Najlepszy smoczek — na co zwracać uwagę przy wyborze smoczków? - Noski Noski

Najlepszy smoczek — na co zwracać uwagę przy wyborze smoczków?

Najlepszy smoczek — na co zwracać uwagę przy wyborze smoczków?

 

Najlepszy smoczek dla noworodka to ten, który pomoże Twojemu dziecku lepiej spać, uspokoić się i być zrelaksowanym. Na rynku jest jednak wiele różnych rodzajów smoczków, jak więc wybrać ten właściwy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze smoczków?

 

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że nie ma uniwersalnych zaleceń dotyczących stosowania smoczków. Oznacza to, że nie będą one pasować każdemu dziecki. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy jest on odpowiedni dla wieku i kondycji fizycznej Twojego dziecka. Od kiedy smoczek dla noworodka? Mówi się, że nie wcześniej, niż po 1 miesiącu.

 

Ponadto upewnij się, że kupujesz smoczek, który jest bezpieczny dla zdrowia Twojego dziecka. Jeśli to możliwe, unikaj tych plastikowych, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe substancje, takie jak BPA (Bisfenol A). Najlepszym wyborem dla Twojego dziecka są smoczki silikonowe lub lateksowe wykonane z naturalnych materiałów. Takie produkty mają właściwości antybakteryjne i nie powodują alergii ani egzemy.smoczek dla niemowlęciaWarto też zwrócić uwagę na to, jak dobrze smoczek układa się w ustach dziecka i czy w razie potrzeby można go łatwo wyjąć z buzi. Istnieją również modele ze specjalnymi dziurkami, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

 

Najlepsze smoczki uspokajające — na jaki się zdecydować i czy warto?

 

Jaki smoczek uspokajający sprawdza się najlepiej? Liczba niemowląt i rodziców, którzy używają smoczków stale rośnie. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że mają one za zadanie uspokoić dziecko, pomóc mu zasnąć i zmniejszyć ryzyko SIDS.

 

Jaki smoczek dla noworodka? Wybierając trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów: kształt, wielkość, materiał i rodzaj smoczka.

 

Kształt 

 

Istnieją dwa rodzaje smoczków - ortodontyczne i nieortodontyczne. Ortodontyczne mają pochylony kształt, dzięki któremu zęby dziecka rosną prosto.

 

Rozmiar tarczy

 

Ważny jest również rozmiar, jaki posiada tarczka smoczka: nie powinien być ani za duży, ani za mały dla ust niemowlęcia. Jeśli będzie zbyt duży, utknie w ustach dziecka, natomiast jeśli będzie zbyt mały, trudno będzie mu go prawidłowo ssać.

smoczek Bibs
 • Smoczek bez tarczy

W całości wykonane z silikonu lub lateksu (w miarę miękki materiał). Ich cała powierzchnia służy dzieciom do stymulacji ust np. smoczek do ssania, a tarcza jako gryzak. 

 • Smoczek z tradycyjną tarczą

Z wycięciem na nosek. To klasyczny model, w którym tarcza zakrywa całe usta

 • Smoczek z okrągłą tarczą

Zyskujące na popularności smoczki z tarczą, która chroni wrażliwą skórę wokół ust. Wyglądają na drobniejsze i bardziej estetyczne. 

 

Średnica tarczy (rozmiar). Najczęściej parametr ten podawany jest w milimetrach (mm). Na przykład 24 mm oznacza, że tyle jest miejsca między dwoma punktami na tarczy w jej najszerszym miejscu - innymi słowy, jaka jest jej szerokość przy największej średnicy.

 

Najlepszy smoczek — wybór materiału

 

Najlepsze smoczki dla dzieci? Istnieje wiele rodzajów materiałów, z których mogą być wykonane smoczki dla niemowląt. Do najczęściej spotykanych należą: guma, silikon, lateks i plastik. Każdy materiał ma swoje zalety i wady:

 

lateks - materiał ten jest hipoalergiczny i bezpieczny dla zdrowia dziecka. Jednak smoczki lateksowe mogą nie być odpowiednie dla dzieci z alergią na gumę lub lateks. Ponadto silikon nie jest zbyt trwały, więc takie smoczki należy dokładniej obserwować i regularnie wymieniać.

 

gumowe - te smoczki uznawane są za bezpieczne, ale mogą powodować alergie u niektórych dzieci;

 

plastikowe/akrylowe — są one zazwyczaj najtańszą opcją, dodatkowo bardzo wytrzymałą.  Smoczki plastikowe są twardsze i nie zawsze komfortowe dla dziecka. Bardzo ważne jest aby czytać etykiety na opakowaniu smoczków tego typu i sprawdzać, czy są wolne od toksycznych substancji;

 

silikonowe - te smoczki nie zawierają lateksu ani ftalanów, dlatego są uważane za bezpieczne nawet dla niemowląt z alergią na gumę lub tworzywa sztuczne. Są też bardzo trwałe i mogą wytrzymać długo bez uszkodzeń

 

połączenie silikonu z lateksem (lateks = kauczuk) - miękkie smoczki, które łączą w sobie najlepsze cechy obu tych materiałów.

