Kosmetyki dla dzieci – na co zwracać uwagę przy wyborze? - Noski Noski

Kosmetyki dla dzieci – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo cienka i delikatna. Naskórek jest mało elastyczny i ma inny odczyn niż skóra dorosłych, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na pielęgnację i dobór kosmetyków. Najważniejsze jest dbanie o czystość oraz zapobieganie odparzeniom, otarciom i odczynom uczuleniowym. Starszym dzieciom też wybieramy łagodne kosmetyki dla dzieci - środki do mycia i pielęgnacji.

Kilka najważniejszych reguł:

  • im mniej kosmetyków na początku, tym lepiej
  • naturalne środki
  • preparaty przebadane alergologicznie i dermatologicznie
  • środki z atestami np. Państwowego Instytutu Higieny albo Instytutu Matki i Dziecka
  • wyłącznie kosmetyki przeznaczone do użytku od pierwszego miesiąca życia
  • najlepiej organiczne, certyfikowane kosmetyki
  • mile widziane wegańskie 
  • mama powinna używać kosmetyków delikatnych przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących, bo bobas też będzie miał z nimi kontakt

Na co szczególnie zwrócić uwagę w pielęgnacji noworodka?

Kąpiel

Kąpanie noworodków to ważna część pielęgnacji, powinien to być niemalże codzienny rytuał. Jeśli dzidziuś nie jest spocony, a na zewnątrz nie królują upały można ją czasem pominąć, pod warunkiem dokładnego oczyszczania okolic pupy przy każdej zmianie pieluszki oraz codziennego przemywania fałdów skóry i szyi. Maluszek powinien być kąpany około pięciu czy dziesięciu minut. Pod koniec kąpieli można dodać do wody odrobinkę delikatnego środka myjącego dla noworodków. Generalnie w pierwszym miesiącu życia maluszka nie zaleca się stosowania żadnych kosmetyków. 

Emolienty stosujemy tylko, jeśli jest taka potrzeba, np. lekarz lub lekarka stwierdzili atopowe zapalenie skóry. Kropla takiego środka pomoże w natłuszczeniu skóry. Skóra może się łuszczyć kilka tygodni po urodzeniu i to normalny fizjologiczny proces. Dziecko pozbywa się naskórka z okresu życia płodowego i nie ma powodu do niepokojów. Zwłaszcza przy paluszkach skóra może się bardziej łuszczyć.

Paradoksalnie czysta woda to najważniejszy kosmetyk dla dziecka od narodzenia do ukończenia dwóch lat. Przemywaj kilkudniowe i kilkutygodniowe bobo czystą wodą, nawet w dni w które nie jest kąpane. Delikatnie przecieraj skórę wacikami nasączonymi ciepłą wodą (może być przegotowana) oraz kąpiemy w wodzie z dodatkiem (tylko jeśli są problemy np. AZS, emolientu). Oczka wycieramy w kierunku od zewnątrz do środka. Nie pocieraj, tylko osusz je delikatnie. Po kąpieli wcale nie musisz smarować okolic pupy dzidziusia kremem przeciw odparzeniom. Stosuj go tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba, tj. pojawi się odparzenie. Krem z pantenolem i wyciągiem z nagietka koi i działa regenerująco na skórę. Polecamy Linea MammaBaby: krem z panthenolem Crema Pantenolo. Odradzamy zasypki i talk. Są na naszej liście no-no.

Zamiast kąpieli dzidziusia

Ważne, żeby codziennie przemywać wodą twarz, fałdki i oczywiście pupę maluszka. Myj ją wodą przy każdym przewijaniu. Na wyjścia z domu wybieraj jednorazowe chusteczki nasączane wodą, np. WaterWipes. Nie wolno przemywać skóry maluchów chusteczkami z innymi środkami, bo cienka skórka nie toleruje ich tak dobrze jak u dorosłych, a ewentualne szkodliwe substancje przenikają łatwiej w głąb ciała. Dodatkowo inne składniki mogą wywołać inne niepożądane skutki uboczne.

Kosmetyki do kąpieli maluszka

Kosmetyki dla dzieci z emolientami są na drugim miejscu zaraz po czystej wodzie. Używajmy ich bardzo niewiele, a najlepiej wcale. Nawet najlepsze produkty dla dzieci mogą je uczulić. Emolient powinien być zastosowany w przypadku problemów skórnych, np. gdy skóra noworodka się łuszczy. Nie wolno go jednak stosować, jeśli wystąpi łojotokowe zapalenie skóry, bo jeszcze bardziej zaklei pory.

