Niełatwo nie stracić zimnej w krwi w gąszczu reklam i porad dla przyszłych rodziców. Jeśli czujesz, że zewsząd atakują Cię reklamy, a Ty chcesz wybrać coś w wersji minimalistycznej i jednocześnie jak najlepiej dobrać produkty dla maluszka to dobrze trafiłaś. Zamiast frustracji i dezorientacji serwujemy kilka pewniaków. Co jest potrzebne noworodkowi? Z czego powinna składać się minimalistyczna wyprawka dla noworodka?
Pokazujemy to, co naprawdę się przyda.
Niezbędnik noworodka:
- ubranka
- pieluszki
- mokre chusteczki
- kosmetyki (im mniej, tym lepiej!)
- gniazdko dla dziecka
- kosz Mojżesza albo kołyska
- nosidło
- termometr
- przystawka do łóżka
- książka dla rodziców o tym, jak najlepiej zadbać o noworodka
- akcesoria do karmienia piersią
- akcesoria kąpielowe
Co powinnam kupić przed przyjściem dziecka na świat?
W okresie ciąży warto przeczytać kilka najnowszych publikacji z zakresu parentingu i rodzicielstwa. Należy zwrócić uwagę na najświeższą wiedzę i wykorzystać ten czas na to, żeby być naprawdę dobrze przygotowanym, bo potem może już nie być na to czasu. Dziecko potrzebuje przede wszystkim rodziców i bliskości oraz uwagi, a na późniejszym etapie zabawy.
Ostatnio wraca się do korzeni między innymi za sprawą „rodzicielstwa bliskości”, czyli terminu stworzonego przez Williama i Marthę Searsów oraz idei wychowania przez zabawę. W sklepie Noski Noski wiemy, że dobra zabawa jest najważniejsza, więc zanim będziecie się mogli bawić z maluszkiem, zapraszamy do dobrej zabawy przy kupowaniu i eliminowaniu zbędnych przedmiotów, które niepotrzebnie zaśmiecają nasz dom i środowisko.
Zwrot ku minimalizmowi i dbaniu o planetę Ziemię nas cieszy, bo ryzykując powtarzanie się podkreślmy, że w byciu rodzicem najważniejsze jest właśnie… bycie. Bądź ze swoim dzieckiem całą i całym sobą. Relacja którą stworzycie będzie procentować przez wiele lat. Niemniej jednak kilka rzeczy jest nam niezbędnie potrzebnych, żeby w dobry sposób powitać dzieciątko na świecie.
Krótka lista zakupów przed narodzeniem dziecka
- książka dziecka lub inne najnowsze kompendium wiedzy o pielęgnacji noworodka i niemowlaka (może być wypożyczona z biblioteki)
- pieluszki wielorazowe, najlepiej z bawełnianego muślinu albo tetrowe
- pieluszki jednorazowe (najlepiej biodegradowalne bambusowe)
- akcesoria kąpielowe
- kocyk
- rożek
- przystawka do łóżka albo łóżeczko czy kołyska
- gniazdko dla dziecka
Kiedy już wszystko przeczytałaś, przychodzi pora na sprawienie sobie zestawu startowego dla noworodka.
Które pieluszki będą najlepsze?
Pieluszki jednorazowe zawierają sporo tworzyw sztucznych i są nieprzyjazne dla środowiska, powodując jednocześnie odparzenia u maluszków. Nie kupując takich zmniejszysz ryzyko podrażnień skóry maluszka i zaoszczędzisz sporo pieniędzy oraz zasobów naturalnych. Teraz pieluchy wielorazowe to nie są nudne białe płachty! Jest spory wybór neutralnych kolorów i wzorów.
Zwłaszcza będąc w domu najlepiej korzystać jak najwięcej z naturalnych wielorazowych pieluszek. Oddychające, takie jak bawełnianie muślinowe albo tetrowe zadbają o pupę dziecka. W przewiewnych muślinowych, jak np. te z firmy Bim.Bla skóra dziecka będzie oddychać i nie odparzy się. Warto mieć kilka zmian pieluszek, żeby w razie potrzeby można było dziecko szybko przewinąć. Polecamy np. bawełnianie w estetyczne wzorki. Pieluszki z naturalnych materiałów bardzo dobrze sprawdzą się również do przykrycia albo wytarcia noworodka. Na krótkie wypady poza dom warto kupić przynajmniej jedno opakowanie nawilżanych chusteczek. Koniecznie jednak tylko takich, które są nasączane czystą wodą, jak np. WaterWipes, ponieważ inne są szkodliwe.
