Jakie zabawki edukacyjne wybrać? Zabawki dla dzieci w pierwszych latach życia - Noski Noski

Jakie zabawki edukacyjne wybrać? Zabawki dla dzieci w pierwszych latach życia

Rozwój dziecka rozpoczyna się już od jego pierwszych dni. W tym okresie niezwykle ważna jest obecność rodzica, która zapewnia bezpieczeństwo maluchowi. Ma to bowiem wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka, który jest niezwykle istotny. Zastanawiasz się, jakie zabawki edukacyjne wybrać na ten czas oraz czym się kierować przy ich zakupie? Dowiedz się, jakie zabawki dla dzieci w pierwszych latach życia sprawdzą się najlepiej. 

 

 

Interaktywna zabawka dla niemowlaka

Decydując się na zakup interaktywnej zabawki dla niemowlaka lub innego produkty, którego zadaniem będzie umilenie czasu malucha, warto pamiętać o jednej zasadzie: im mniej, tym lepiej. Zbyt duża liczba elementów do zabawy sprawi, że może on się poczuć przytłoczony. To nie wpłynie dobrze na jego rozwój. Niemowlakowi wystarczy jedna lub maksymalnie dwie zabawki. Dzięki temu nie dostarcza mu się nadmiaru bodźców, które w zbyt dużych ilościach mogą zmęczyć jego układ nerwowy.  

Decydując się na interaktywną zabawkę dla niemowlaka, dobrze jest wybrać taką, która jest w miarę cicha i spokojna. Najlepiej sprawdzają się zabawki sensoryczne, które charakteryzują się ciekawym kształtem oraz materiałem. Interaktywna zabawka dla niemowlaka to ta, która przyciąga jego uwagę za pomocą szelestów czy kontrastowych barw. Tego rodzaju elementy nie będą przytłaczać dziecka, ale wspierać jego rozwój. Zabawki interaktywne dla niemowlaka zajmą go również w trakcie karmienia czy innych obowiązkowych czynności.

 

Interaktywna zabawka dla niemowlaka czy coś innego?

Warto pamiętać o tym, że niemowlaki nie potrzebują zbyt wielu stymulacji w ciągu dnia. Najczęściej zajmują się one bowiem spaniem i jedzeniem. Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że najlepszym prezentem będzie interaktywna zabawka dla niemowlaka, ale również miły w dotyku przytulanka czy kocyk. W zasypianiu pomoże maluchowi także karuzela lub mata z zawieszonymi ciekawymi elementami. Nie można zapomnieć o gryzakach i grzechotkach, które nie tylko pełnią funkcję zabawki, ale pomagają również na swędzące czy bolące dziąsła małych dzieci. 

Jakie zabawki dla 4-miesięcznego dziecka?

Gdy dziecko staje się nieco starsze, zwiększa się również jego ciekawość na otaczający świat. Jest ono bardziej zainteresowane tym, co znajduje się wokół niego. Warto zadbać o to, aby 4-miesięczny maluch posiadał odpowiednio przygotowaną przestrzeń na to, by poznawać ciekawe rzeczy. Do tego idealnie sprawdzi się mata edukacyjna. Zapewni ona miejsce do przemieszczania się, a także zapewni dziecku wiele radości. Mata edukacyjna ułatwia także naukę obracania się, chwytania czy podtrzymywania główki. 

Na tym etapie można również wprowadzić książeczki sensoryczne. Dzięki nim wspiera się rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej malucha. Innymi zabawkami dla 4-miesięcznego dziecka są np.:

 • grzechotki,
 • bezpieczne lusterka,
 • miękki klocki o ciekawych kształtach i fakturach.

Jakie zabawki dla 5-miesięcznego dziecka?

Należy pamiętać, że zabawki dla 5-miesięcznego dziecka mają styczność z wrażliwą skórą maluchów. Produkty bardzo często są również wkładane przez nie do buzi. Ze względu na to, należy zatroszczyć się o jak największe bezpieczeństwo. Zabawki dla 4-miesięcznego lub nieco starszego dziecka powinny być wykonane z przyjaznych materiałów, które nie stanowią dla dziecka zagrożenia 

 

Najczęściej dzieciom w wieku pięciu miesięcy kupuje się miękkich towarzyszy w postaci przytulanek. Mogą one przybierać ciekawe kształty zwierzątek lub ulubionych postaci z bajek. Ciekawym pomysłem jest również zakup edukacyjnych gier, które już od najmłodszych lat dziecka, mogą wspierać jego rozwój. Przykładem jest Baby Dan: piankowa mata gra w klasy Jump & Play Hopscotch Playmat, która sprawdzi się idealnie jako prezent zarówno dla młodszych, jak i starszych pociech. Uwagę malucha mogą przyciągnąć również interaktywne zabawki dla 4-miesięcznego dziecka, takie jak specjalne projektory, dzięki którym najmłodszym można jeszcze bardziej przybliżyć otaczający świat. 

