Książeczki kontrastowe dla niemowląt – od kiedy warto je wprowadzić? - Noski Noski

Książeczki kontrastowe dla niemowląt – od kiedy warto je wprowadzić?

Książeczki kontrastowe dla niemowląt – od kiedy warto je wprowadzić?

Chcesz zadbać o prawidłowy rozwój Twojego dziecka? Zastanawiasz się, co może Ci ułatwić to zadanie? Dowiedz się, czym są książeczki kontrastowe i dlaczego warto korzystać z nich niemal od pierwszych dni dziecka.

książeczka kontrastowa

Rozwój dziecka a książeczki kontrastowe

Pierwsze dni życia człowieka mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje on na późniejszych etapach. U dziecka istotne jest rozwijanie mowy, chodu, ale także wszystkich zmysłów. Dzięki nim może on nabywać inne, mniej lub bardziej istotne, umiejętności. Obecnie istnieje wiele zabawek i akcesoriów, których zadaniem jest wspieranie dziecka w podejmowaniu różnego rodzaju działań. Do takich elementów zalicza się między innymi książeczki kontrastowe, których głównym celem jest pomoc w rozwoju bodźców wzrokowych.

książeczki dla niemowląt

Książeczki kontrastowe – czym dokładnie są?

Książeczki kontrastowe to dość nietypowe publikacje dla najmłodszych. Zazwyczaj tworzone są z przeróżnych, kolorowych obrazków, niekiedy także napisów. Barwy wykorzystane przez ilustratorów książeczek kontrastowych są, jak sama nazwa wskazuje, dość intensywne, mocne i różniące się od siebie. Dla najmłodszych właścicieli, czyli na samym początku ich przygody z książeczkami kontrastowymi, dobrze jest wykorzystać książeczki czarno-białe. Później można wprowadzać publikacje z dodatkowymi barwami. Dzięki temu można zachować równomierny wzrost bodźców dziecka. Wraz z rozwojem malucha, rośnie bowiem jego umiejętność rozpoznawania większej liczby kształtów i kolorów. Świetną opcją na start jest Lullalove: książeczka kontrastowa Book Mr B, która została zaprojektowane tak, by odpowiadać możliwościom motorycznym i potrzebom rozwojowym niemowląt.

Materiał, z jakiego tworzone są publikacje, jest trwały, dzięki czemu nie psuje się w szybkim tempie. Jest to niezwykle ważne ze względu na wyjątkowe grono odbiorców. Książeczki kontrastowe najczęściej wykonywane są z grubego kartonu lub miękkiego materiału, dzięki czemu są odporne na przypadkowe gryzienie, niszczenie i zginanie przez dzieci. 

książeczka kontrastowa dla dziecka

Czemu służą książeczki kontrastowe? 

Najważniejszym celem, dla którego wprowadza się duży kontrast w obrazkach, jest chęć rozwijania zmysłu wzroku, a także wyobraźni dziecka. Wykorzystanie barwnych ilustracji ma przyciągać oko malucha, wzbudzając ciekawość i zachęcając do „treningu”. Dodatkowo książeczki kontrastowe służą do:

  • aktywizacji ruchów gałek ocznych malucha,
  • rozwoju pozostałych zmysłów,
  • rozbudzania ciekawości do świata,
  • nauki umiejętności skupiania wzroku.

Książeczki kontrastowe – od kiedy zacząć?

Inwestycja w rozwój dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach i latach jego życia, jest niezwykle ważna. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę. Zapewnienie maluchowi przestrzeni na nabywanie i poszerzanie swoich podstawowych, ale także zaawansowanych umiejętności, to dobry krok do ułatwienia mu późniejszego funkcjonowania w świecie. Książeczki kontrastowe tworzone są właśnie z taką myślą. Głównym przesłaniem producentów jest wspomaganie ich w dążeniu do nabywania nowych zdolności. Ze względu na to elementy te można powierzyć maluchom posiadającym nawet kilka miesięcy. Decydując się na zakup produktu, warto uwzględnić informację umieszczoną na okładce lub z tyłu publikacji. Można spotkać się z takimi etykietami jak:

  • książeczki kontrastowe dla niemowląt,
  • książeczki kontrastowe dla noworodka,
  • książeczka kontrastowa dla niemowlaka,
  • książeczki kontrastowe 0+.