Ubranka niemowlęce - jakie kupić?
Ubranek jest co niemiara, ale dzieciaczek przybiera nawet po kilkadziesiąt gramów dziennie i po kilku założeniach ubranka będą już musiały czekać na innego maluszka. Warto je wtedy przekazać innej mamie.
W internetowych poradnikach pojawiają się sugestie kupna trzech sztuk z każdego typu, czyli pajacyka, body z długim i krótkim rękawem oraz dwóch sweterków i dwóch par spodenek. Na początek wystarczą po dwa komplety, żeby malucha można było szybko przebrać, a resztę przeprać. A propos prania, najważniejsze to dobre wypranie w delikatnych środkach dla niemowląt. Każde ubranko, czy używane, czy nowe, musi być dokładnie wyprane, żeby usunąć resztki barwników do tkanin, kurz, czy inne ewentualne alergeny.
Trzeba też kupić co najmniej jedną czapeczkę niemowlęcą. Jeśli bobas rodzi się wiosną lub latem, to wystarczy jedna bawełniana lub bambusowa. Ładne stonowane kolory i bezpieczne materiały z certyfikatem OekoText albo z organicznych włókien to pewny wybór i bezpieczeństwo.
Zimowym dzieciakom przyda się czapeczka z wełny merynosów, jak na przykład ta marki Bim.Bla albo ta cieńsza z dzianiny z domieszką wełny.
Kolejny gadżet na początek to śpiworek niemowlęcy. Kiedy noworodek w pierwszych dniach życia głównie śpi, można go dokładnie otulić i stosować np. taki delikatny i przewiewny muślinowy śpiworek na zmianę z rożkiem niemowlęcym. Śpiworek przyda się też przy wystawianiu dziecku na dwór w wózku i na spacery.
Rożek, najlepiej z naturalnych bezpiecznych materiałów, czyli na przykład taki z muślinowy Bim.Bla sprawdzi się bardziej przy karmieniu i zapewni maluszkowi spokojny sen, a rodzicom łatwy dostęp do dziecka, gdyby trzeba je było przewinąć podczas snu. Dodatkowo można się zaopatrzyć w narzutkę czy otulacz niemowlęcy, którego można użyć do przykrycia albo ubrania dzidziusia. Najlepsze są również z bawełny. Marka Done by Deer ma w swojej ofercie śliczne bawełniane otulacze, które wygodnie można prać w pralce. Można zatem wybrać jeden lub dwa z takich akcesoriów, a do tego przykładowo poduszkę do karmienia, która jednocześnie może otulać maluszka w łóżeczku.
Akcesoria do karmienia
Na początek nie trzeba kupować za dużo akcesoria dla kobiet karmiących piersią, jeśli uda się karmić naturalnie.Najważniejszym akcesorium jest pierś mamy ;) Warto zaopatrzyć się w dobry krem, że skóra nie była zbyt wysuszona i żeby było bezpiecznie. Najlepiej sprawdzają się naturalne olejki. Olejek migdałowy jest jednym z najbardziej delikatnych i uniwersalnych olejków do pielęgnacji całej rodziny i delikatnej skóry noworodka. Na trochę później polecamy też z mieszankę olejów z nagietkiem Lullalove. Oprócz wspomnianej już poduszki do karmienia przyda się odpisany stanik do karmienia, wkładki laktacyjne i dwie luźne bluzki. Bluzkę powinno się dać opuścić na ramię, albo odpiąć na górę. Rozpinana bluzka też się dobrze sprawdzi. Niech młoda mama nie zapomni o tym, żeby się dobrze i pięknie czuć.
