Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka? - Noski Noski

Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka?

Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój dziecka? 

Z nostalgią wspominamy czasy, kiedy do świetnej zabawy wystarczała kałuża, błoto lub garść patyków. Dzieci uwielbiają kreatywne zabawy tym co znajdą pod ręką, ale perspektywa znoszenia do domu kamieni piachu i patyków nie zachwyca. Na szczęście na rynku znajduje się wiele czystszych i łatwiejszych do opanowania alternatyw, które w równym stopniu przyczynią się do rozwoju kreatywności dziecka. 

  • Jak puzzle i układanki wpływają na rozwój dziecka?

Puzzle to zabawka, która od lat towarzyszy kolejnym generacjom dzieci. Dzięki różnym stopniom zaawansowania, od puzzli składających się z kilku części, odpowiednich dla najmłodszych dzieci, do zestawów o kilkudziesięciu tysiącach elementów odpowiednich nawet dla dorosłych, puzzle długo mogą być przedmiotem zainteresowania dziecka. I bardzo dobrze, ponieważ oprócz rozrywki posiadają wiele walorów edukacyjnych.

puzzle dla dziecka

  • Puzzle rozwijają koncentrację, cierpliwość i rozwój uwagi

Ułożenie puzzli to dla dziecka wyzwanie, które wymaga cierpliwości i konsekwencji, a także zaplanowania działań i ich realizacji przez określony czas.

  • Rozwijają zdolności manualne

Ta cecha jest szczególnie istotna u najmniejszych dzieci, które dopiero uczą się chwytania i manipulacji drobnymi elementami. Układanie puzzli rozwija w mózgu dziecka obszary przetwarzające bodźce dotykowe. Dodatkowo części układanki uczą dziecko poznawania różnych kształtów.

  • Puzzle są wyciszającą rozrywką na koniec dnia

Zaproponujmy pobudzonemu dziecku układanie puzzli, gdy chcemy by uspokoiło się i wyciszyło po intensywnym dniu. Takie zakończenie dnia zaprocentuje przy układaniu dziecka do snu.

zabawki kreatywne

  • Układanki rozwijają ciekawość poznawczą

Układając obraz dziecko zwraca większą uwagę na detale i szczegóły niż przy normalnym oglądaniu. Wspólne układanie puzzli może sprowokować do rozmów na rozmaite tematy. W ten sposób, w zależności od tematyki układanego obrazu, możemy rozbudzić w dziecku zainteresowanie sztuką architekturą lub przyrodą. 

ciastolina zabawki kreatywne

  • Masy plastyczne - rozwój mięśni dłoni

Masy plastyczne to nowoczesny spadkobierca legendarnego podwórkowego błota. Dzieci uwielbiają lepienie, krojenie, ugniatanie i rzeźbienie. Do wyboru jest wiele gotowych mas plastycznych o różnej konsystencji i kolorze. Do zabawy świetnie nadadzą się również masy zrobione samodzielnie w domu, na przykład ciecz nienewtonowska, masa solna lub domowa ciastolina. 

Ugniatając masę dziecko wzmacnia mięśnie dłoni, tak istotne w nauce pisania. Zabawa masą plastyczną rozwija wyobraźnię, ale może również wspomóc naukę przedmiotów szkolnych, na przykład matematyki. Dzięki dzieleniu masy na dowolną ilość elementów można włączyć ją do nauki liczenia.

Nieocenioną wartością tego typu zabaw jest również ich działanie uspokajające i terapeutyczne u dzieci z nadpobudliwością i zaburzeniami uwagi. Dobrze sprawdzają się w celu wyciszenia pobudzonego dziecka.

klocki zabawki kreatywne

  • Klocki rozwijają wyobraźnię przestrzenną

Klocki to kolejna zabawka, która rośnie razem z dzieckiem. Wraz ze wzrostem jego umiejętności manualnych możemy wymieniać zestawy klocków na coraz bardziej skomplikowane. Największą zaletą klocków jest ich wszechstronność. Dziecko może swobodnie planować układane obiekty, dobudowywać i przebudowywać konstrukcje. W ten sposób rozwija swoją kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, zdolności przewidywania i logicznego myślenia i oczywiście umiejętności manualne.

Pianinko b.toys

  • Zabawki wspierające rozwój muzyczny

Już w najmłodszych latach warto zadbać o kontakt dziecka z muzyką. Producenci zabawek wychodzą temu naprzeciw oferując mnóstwo interaktywnych urządzeń, które melodyjkami, piosenkami i efektami dźwiękowymi walczą o uwagę dziecka.

Wybierając zabawki warto jednak zwrócić uwagę na te, które rzeczywiście wchodzą w interakcje z maluchem i pozwalają mu na szeroki zakres działań. Przykładem może być na przykład interaktywna zabawka-orkiestra, w której dziecko samo może wybierać kolejne instrumenty które dołączają do gry. 

Godne uwagi są również różne dziecięce wersje instrumentów lub zabawki z funkcją nagrywania, dzięki którym dziecko może nagrywać własny głos. 

Zabawki za pomocą których dziecko może wydawać dźwięki i tworzyć muzykę wpływają na rozwój inteligencji. Od najmłodszych lat wzmacniają pamięć, rozwijają zdolności manualne i sprawność małych rączek, a także uczą wytrwałości. Są też doskonałym naturalnym wprowadzeniem dziecka do świata sztuki poprzez rozwijanie jego wrażliwości na piękno. Dziecko uczy się również ekspresji własnych emocji i przekraczania swoich barier, na przykład podczas pierwszych występów przed rodziną

Nawet jeśli marzy nam się, aby pociecha uczyła się w przyszłości gry na prawdziwym instrumencie nie wywierajmy zbytniej presji. Dzieciństwo powinno być czasem swobodnego eksperymentowania i szukania własnych zainteresowań.

zabawki kreatywne
 

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.