Gry rodzinne – rozwijanie dzieci poprzez gry dla całej rodziny - Noski Noski

Gry rodzinne – rozwijanie dzieci poprzez gry dla całej rodziny

Gry planszowe dla dzieci są jednym z najlepszych sposobów na uczenie najmłodszych członków rodziny wielu aspektów życia społecznego, w tym współpracy oraz zdrowej rywalizacji. Poza tym to znakomita zabawa i możliwość nie tylko edukacji i społecznego rozwoju dziecka, ale też jego zręczności i refleksu. Dlaczego jeszcze warto grać z dziećmi w gry i jakie planszówki najlepiej sprawdzą się u Was? Sprawdź!

Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry planszowe?

W trakcie grania w planszówki między graczami rodzą się relacje oparte na współpracy lub współzawodnictwie. Wszystko to odbywa się w atmosferze zabawy i integracji – niezależnie czy maluch gra w gry rodzinne ze swoimi rodzicami czy z rówieśnikami. Konieczność koncentracji oraz wytężenia umysłu w czasie gry znacznie ułatwiają dzieciom naukę w szkole lub przedszkolu. Tym bardziej, że w czasie gry nauka odbywa się poprzez zabawę. Czego gra planszowa dla dzieci może nauczyć malucha i starszaka?

Nauka rywalizacji

Gry planszowe polegają na zdrowej rywalizacji. Są zatem dobrym źródłem nauki przed okresem, kiedy konieczne okaże się rywalizowanie w dorosłym życiu. Współzawodnictwo uczy dzieci także uczciwości, cierpliwości, przestrzegania zasad i myślenia strategicznego. Gry uczą wygrywać i uczą przegrywać - co jest świetną wprawką do prawdziwego życia. Są też dla dzieci do poznania smaku emocji związanych z wygraną i porażką - w bezpiecznym otoczeniu najbliższych, którzy są gotowi pomóc w ich zrozumieniu i przeżywaniu.

Z drugiej strony – a więc współpraca

Obok gier uczących zdrowej rywalizacji, wiele z nich mówi dzieciom, jak należy współpracować, by osiągać wspólne cele. Gry dla całej rodziny umożliwiają bowiem rywalizację zespołów lub polegają na tym, by wszyscy gracze wspólnymi siłami osiągnęli cel. Umiejętności współpracy wyniesione ze wspólnego grania w planszówki okażą się bardzo pomocne zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.

Naucz malucha myśleć logicznie

Rodzajów gier planszowych jest bardzo dużo. Każda z nich inaczej wpłynie na rozwój intelektualny dziecka. Niektóre gry rozwijają zdolności matematyczne, inne pomagają w analitycznym i syntetycznym myśleniu. Najlepsze gry planszowe dają uczą też odczytywania i rozumienia faktów, a także podstawowych zasad ekonomii i inwestowania pieniędzy.

Przewidywanie

Wiele gier polega na wykonywaniu schematycznych kroków, które ustalają porządek rozgrywki. Jednak w wielu przypadkach schematy te można łamać, by zaskoczyć przeciwnika. Możliwe jest planowanie swoich działań – dlatego od dziecka warto uczyć dzieci gry w taką klasykę jak warcaby, szachy czy chińczyk. Każdy dorosły wie, że bez przewidywania i planowania trudno przekształcać marzenia w cele.

Gimnastyka dla szarych komórek, czyli kreatywne gry

Nic tak nie rozbudza kreatywności dziecka oraz jego zdolności umysłowych jak logiczne, kreatywne gry, w których odniesienie sukcesu wymaga wysilenia szarych komórek. Gry kreatywne dla dzieci bardzo mocno angażują najmłodszych, dzięki czemu maluchy koncentrują się na rozwiązaniu łamigłówki. Różnego rodzaju gry-łamigłówki rozwijają bowiem logiczne i kreatywne myślenie, umiejętność planowania, analizy, przewidywania, podejmowanie decyzji oraz spostrzegawczość. Jakie gry planszowe rozwiną umiejętności umysłowe dzieci?

  • Łamigłówki– na przykład znakomita gra Zębatki Crankity, która polega na ułożeniu kół zębatych w działający mechanizm. Podobnie wyobraźnię wizualną rozwija też Splitting Image, w której celem jest odwzorowanie rysunku w odbiciu lustrzanym.
  • Karcianki – klasyczny pasjans czy gra Mistrz Spostrzegawczości Acuity rozwijają wyobraźnię oraz wyostrzają spostrzegawczość i umiejętność logicznego, strategicznego myślenia. W sklepie Noski-Noski znajduje się gra karciana Bataplouf, w którą maluchy mogą grać nawet w kąpieli.
  • Klocki i układanki – poprawiają zręczność i zdolności manualne. One również przyczyniają się do rozwoju wyobraźni przestrzennej.
  • Pamięciówki – ćwiczenie pamięci jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Gra Memory Ciężarki uczy nie tylko zapamiętywania, ale również odróżniania ciężaru przedmiotów, a więc rozwija zmysły i czucie.

Toddler Games – gry dla najmłodszych

Gry planszowe dla najmłodszych dzieci są bardzo starannie wykonane, a rozgrywka toczy się według jasnych reguł. Grać mogą w nie już maluchy, które ukończyły 2 i pół roku. Gry pełne są kontrastujących barw, dzięki czemu dzieci uczą się je rozpoznawać. Toddler Games uczą też spostrzegawczości i refleksu. Czas rozgrywki jest zwykle bardzo krótki, dzięki czemu dzieci nie tracąc koncentracji są w stanie rozegrać całą rundę od początku do końca. Takie gry stanowią świetne uzupełnienie dla zabawek sensorycznych, które również przyczyniają się do rozwoju maluchów.

Ćwiczymy zręczność

Ćwiczenie refleksu i zręczności to także bardzo ważny aspekt rozwoju dzieci. Dlatego w sklepie Noski-Noski rodzice znajdą dla swoich pociech również wiele sprzętów do gier zręcznościowych, dzięki którym ich sprawność manualna i refleks będą rozwijać się przy dobrej zabawie.

  • Kendama – czyli popularna japońska zabawka, składająca się z młotka i piłki, która należy umieścić w jego zagłębieniach. Podejmiesz wyzwanie ze swoim dzieckiem?
  • Latające dyski z silikonu – są miękkie i bezpieczne, dlatego gwarantują świetną zabawę na plaży, w parku czy na spacerze.
  • Proce – ćwiczenie celności można połączyć z rywalizacją sportową
  • Drewniane narty – to fantastyczna zabawki, który nauczy dzieci współpracy. Stawiając stopy na jednej desce, maluchy uczą się koordynowania swoich ruchów i reagowania na wzajemne komendy

Te oraz wiele innych znakomitych gier planszowych i zręcznościowych sprawią, ze Twoje dziecko będzie się świetnie rozwijać. Co ważniejsze, nie będzie to dla niego żmudna i trudna praca, ale dobra zabawa.

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.