Zabawki interaktywne dla 6-miesięcznego dziecka

Poza przytulankami dziecku można zacząć wprowadzać edukacyjne książeczki. W przypadku maluchów będą to zazwyczaj proste publikacje obrazkowe (zazwyczaj kontrastowe), które wykonane są z miękkich, odpornych na gryzienia i zniszczenia materiałów. Dobrze jest wybrać produkty odporne na wodę, dzięki temu będzie można je wykorzystać również w trakcie kąpieli. 

Na ten czas świetnie sprawdzą się również zabawki interaktywne dla 6-miesięcznego dziecka. Przykładem jest B.Toys: pszczółka z sensorycznymi niespodziankami Fuzzy Buzzy Bee (patrz film poniżej :D ), która dostarcza maluchom wiele zabawy, a także umożliwia rozwój niemal wszystkich ich zmysłów. 

Zabawki dla dzieci 9-12 miesięcy

Decydując się na zakup zabawek dla dzieci 9- lub 12-miesięcznych, warto zacząć od podstaw. Priorytetem jest bowiem zapewnienie maluchowi bezpiecznej przestrzeni, w której będzie mógł on rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Do tego posłużą takie elementy jak:

 • blokada na drzwi,
 • osłonki na narożniki i ostre krawędzie,
 • blokada szafek,
 • barierka ochronna na łóżko.

 

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu domu do zabaw dziecięcych można być spokojnym, że najmłodszym w trakcie ich wolnego czasu nie stanie się żadna krzywda.

Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy

Edukacja dziecka wcale nie musi rozpocząć się od momentu zapisania go do przedszkola. Co więcej, wprowadzenie drobnych elementów rozwijających umiejętności malucha już od najmłodszych lat, znacznie ułatwia mu późniejsze poznawanie świata. Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy nie są zbyt skomplikowane, jednak potrafią nauczyć najmłodszych nazw zwierzątek, umiejętności zręczno-motorycznych i rozwinąć ich wyobraźnię. Mogą to być zarówno przytulanki aktywnościowe, jak i inne, ciekawsze produkty takie jak:

 

 • kostki edukacyjne,
 • stojaki z zabawkami,
 • zawieszki na kołyskę i łóżeczko,
 • drewniane grzechotki,
 • klocki sensoryczne. 

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również różnego rodzaju układanki, dzięki którym maluch jest zmotywowany do ćwiczenia pozycji siadu. Dzięki wykorzystaniu elementów sensorycznych dziecko może poznawać także różne ciekawe faktury.

Jakie zabawki edukacyjne do 3 lat

Po ukończeniu 12 miesięcy zaczyna się prawdziwa zabawa. Specjaliści od psychologii rozwojowej podkreślają, że trzy pierwsze lata życia mają ogromne znaczenie w rozwoju dzieci. Wpływ ma tu nie tylko maksymalna bliskość z rodzicem, ale także zapewnienie maluchowi odpowiedniego czasu wolnego. Dobrze zwrócić uwagę na to, z jakich zabawek korzysta najmłodszy. Warto zapewnić mu nie tylko doskonałą rozrywkę, ale również zadbać o jego rozwój i bezpieczeństwo. Idealnie dobrana zabawka edukacyjna do 3 lat powinna pełnić:

 

 • funkcję aktywizującą – zachęcającą dziecko do zabawy,
 • funkcję poznawczą – umożliwiającą maluchowi dostarczenie jak najlepszej ilości wiedzy dostosowanej adekwatnie do jego wieku,
 • funkcję usprawniającą – angażującą umiejętności zręczno-motoryczne,
 • funkcję inspirującą – sprawiającą, że u dziecka rozwija się kreatywność. 

 

Świetnie sprawdzają się zabawki dźwiękowe, które sprawiają, że zabawa staje się jeszcze ciekawsza. Na rynku dostępne są również produkty, które samodzielnie opowiadają ciekawe historie. Dzięki takim elementom maluchy mogą zapoznać się z innym głosem niż swojego opiekuna. Dla nieco starszych dzieci można zdecydować się np. na zabawkę typu sklep czy warzywniak. Dzięki nim najmłodsi mogą wcielić się w postać sprzedawcy, kasjera lub klienta, co wpłynie na ogólny rozwój dzieci oraz pozwoli im na naukę komunikacji swoich potrzeb. Zakres zabawek edukacyjnych dla dzieci do 3 lat jest bardzo szeroki. Ważne, aby były one tworzone z bezpiecznych materiałów oraz by ich jakość wykonania była jak najwyższa.

Zabawki Montessori

W pierwszych trzech latach życia rozwój dziecka jest wyjątkowo dynamicznym procesem. To czas kiedy możecie wspierać Waszego Malucha oferując mu odpowiednio dobrane zabawki. W sklepie Noski Noski znajdziecie mnóstwo zabawek wczesnorozwojowych dedykowanych dzieciom prowadzonym metodą Montessori ( np. drewniane zabawki Educo dobrane do wieku i zdolności, które rozwijają się u dzieci na kolejnych etapach życia). Zabawki Montessori to cenne narzędzia do nauki przez zabawę, które promują radosne odkrywania świata. Wasze dziecko będzie Wam za nie wdzięczne przez całe życie! 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.