest granie do późnego wieczora. Prym wśród dorosłych wiodą strategiczne, gdzie skupuje się lub buduje skomplikowane budowle albo osady. Dużym podobają się też rozbudowane gry narracyjne typu RPG, które pobudzają wyobraźnię i przenoszą w magiczny świat fantazji i niestworzonych postaci. To wspaniałe narzędzie do wspólnego spędzania czasu w wymiarze innym niż ten codzienny.

Dodatkową zaletą gier jest mnogość tematów. Obecnie można znaleźć planszówkę czy karciankę na niemalże każdy temat. Nie są to tylko gry RPG, czy historyczne z elementami fantasy. Bez problemu znajdziesz również gry oparte na ulubionych książkach czy filmach jak np. gra narracyjna Diuna: Sekrety Rodu

Wciąż wznawiane i wydawane w przeróżnych formach są tradycyjne zabawy o kilku tysiącach lat tradycji jak kości, człowieku nie irytuj się, warcaby czy szachy. Pojawiło się sporo wersji na różne budżety i wiek graczy. Istnieją też zręcznościówki i gry losowe do zabawy na planszy. Wydaje się też gierki, które opierają się na zwinności i szybkości w wersjach podróżnych i kieszonkowych, bo tradycyjne planszówki rozwijają się i stają się coraz bardziej fantazyjne. Zaletami tych zabaw są nie tylko grafiki i tematy dostosowane do zainteresowań dzieciaków, ale też ćwiczenie paluszków i koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

Dobrą stroną gier planszowych jest również to, że znajdziesz sporo odpowiednich dla przedszkolaków, które są z powodzeniem grywalne dla nastolatków i dorosłych. Producenci dbają o proste zasady i elementy, które przykuwają uwagę dorosłych. 

Czego uczą gry planszowe

Gry planszowe dla dzieci uczą cierpliwości, myślenia strategicznego, a co za tym idzie planowania i przewidywania, współpracy i pokojowej rywalizacji. Planszówki mogą rozszerzać słownictwo i rozwijać wyobraźnię. Niektóre gry poznają nas z fenomenami popkultury, czy realiami historycznymi jak popularna polska Kolejka”.

Wspólna zabawa uczy również interakcji społecznych, w tym wysławiania się, uprzejmości i zachowania w grupie, współpracy, umiejętności przegrywania i śmiania się razem z innymi. Innym ważnym aspektem jest to, że grając w planszówki nie patrzymy w ekran komputera czy komórki i musimy autentycznie przebywać z drugim człowiekiem, czy przeciwnikiem :) Są też planszówki, których sednem jest współpraca, są to tzw. gry kooperacyjne.

Gry losowe pokazują też, że czasem ma się szczęście, a czasem nie. Z przegraną też trzeba sobie umieć radzić a najlepiej zacząć od malutkich porażek w bezpiecznych warunkach.

Dobre są też gry, które polegają na tym, żeby grać razem przeciwko grze, więc uczą współpracy. Warto zatem znaleźć wspaniałe gry dla dzieci i razem z nimi odkrywać przygody i pięknie razem spędzać czas. Znajdź zabawne gry dla dzieci i spędź czas twórczo i rozwojowo.

Dobre i superowe gry dla dzieci uczą również logicznego myślenia, odczytywania symboli, faktów i odgadywania ruchów współgraczy.

Pamiętaj też, że planszówki dla dzieci mogą być atrakcyjne nawet dla dorosłych i właśnie takie są bardzo często. Z roku na rok pojawia się coraz więcej nowych pozycji na rynku, które świetnie sprawdzą się jako zabawa dla całej rodziny.

Na koniec coś o twardych umiejętnościach, czyli faktach – tego też uczą gry –najczęściej nie bezpośrednio, tylko przez zabawę. Zdarza się również tak, że należy zapamiętać pewne fakty albo odpowiedzieć na pytania, żeby wygrać grę. Warto wspomnieć klasyka, czyli “Państwa Miasta”. Grasz? 

Marka Adventerra specjalizuje się w grach edukacyjnych, które kładą nacisk na ochronę przyrody i segregowanie śmieci, a Mudpuppy prezentuje inspirujące kobiety. Jeszcze inne zabawy polegają np. na wkładaniu ubrań do szafy, albo karmieniu zwierząt. Wiedza podana w ten sposób jest przyswajana podczas rozrywki niemal bez wysiłku, a przede wszystkim łatwo i przyjemnie, bez przymusu. Żegnaj, nudo!

 Rex London: gra zręcznościowa łowienie ryb Let's Go Fishing

Gry dla dwojga dzieci

Klasyczny chińczyk ma tyle wersji, ile podpowiada fantazja producenta. My polecamy te wersje Człowieku, nie irytuj się:

Gry dla najmłodszych dzieci 

Już od 1,5 roku według wydawcy można się bawić poznając zwierzęta zagrożone wyginięciem dzięki grze memory Endangered Animals - Zwierzęta Zagrożone Wyginięciem
Gry planszowe od drugiego roku życia:

Gry dla mniejszych dzieci od 3 lat wzwyż

Gry planszowe dla czterolatków

 

Gry planszowe dla pięciolatków i sześciolatków

Planszówki dla siedmiolatków

Planszówki dla ośmiolatków i starszych 

Gry od 14 lat

  • Diuna - rozbudowana gra narracyjna do wcielania się w różne role
  • Wsiąść do pociągu
  • Osadnicy z Catanu

Specjalne gry dla dzieci

Świetna specjalna wersja znanej gry Monopoly to tegoroczna katowicka edycja. Gra strategiczna Monopoly Katowice to te same dobrze znane zasady osadzone wśród rodzimych adresów i ikonicznych budynków takich jak Kukurydze na osiedlu Tysiąclecia, Muzeum Śląskie czy Nikiszowiec. Jeśli złapiecie to wydanie, załapiecie się na niezwykłe pionki w kształcie miejskiego serca i innych ikonicznych symboli. Gra uczy liczenia i posługiwania się pieniędzmi oraz tego, że im się jest bogatszym, tym łatwiej gromadzić kolejne dobra.

Oprócz tego, mamy jeszcze całe mnóstwo innych gier – zręcznościówek, karcianych, narracyjnych, strategicznych, a do tego puzzle i układanki. Dla każdego coś miłego, bo… najważniejsza jest dobra zabawa!

Zobacz więcej tutaj.

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.