21 pomysłów na prezent sprawdź

Kompletujesz wyprawkę? lista

Zabawki kontrastowe dla niemowląt – jak wpływają na rozwój dziecka?

Zabawki kontrastowe dla niemowląt – jak wpływają na rozwój dziecka? - Noski Noski

Okres niemowlęcy to dynamiczny czas rozwoju dziecka. Maluch stara się poznawać świat za pomocą różnych zmysłów. Z miesiąca na miesiąc lepiej rozumie otaczającą rzeczywistość i czuje się odrobinkę bardziej jak we własnym domu. Dzień niemowlęcia przypomina długą drzemkę z ewentualnymi przerwami na posiłek i zabawę. Aby zapewnić dziecku rozwój, warto zwrócić uwagę na to, jak mija mu czas. W wartościowym spędzaniu momentów czuwania mogą pomóc zabawki kontrastowe.

Zabawki kontrastowe – funkcja

Tak jak każda inna zabawka – ta w wersji kontrastowej również służy głównie do rozrywki. Obecnie produkowane modele są tworzone w unikalny sposób. Mają nie tylko bawić, ale spełniają także ważne funkcje rozwojowe i edukacyjne. Zabawki kontrastowe poprzez dobór odpowiednich kolorów wpływają na kształtowanie zmysłu wzroku dziecka.

 

 

Rozwój zmysłu wzroku poprzez zabawki kontrastowe

Proces widzenia u niemowlęcia wymaga udoskonalenia, stąd dobrą informacją jest, że mogą do tego służyć specjalnie zaprojektowane zabawki. Ich wybór jest jak wspieranie naturalnego rozwoju dziecka. Pediatrzy i psychologowie rozwojowi wiedzą, z jakimi wyzwaniami mierzy się niemowlę. Jego organizm nie jest miniaturką dorosłego człowieka. Wiele układów narządów rozwija się jeszcze długo po narodzinach. Co ciekawe, noworodek widzi bardzo słabo. Dostrzega głównie silnie kontrastujące elementy otoczenia. Umiejętność rozróżniania barw dziecko osiąga dopiero około 4. miesiąca życia. Dlatego właśnie ważne jest, żeby zaopatrzyć malucha w zabawki kontrastowe, które z pewnością będą stymulowały rozwój narządu wzroku i prawidłowy przepływ informacji wzrokowych.

Zabawki czarno-białe

Czy czarno-białe zabawki są złym wyborem dla małego dziecka? Niekoniecznie. Skąd zatem wzięło się to przekonanie? Powszechne zdanie na temat zabawek dla najmłodszych jest następujące – muszą być błyszczące i najlepiej, żeby zdobił je każdy kolor tęczy. Posiadając wiedzę na temat funkcjonowania dziecięcego wzroku, można raz na zawsze rozprawić się z tym mitem. Różnobarwne zabawki mogą być słabo widoczne w przypadku noworodka czy niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia. Co w tej sytuacji może przynieść wybór zabawek kontrastowych? Może zadziałać jak wspaniały stymulator rozwoju wzroku dla malucha.

 

 

Zabawki kontrastowe dla niemowląt

Kontrastowe zabawki dla niemowlaka dla wielu mogą wydawać się dość minimalistyczne. Warto pamiętać, że mogą one stać się dodatkiem do tego, co dziecko już ma w swoim pokoiku. W domowych warunkach można przeprowadzić szybki eksperyment i sprawdzić, która z zabawek przykuwa większą uwagę niemowlęcia. Kolorowa i jaskrawa? Czy może właśnie ta czarno-biała? Silny kontrast sprawia, że maluszkowi łatwiej jest śledzić wzrokiem różne pokazywane przedmioty. To pierwszy krok do tego, żeby dziecko je następnie rozpoznawało, a w niedalekiej przyszłości również nazywało i opisywało.

Zabawki kontrastowe – rodzaje

Zabawki kontrastowe nie różnią się zbytnio od klasycznych. Posiadają tylko intensywniejsze zestawienie barw, zwykle przez zastosowanie czerni i bieli. Dzięki temu dziecko, które nie ma w pełni ukształtowanego zmysłu wzroku, może dostrzegać rozmaite elementy otoczenia. Modele zabawek dla starszych dzieci występują w szerszej palecie barw, często z dodatkiem czerwieni. Są wzbogacone w intensywne, głębokie kolory. Jakie zabawki kontrastowe można pokazać swojemu maluszkowi? Przykładowe propozycje:

przytulanka w czarno-białe pasy,
książeczka kontrastowa,
gryzak lub grzechotka sensoryczna,
● mata sensoryczna lub mata piankowa.
zawieszki do łóżeczka i smoczka,
kontrastowe karty.

Zabawki kontrastowe dla niemowląt

Pierwsze dwanaście miesięcy życia to wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Naturalne jest, że maluchowi chce się zapewnić prawidłowy rozwój i jak najlepszy start. Dzięki rozległej wiedzy na temat funkcjonowania maluszków jest pewne, że ich wzrok rozwija się i potrzebuje do tego stymulacji. Dlatego właśnie zabawki kontrastowe, choć wydają się proste, są świetnym pomysłem dla każdego małego człowieka. Z pewnością mogą ułatwić mu poznawanie świata, który już na pierwszy rzut oka jest dość skomplikowany! Sporo zabawek kontrastowych znajdziesz w dziale Zabawki Montessori w sklepie Noski Noski. 

 

 

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.