Wyprawka dla noworodka
Kiedy zbliża się ten moment, przyszli rodzice szukają informacji na temat tego, co jest potrzebne do szpitala i do domu dla dziecka i dla mamy. Pomagamy skompletować idealną wyprawkę dla noworodka i wybrać to, co jest najbardziej potrzebne. Warto skupić się na radości i świadomym rodzicielstwie.
Kto by pomyślał, że dwie kreski mogą tyle zmienić? Po okresie niedowierzania, niepewności i ekscytacji na początku następuje… kolejny okres niedowierzania, niepewności i ekscytacji. I tak pewnie już zostanie na długo.
Kiedy brzuch rośnie, żeby pomieścić coraz większego dzidziusia, mamy zaczynają odczuwać też chęć uporządkowania rzeczywistości. Zaczyna się matczyne gniazdowanie, czyli przygotowywanie domowej przestrzeni dla maleństwa. Czasem etap wicia gniazda prowadzi do generalnego remontu domu, czasem kończy się przeprowadzką, a najczęściej sprowadza się do znalezienia miejsca, na łóżeczko łóżeczko i zaopatrzenia się w najbardziej potrzebne maluszkowi akcesoria. Tylko co dzidziusiowi jest tak naprawdę potrzebne? Poza mamą, tatą i ich bezwarunkową miłością?
Wyprawka dla noworodka? Warto się przygotować, aby nie dać się ponieść zakupowemu szaleństwu i wśród setek dostępnych na rynku produktów wybrać te, które naprawdę się przydadzą. Przyda się wyprawkowa lista i przegląd sprawdzonych produktów dla maleństwa. I w tym właśnie chcemy pomóc – bez niedowierzania i niepewności, za to ze sporą dozą ekscytacji!
#1 Kącik malucha
Pojawienie się małego człowieka na domowym pokładzie to niemała rewolucja. Zmienia się wiele, w tym wygląd przestrzeni. Zanim jednak rodzice zaczną burzyć, albo budować ściany, przemalowywać je na pastelowo, zawieszać słodkie girlandy i pluszowe literki z imienia maluszka, warto zastanowić się czy to na pewno jest mu niezbędne? Bardziej niż efektownej tapety maluch potrzebuje swojego kącika – z miejscem do spania, przewijania i pierwszych harców.
W zależności od preferencji i możliwości lokalowych można wybrać łóżeczko, albo dostawkę do łóżka rodziców, a na pierwsze miesiące kosz Mojżesza lub kołyskę.
Poza tym przyda się komoda z przewijakiem bądź przenośny lub nakładany na łóżeczko przewijak. W zachowaniu względnego ładu pomoże organizer, który pomieści najczęściej używane kosmetyki czy pieluszki – np. organizer z rączką od Skip Hop (jest dodatkowo wyposażony w lampkę emitującą delikatne światło – w sam raz do nocnych interwencji!).
W dziecięcym kąciku nie może zabraknąć okrycia dla najmłodszego członka rodziny. Na początku niezastąpiony będzie rożek, który otuli niemowlaka przyzwyczajonego do ciasnoty. Później przyda się kołderka lub kocyk. Warto zwrócić uwagę na skład – najlepsze dla noworodka będą naturalne tkaniny lniane, bawełniane czy bambusowe.
Kącik warto nieco doświetlić, by łatwiej było nocą karmić lub przewijać dziecko. Choć z czasem pewnie rodzice będą to robić z zamkniętymi oczami.
Niezbędne:
-
miejsce do spania:
-
Baby Crib BabyBjorn – przewiewne i lekkie łóżeczko o owalnym kształcie. Bezpieczne dla maluchów, bez szczebelków (dzidziuś nie będzie o nie uderzał ani klinował o nie kończyn), posłuży spokojnie do drugiego roku życia.