Skóra dziecka będzie chroniona już przy użyciu minimalnej ilości natłuszczacza do kąpieli. Nie dopuścisz wtedy do podrażnień. Niemowlę musi być od kilku do kilkunastu minut przy przewijaniu bez pieluszki i ubrań, żeby skóra mogła swobodnie oddychać. Pamiętaj jednak, żeby nie zmarzło i okryj je delikatnie luźną pieluszką lub przewiewnym kocykiem.

Bezpośrednio po kąpieli można w razie potrzeby zastosować specjalny krem pod pieluszkę, który zapobiega pieluszkowemu zapaleniu skóry, np Azeta Bio: organiczny krem pod pieluszkę z olejkiem Inca Inchi.

Dobrą propozycją stworzoną w 95% ze składników pochodzenia organicznego jest produkt marki Azeta Bio: skrobia ryżowa do kąpieli emolient dla niemowląt. To kosmetyk wegański, więc przypadnie do gustu rodzicom, którym leży na sercu również dobro zwierząt. Ewentualnie sprawdzi się również zwykła skrobia ziemniaczana.

Jeśli pojawiły się odparzenia smarujemy pupę kremem przeciw odparzeniom z panthenolem. To najważniejszy składnik aktywny takich specyfików. Lekarze nie zalecają stosowania profilaktycznego w celu zapobiegnięcia problemom, gdyż skóra musi oddychać). Kremy z tlenkiem  cynku mogą uczulać dzieci, więc stosujmy je ostrożnie i tylko przeciw odparzeniom po zaleceniu lekarskim. Do wyboru jest sporo marek, które mają takie kremy w swojej ofercie. Najbezpieczniejsze jest stosowanie zwykłej mąki ziemniaczanej w razie odparzeń i upałów. Mąka jest ekologiczna i w pełni bezpieczna, nie uczula, za to dobrze wchłania wilgoć.

Jak wybierać inne kosmetyki dla niemowląt

  • Kupuj i wybieraj tylko preparaty bezzapachowe i przeznaczone dla niemowląt. Najważniejsze, żeby były przebadane, dopuszczone do użytku i najlepiej zawierające tylko naturalne składniki. 
  • Naszym zdaniem należy wybierać kosmetyki z atestem dla niemowląt. Ten podstawowy to atest Państwowego Instytutu Higieny, można również szukać dodatkowych rekomendacji Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.
  • Sprawdzaj skład produktów. Mimo tego, że wazelina i parafina kosmetyczna są dobrze oczyszczone, to nie są to produkty naturalne, nie przepuszczają powietrza, więc staraj się ich unikać. 
  • Kosmetyki dla najmłodszych powinny być bez wszelkich perfum, barwników i innych niepotrzebnych składników. Mogą uczulić albo wywołać inne skutki uboczne. 
  • Skład procentowy jest łatwo określić, ponieważ producent jest zobowiązany podawać go w kolejności ilościowej od głównego składnika do tego, którego procentowo jest najmniej. Warto zatem sprawdzić, czy dobroczynnych substancji jest odpowiednio dużo. 
  • Nie wolno używać preparatów dla dorosłych, bo podrażniają skórę dziecka. Sprawdzaj od jakiego wieku danego kosmetyku wolno używać. Nigdy nie naginaj tej zasady.
  • Zwracaj też uwagę na sposób przechowywania kremów i płynów w sklepie – powinny być z dala od źródeł ciepła, niewystawione na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Najlepiej znaleźć coś, co stało w zacienionym, chłodnym i suchym miejscu.

Certyfikaty dotyczące pochodzenia produktów to również ważny wyznacznik jakości kosmetyków. Znane i uznane certyfikaty to np. ECOCERT, COSMOS ORGANIC, NaTrue, BDIH, Soil Association albo unijny zielony listek oznaczający. Kosmetyk ekologiczny, który spełnia wymagania zielonego listka to taki, którego skład w co najmniej 95% składa się ze składników ekologicznych. Musi też spełnić inne surowe warunki w stosunku do pozostałych 5% składników. Krem, czy olejek z jednym lub kilkoma z powyższych certyfikatów nie zawiera składników syntetycznych ani sztucznych składników.

Jeśli bobas ma problemy skórne, np. atopowe zapalenie skóry należy używać tylko kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt z takim problemem. W przeciwnym razie problemy się wzmogą. Jeśli maluch ma potówki, to sprawdźmy, czy się nie przegrzewa, czy ubranka i pieluszki są tylko z naturalnych tkanin. Skonsultujemy się też z pediatrą.