Pokrowiec na smoczek

Smoczki do zadań specjalnych — dynamiczne, anatomiczne, symetryczne

 

Smoczki mają za zadanie uspokoić dziecko, gdy płacze i pomóc mu zasnąć. Istnieje wiele marek i modeli smoczków, niektóre z nich są lepsze od innych. Zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się, czego Twoje dziecko potrzebuje od swojego smoczka i jak często go używa.

 

Dobry smoczek dla niemowlaka

 

Smoczki dynamiczne - są zaprojektowane tak, aby stymulować dziecko do wykształcenia prawidłowego odruchu ssania i żucia. Najnowocześniejsze z nich mogą mieć nawet wbudowane czujniki ruchu, które mogą wykryć, kiedy dziecko mocno ssie i zareagować potrząsaniem lub wibracją. Tego typu smoczki mogą być pomocne dla niemowląt z problemami ze ssaniem, takimi jak krótkie wędzidełko czy rozszczep podniebienia.

 

Smoczki anatomiczne - kształtem przypominają sutek piersi mamy, dzięki czemu niemowlęciu łatwiej jest utrzymać prawidłowy sposób trzymania piersi podczas KP. 

 

Smoczki symetryczne - wyglądają jak sutek mamy, są spłaszczone po obu stronach i nie ma różnicy w jaki sposób zostaną podane dziecku. 

 

Najlepszy smoczek na początek, czyli pierwszy smoczek w życiu maluszka

 

Najlepszy smoczek to taki, który Twoje dziecko lubi, który prawidłowo stymuluje ssanie i z którym czuje się komfortowo. Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy wyborze smoczka jest łatwość jego czyszczenia. Smoczki należy regularnie wymieniać więc dobrym pomysłem jest zakup kilku sztuk ulubionej marki i koloru.

 

Pierwszy smoczek powinien mieć kształt dostosowany do buzi dziecka, być miękki, elastyczny i posiadać otworki  umożliwiające wentylację. Twojemu dziecku będzie znacznie łatwiej ssać tego typu smoczki niż inne. Zalecamy także wybrać typ, który będzie dla Was łatwy w sterylizacji. 

 

sterylizator do smoczków

Najlepszy smoczki dla wcześniaka — na co zwracać uwagę?

 

Smoczki w rozmiarze 0 są zazwyczaj za duże dla wcześniaków. Najmniejszym dzieciom dedykuje się smoczki specjalistyczne. Istnieją nawet takie stworzone z myślą o maleństwach przed 30 tygodniem. Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego smoczka dla swojego wcześniaka, spróbuj zapytać o to swojego pracownika służby zdrowia lub personelu szpitala!

 

Smoczki mogą być najbardziej pomocne w przypadku wcześniaków, u których częściej występują problemy ze ssaniem niż u dzieci w pełni sił. Dzieci te mają problemy ze ssaniem, ponieważ ich usta nie są jeszcze wystarczająco silne. Smoczki mogą pomóc im rozwinąć siłę potrzebną do karmienia piersią lub picia z butelki bez krztuszenia się, zadławienia mlekiem mamy lub mlekiem zastępczym.

 

Najpopularniejsze marki smoczków niemowlęcych

 

Jest wiele popularnych marek smoczków niemowlęcych, które może polubić Twój maluszek oto kilka z nich:

 

Polecane smoczki dla niemowląt

 
 • smoczki Avent
 • smoczki NUK
 • smoczki Lovi
 • smoczki Bibs 
 • smoczki Chicco
 • smoczki Difrax

smoczek dla noworodka

 

W poszukiwaniu dobrego smoczka odwiedź zakładkę wyprawka dla noworodka

 

Na koniec kilka rad, które mogą pomóc Was zaprzyjaźnić się ze smoczkiem i stosować go w bezpieczny sposób:

 
 1. Wybierz smoczek z tarczą lub osłoną, która kształtem jest dopasowana do anatomii maluszka np. nie posiada odpowiednio wyprofilowane wycięcie na nosek czy brodę. 
 
 1. Szukaj takiego smoczka, który jest łatwy do czyszczenia, ręcznie lub w zmywarce albo mieści się do urządzenia do dezynfekcji UV (przy okazji — jest to bardzo praktyczne urządzenie, które warto mieć pod ręką, zwłaszcza gdy Ty i niemowlę spędzacie dużo czasu poza domem. Sterylizator UV do smoczków to świetny pomysł na prezent powitalny dla dziecka lub Baby Shower).
 
 1. Wybierz taki, który jest wykonany z silikonu klasy medycznej, który przeszedł wszystkie wymagane testy bezpieczeństwa dla grupy wiekowej Twojego dziecka (0+ miesięcy).
 
 1. Szukaj takiego, który jest wolny od BPA lub wykonany z polietylenu, a nie z PVC (polichlorku winylu).
 
 1. Wybierz taki, który został przetestowany przez niezależne laboratorium, aby upewnić się, że nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i spełnia europejskie normy bezpieczeństwa.

Smoczek dla niemowlęcia święcący

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.