-
BabyBjorn: kołyska dla niemowląt Harmony – kompaktowa i lekka kołyska, idealna na pierwsze miesiące życia. Łatwo wprawić ją w delikatne kołysanie, które uspokoi maluszka.
-
Otulenie i okrycie:
-
Bim.Bla: muślinowy rożek niemowlęcy – rożek to pewniak jeśli chodzi o pierwszą wyprawkę. Ten – wykonany z delikatnego bawełnianego muślinu – dostępny jest w pięknych kolorach. Wiązany na tasiemki dopasuje się do dzidziusia.
-
Aden+Anais: bambusowa kołderka we wzory – kołderka z tkaniny bambusowej, która ma właściwości termoregulacyjne. Sprawdzi się więc i w cieplejsze,
-
i w zimniejsze dni, ogrzewając maluszka, a jednocześnie chroniąc przed przegrzaniem.
-
Done by Deer: pieluszki Dots – pieluszki przydadzą się zawsze – jako okrycie, chusteczka, podkład czy śliniak.
-
Skip Hop: organizer z lampką Light Up Diaper Caddy – organizer z przegródkami, rączką i lampką. Funkcjonalny i pojemny – sprawdzi się w akcji!
Uwielbiane przez mamy i maluszki:
Rabbit & Friends: przenośna silikonowa lampka Łapka – nocna lampka
w kształcie łapki. Emituje delikatne światło. Przyda się w czasie nocnego karmienia czy pielęgnacji dzidziusia i ozdobi dziecięcy kącik.
– Lullalove: otulacz bambusowy Garden – piękny i funkcjonalny otulacz polskiej marki Lullalove. Sprawdzi się jako kocyk, prześcieradło lub do owijania dzidziusia.
Może się przydać:
- Aden+Anais: dzianinowy wiązany śpiworek Snuggle Knit – miękki i elastyczny śpiworek z wiązaną dolną częścią. Idealny na pierwsze miesiące życia.
- Done by Deer: gniazdko niemowlęce Tiny Tropics – gniazdko to świetny wynalazek dla nowonarodzonych maluszków. Dzidziusie będą się w nim czuły jak w brzuchu mamy – otulone z każdej strony. Regulowane ściągaczami gniazdko łatwo dopasować do preferencji maluszka.
#2 Dziecko w trasie i na spacerze
Kilka pierwszych dni maluszka pewnie spędzicie w domu – przesiąkniętym zapachem maluszka i tą niesamowitą aurą, jaką można spotkać tylko w domu młodych rodziców. Dość szybko jednak zamarzycie, by wybrać się na spacer i pokazać małemu człowieczkowi świat, a światu – jego.
Czy w czasie podróży samochodem czy spacerów z wózkiem warto pamiętać o wygodzie i bezpieczeństwie. Podstawowe podróżne wyposażenie to oczywiście fotelik samochodowy i wózek. Czasem jednak osesek bardziej niż gondolę z resorami woli ramiona mamusi, a wtedy przydaje się chusta do noszenia noworodka. Są jednak dodatki, które sprawdzą się niezależnie od tego jakim pojazdem bobas będzie podróżował – m.in. torba lub plecak na dziecięce akcesoria, przenośna mata do przewijania, zawieszka do smoczka czy kocyk.
Niezbędne:
- wózek
- fotelik samochodowy
- Skip Hop: plecak dla mamy 3w1 Trio Heather Grey – funkcjonalny i elegancki plecak, który można nosić także jako torbę na ramię, bądź zawiesić na rączce wózka. A wewnątrz – mnóstwo przegródek na dziecięce i mamusiowe gadżety.
lub
- Done by Deer: plecak z przewijakiem Changing Backpack – plecak z recyklingu (tak, został zrobiony z butelek!). Poza funkcjonalnymi przegródkami wyposażony w uchwyty do wózka i składany przewijak.