Wiek wskazany przez producenta świadczy o tym, dla jakich dzieci przystosowane są treści zawarte w książeczce kontrastowej. Elementy różnią się między innymi kolorami oraz ich liczbą, a także złożonością i skomplikowaniem obrazków. 

książeczka kontrastowa dla niemowlęcia

Jakie książeczki kontrastowe wybrać dla dziecka?

Książeczki kontrastowe ze względu na to, że stanowią idealną okazję do nauki, ale także rozwoju relacji między dzieckiem a rodzicem, to idealny pomysł na prezent. Przed zakupem, warto jednak sprawdzić, które publikacje sprawdzą się dla danego malucha najlepiej. Oferta na rynku jest bowiem bardzo bogata. 

Warto wspomnieć, że w sklepach i księgarniach można spotkać karty kontrastowe. Te pełnią bardzo podobną funkcję co książeczki. Obrazki kontrastowe zawarte w obu wariantach mają dokładnie ten sam cel. Różnica natomiast jest w ich formacie. Karty kontrastowe dostępne są pojedynczo. Każdy element z danej paczki można traktować oddzielnie bądź holistycznie. Karty kontrastowe można nie tylko trzymać w formie opowiadania, ale również rozkładać na stole czy podłodze w celu uczynienia zabawy atrakcyjniejszą dla dziecka. Książeczki kontrastowe występują natomiast w całości i służą przede wszystkim do przeglądania. Podejmując ostateczną decyzję, warto uwzględnić indywidualne cechy i preferencje przyszłego właściciela. 

Kontrastowe książeczki a rozwój zdolności motorycznych

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem książeczek kontrastowych dla dziecka zastanawia się, czy publikacje te pozwalają na rozwój zdolności motorycznych dziecka. Dzięki temu, że obrazki kontrastowe są nie tylko bardzo kolorowe, ale niekiedy również wypukłe czy specyficzne w dotyku, mogą one pozwolić na rozwój innych zmysłów niż wzrok. Dodatkowo istnieje kilka sposobów na to, aby za pomocą obrazków, możliwe było zachęcenie dziecka do ruchu. Książeczki kontrastowe można na przykład ułożyć przed leżącym na brzuszku dzieckiem, co pozwoli mu na unoszenie główki. Książeczki kontrastowe 0+, czyli te przeznaczone dla nieco starszych pociech, rozwijają również zdolności manualne. Ze względu na konieczność przewracania stron ćwiczy się bowiem koordynacja w zakresie oko-ręka. Warto również wspomnieć, iż publikacje, które nie posiadają słów i tekstu pisanego, zachęcają do rozwoju wyobraźni. Dzięki temu najmłodsi mogą stworzyć wiele ciekawych historii za pomocą jednej książki kontrastowej. 

książeczki kontrastowe

W sklepie Noski Noski oferujemy Państwu dostęp do wyjątkowych wydawców książeczek kontrastowych dla dzieci w różnym wieku. Oferta obejmuje takich producentów jak Natui, CzuCzu czy Manhattan. Każda opowieść charakteryzuje się niezwykłą kolorystyką oraz doskonałą oprawą graficzną, która zachęci najmłodszych do przeżywania wielu przygód za pomocą wyobraźni. Wysoka jakość opracowań sprawia, że produkty rozwijają wzrok najmłodszych oraz umożliwiają progres w innych obszarach ich życia, będąc jednocześnie trwałymi i bezpiecznymi dla nawet najmłodszych właścicieli.

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.