Na trochę później przyda się dobra bezpieczna butelka do karmienia i sprawny sprzęt do odciągania mleka. Na rynku są teraz dostępne bardzo gustowne i zaawansowane pompki.
Akcesoria dla kobiet karmiących butelką
Jeśli karmisz butelką najważniejsza będzie oczywiście butelka (my polecamy taką butelkę dla niemowląt) oraz zestaw czyścików, np. taki fantazyjny zestaw do czyszczenia butelek w postaci wesołych kaktusów. Dostępne są też inne poprawiające humor zestawy do czyszczenia, np. zestaw startowy kwiatki składający się ze szczoteczki, gryzaka i dwóch stojaków, które umożliwiają suszenie butelek i czyścików w powietrzu. Prawdziwym minimalistkom polecamy utrzymany w prostym stylu zestaw szczoteczek bez dodatkowych ozdobników.
Również w przypadku karmienia butelką warto zadbać o brodawki piersiowe, więc wspomniany olejek wpisz na listę minimum ;).
Pielęgnacja i kąpiel noworodka
Rekomendacje się zmieniają i teraz coraz więcej uwagi poświęca się temu, żeby noworodka nie myć od razu, ani nie zbyt często. Niemniej jednak kąpiele są potrzebne i na pewno będziecie co wasze dziecko myć i kąpać. Najlepiej używać czystej wody, a do pielęgnacji trochę oleju migdałowego. Z przedmiotów do kąpieli najbezpieczniejsza będzie wanienka. Jeśli dysponujesz małą powierzchnią to świetnym rozwiązaniem będzie wanienka składana. Niezwykle poręczna, ergonomiczna i stabilna jest wanienka firmy Beaba. Maksymalnym minimalistom polecamy wkładkę do wanny dla niemowląt, którą wyciągniemy, wysuszymy i schowamy. Taka opcja sprawdzi się nawet w malutkiej łazience!
Po kilku miesiącach można już kupić książeczkę kąpielową, która doskonale stymuluje zmysły i rozum maluszka. Wybór jest bardzo szeroki, ale na początek spokojnie wystarczy jedna.
Po kąpieli należy oczywiście maleństwo wytrzeć delikatnym naturalnym ręczniczkiem. Ewentualnie można użyć pieluszki tetrowej. Bardzo delikatnym i szybko schnącym rozwiązaniem są bambusowe ręczniczki. Szeroka paleta barw nie ułatwia wyboru, ale jakość na szczęście zawsze jest taka sama, dlatego my polecamy ręczniki z Bim.Bla z wiskozy bambusowej z kapturkiem, który od razu sprawdzi się w roli rożka. No i mamy dwa w jednym! Jeśli wolisz inne ręczniczki, to do wyboru, do koloru! Oto dobre i bezpieczne opcje:
- bawełniany ręcznik typu teddy z kapturkiem – sprawdzi się również jak dzieciaczek trochę podrośnie
- stonowany ręcznik bambusowy Bim.Bla
- bambusowy ręczniczek z delikatnym wzorkiem dla niemowląt
Przyda się też oczywiście termometr do mierzenia temperatury wody, ale może się okazać, że taki przyrząd już masz w domu.
Inne akcesoria kąpielowe
- myjka kąpielowa Done by Deer z bawełny 100%
- chusteczki do mycia dziąseł i ząbków niemowląt
- szczoteczka relaksacyjna, które pomoże wymyć główkę, wymasować niemowlę i usunąć ewentualną ciemieniuchę. Masażu malucha nigdy za wiele! Zrelaksowany maluch, to zrelaksowani rodzice.