Dla ułatwienia wyboru na rynku są dostępne gotowe zestawy pielęgnacyjne dla niemowląt. Polecamy np.“Welcome baby” marki Hagi

  • Naturalna oliwka z olejem makowym 
  • Naturalny krem do buzi i ciała z olejem morelowym
  • Naturalne mydło dla dzieci z olejem ryżowym 
  • Naturalny żel do ciała i włosów z olejem ze słodkich migdałów
  • Produkty przebadane dermatologicznie
  • Naturalny krem pod pieluszkę z olejem konopnym 

Olejek migdałowy to dobry składnik, uniwersalny dla całej rodziny i łagodny. Olej ryżowy, morelowy i konopny to też dobry wybór dla bobasków. Dobra propozycja to też delikatny krem do twarzy i ciała marki Lullalove, który można stosować już od pierwszych dni życia.

Marka Linea MammaBaby przygotowała kilka produktów, które w zupełności wystarczą do pielęgnacji małego dziecka. 

Można ewentualnie skorzystać z zestawu kąpielowego składającego się z myjki i ręczniczka, ale to już później. Myjkę należy prać w wysokiej temperaturze po każdym kąpaniu. Jeśli skóra się łuszczy można delikatnie spróbować zastosować emolient albo krem do buzi i ciała, np. Linea MammaBaby: krem buzi i ciała Crema Viso Corpo

Większym łobuziaków może się przydać łagodny spray do rozczesywania splątanych włosów, np. od Dandydill Way. Można go stosować od szóstego miesiąca życia, ale przyda się pewnie nieco później.

Jaki środek na bolesne ząbkowanie

Jeśli wyrzynające się ząbki stanowią bolesny problem, można uśmierzać ból specjalnymi żelami. Można również masować delikatnie dziąsła, a do rozprowadzenia żelu użyć tzw. pierwszej szczoteczki. Przykładowy ekologiczny i certyfikowany specyfik to Alphanova Bebe: organiczny żel łagodzący ząbkowanie. który zawiera łagodzące rumianek, miód, prawoślaz lekarski i inne naturalne składniki. 

Do nakładania żelu oraz pierwszego mycia ząbków polecamy mini-szczoteczki na palec dorosłego, np. Jack N' Jill: 2 x silikonowa szczoteczka na palec.  

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze kosmetyków dla dzieci?

Od drugiego roku życia dzieci tolerują już więcej, więc nie musimy aż tak bardzo uważać jak na początku, ale dalej należy kupować tylko kosmetyki dla najmłodszych. Środki myjące powinny być łagodne, żeby nie wysuszały nadmiernie skóry, ani nie powodowały podrażnień. 

Zasady wymienione powyżej dalej znajdują zastosowanie, ale powoli dzieci same mogą zacząć wybierać kosmetyki dla siebie. Mydełka powinny być delikatne i przeznaczone dla dzieci. Sporo mydeł wysusza skórę i czasem sprzyja tworzeniu się egzem, więc lepsze są te w kostce z dodatkiem drogocennych olejków. Od trzeciego roku życia można zacząć urozmaicać kąpiele kolorowymi i natłuszczającymi solami kąpielowymi, albo kulami do kąpieli. Takie specyfiki zawierają często środki myjące oraz natłuszczające jak np. olej z awokado albo pestek winogron. 

Szczególnie polecamy:

Po wiecej wpadaj tutaj -> wyprawka dla noworodka lub tutraj -> pielęgnacja niemowlęcia

 

Żeby sobie pomóc, warto przeczytać przynajmniej jedną lub dwie książki, które fachowo i ze zrozumieniem przedstawiają różne aspekty pielęgnacji niemowląt oraz większych dzieci. 

 

Szczególnie polecamy:

  • Bukowy Las: Montessori od narodzin – książka Simone Davies, autorki bestsellerowej pozycji Montessori w twoim domu, w której przedstawiono praktyczne wskazówki, które pomagają zrozumieć potrzeby dzieci, które nie potrafią jeszcze mówić. Przeznaczona dla rodziców, którzy lęk i stres w relacjach rodzic-dziecko chcą zastąpić wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem. Autorki szeroko czerpią z zasad opracowanych przez Marię Montessori.

  • Bukowy Las: Montessori w Twoim domu – pierwsza część z dwóch książek Simone Davis, która pomoże wprowadzić zasady opracowane przez Marię Montessori. Przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko już wyrośnie z okresu niemowlęcego. Dzięki niej poznasz rozumowanie dwulatka i dwulatki i łatwiej będzie Ci wychować dziecko odważne, ciekawe świata przy jednoczesnym wyznaczaniu granic.

 

Przy pisaniu korzystaliśmy z:

  1. Dziecko bez kosztów. Przewodnik po niekupowaniu, Cozza Giorgia, rok wydania 2014, wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
  2. portal Medycyna Praktyczna

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.