Kosmetyki dla niemowlaka
Skoro pozostajemy w duchu less waste i minimalizmu na początek wystarczy olejek migdałowy, który doskonale zmiękcza i chroni naskórek. Oczywiście naturalny i najlepiej organiczny. Spróbujmy ograniczyć ilość kosmetyków do minimum, bo delikatna skóra maluszka może zareagować źle nawet na najdelikatniejsze specyfiki. Ważna jest czysta woda oraz dodatek środka, którego można po kropelce można dodawać do kąpieli czy pod pieluszkę. Każdy olej jest emolientem, więc rzeczony olejek migdałowy sprawdzi się nawet w tej funkcji. Ciekawostką jest fakt, że Greczynki do wszystkiego używają oliwy z oliwek. Do pielęgnacji noworodków i niemowlaków również. Wtedy stosują najdroższa i najdelikatniejszą oliwę. W naszej strefie klimatycznej można polegać na rodzimych olejach, np. konopnym. Bezpieczny zestaw dla niemowląt znajdziesz w ofercie polskiej marki Hagi – Witaj w domu maluszku to zestaw pięciu kosmetyków z różnymi olejami: krem z oliwką, krem z olejkiem konopnym, żel do mycia z olejkiem migdałowym. Taki zestaw możemy zacząć stosować po kilku tygodniach, bo skórka nowonarodzonego dzidziusia może nie lubić być zapchana nawet najlepszymi olejkami.
Akcesoria pielęgnacyjne
Dotyk to bardzo ważny element budowania bliskości oraz niezbędna sprawa dla rozwoju dziecka. Oprócz metody skóra-do-skóry ważny jest masaż. Noworodek powinien być głaskany około 120 razy dziennie, żeby móc się prawidłowo rozwijać! Warto zatem nauczyć się masażu dzidziusia oraz kupić specjalne delikatne szczoteczki, którymi możemy stymulować krążenie i zmysł dotyku maluszka. To też niezwykle ważny moment bliskiego kontaktu dorosłego i bobasa. Konieczne będą na przykład małe nożyczki do bezpiecznego obcinania paznokietków. Polecamy np. te nożyczki marki Beaba w poręcznym etui.
Produkty do spania
Jeśli decydujemy się na to, że bobo często będzie spało z nami, konieczne i przydatne będzie gniazdko niemowlęce. Do łóżka warto przyłożyć dostawkę, która nie zajmie tyle miejsca, co łóżeczko, a rodzicom pozwoli się wyspać. Innym dodatkiem jest kosz Mojżesza z naturalnych traw, do którego możemy dziecko położyć albo kołyska.
Trzeba pamiętać, że niemowlaki najbardziej lubią być blisko mamy. Ciepło i bicie serca zwiększa poczucie bezpieczeństwa malucha, a więc i jego spokój. Jeśli chcesz mieć spokojne niemowlę, tuj je ile tylko się da! My rekomendujemy nosidła i chusty dla dzieci. Chusta jest rozwiązaniem tańszym, ale wymagającym większej wprawy, natomiast nosidło bez problemów założymy sami nawet nie mając w tym doświadczenia. Marka Tule przygotowała całą gamę praktycznych i bezpiecznych nosideł. Tula Explore: nosidło ergonomiczne z regulacją rozmiaru Bloom zapewni bliski kontakt i pełną kontrolę nad maluszkiem, a przyda się na długo. Dziecko będzie w nim spokojnie spało.
Po zabiegach pielęgnacyjnych otulmy malucha przyjemnym i bezpiecznym kocykiem. Kocyk dobierz do pory roku i latem wybierz raczej lekki bawełniany, albo bambusowy, a jesienią i zimą raczej wełniany. Wełniany kocyk Lullalove z wełną merynosów sprawi, że maluchowi będzie zawsze ciepło, a jednocześnie przewiewnie. Bawełniane mogą być ażurowe o grubych splotach, albo ta cieniutkie i lekkie jak ten kocyk z bawełny organicznej. Trochę inny, niemniej ważny kocyk to kocyk sensoryczny. Ten malutki dodatek może stymulować słuch, wzrok i dotyk maluszka już około dwóch tygodni po narodzeniu.
Kocyk sprawdzi się również jako dodatek do przewijania, więc warto mieć dwa. Ewentualnie można kupić osobny zwijany przewijak, który łatwo i bezpiecznie zabierzemy ze sobą. Podpowiadamy o modelu, który jest w komplecie z torbą dla mamy Done by Deer, do której od razu włożysz kilka innych drobiazgów.
Powodzenia! Więcej akcesoriów dla przyszłych rodziców znajdziesz tutaj, bo zawsze można coś dokupić ;)
Polecamy też nasz tekst Jak skompletować wyprawkę dla noworodka.