- WaterWipes: chusteczki nasączane czystą wodą 60 szt. – obowiązkowy gadżet rodziców – nasączane chusteczki. Te marki WaterWipes są mocno wilgotne, nie zawierają szkodliwych dla skóry substancji, a jedynie wodę i ekstrakt z pestek grejpfruta. Uratują z niejednej opresji!
Uwielbiane przez mamy i maluszki:
- Tula Free–to–Grow: nosidło ergonomiczne z regulacją rozmiaru – uznana i ukochana marka Tula produkuje piękne, ergonomiczne nosidła dla maluchów i starszaków. Opcja Free to Grow pozwala na noszenie od maleńkości i rośnie wraz z dzieckiem.
- Elodie Details: mata dla niemowląt – dostępna w kilku różnych wzorach mata, która każdą powierzchnię zamieni w przyjazny maluszkowi kącik. Może posłużyć jako miejsce do zabaw, przewijania czy odpoczynku – pod chmurką i w domu.
- Manhattan Toy: pozytywka muzyczna tęcza Cherry Blossom – gdy podróż się dłuży przyda się rozrywka. Pozytywka w kształcie tęczy gra delikatne dźwięki “Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena. Można ją przypiąć do obręczy fotelika, ramy wózka lub szczebli łóżeczka.
Może się przydać:
- Mellipou: zawieszka do smoczka chmurka Amy – zawieszka w kształcie chmurki z deszczem w postaci barwnych wstążek. Nie pozwoli smoczkowi zaginąć w akcji, a przy tym posłuży jako pierwsza zabawka maluszka.
#3 Higiena i pielęgnacja
Dbałość o noworodka nie ogranicza się do karmienia i tulenia. Codzienna opieka nad maluszkiem to też czynności pielęgnacyjne – zmienianie pieluszek, nawilżenie skóry, kąpiele, obcinanie paznokci czy szczotkowanie. I choć na początku może się wydawać, że nie wystarczy doby na wszystkie higieniczne operacje przy maluszku, to dość szybko wejdą one rodzicom w krew. Szczęśliwie istnieją akcesoria, które ułatwiają życie opiekunom i sprawią, że pielęgnacja maleństwa będzie nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna.
Do kąpania dzidziusia przyda się wanienka lub wiaderko kąpielowe, ewentualnie – szczególnie w czasie podróży czy wyjazdów – wkładka, która każdą umywalkę zamieni w wygodną wanienkę dla maluszka. Po kąpieli dobrze otulić bobo miękkim ręczniczkiem, najlepiej z kapturkiem. Do pielęgnacji główki nada się szczotka z miękkim włosiem, a do przycinania paznokci specjalne, zaokrąglone nożyczki lub malutkie cążki. Warto wyposażyć domową apteczkę w naturalny żel do kąpieli i krem dla dzidziusiów. Nie zapominajmy też o higienie jamy ustnej – nawet jeśli jeszcze nie ma w niej ząbków można przyzwyczajać dzidziusia do szczoteczki, która często ma także funkcję gryzaka.
Poza gadżetami do codziennej pielęgnacji warto wyposażyć się też w aspirator do noska, dzięki któremu skutecznie i bezpiecznie pomożemy maluszkowi pozbyć się kataru.
Niezbędne:
- WaterWipes: chusteczki nasączane czystą wodą 60 szt. – obowiązkowy gadżet młodych rodziców – nasączane chusteczki. Najlepiej, by były delikatne i nasączane naturalnymi składnikami. Takie właśnie są WaterWipes – mocno wilgotne i nie zawierają szkodliwych dla skóry substancji, a jedynie wodę i ekstrakt z pestek grejpfruta.
- Poofi: duży ręcznik z kapturkiem Organic & Color – funkcjonalny i delikatny ręcznik, który rośnie wraz z dzieckiem. Świetnym rozwiązaniem jest gumka do zawieszenia ręcznika na szyi rodzica by móc swobodnie wyciągać bobasa z kąpieli i od razu go otulić.
- Skip Hop: wanienka Wieloryb Moby Blue – wanienka z wkładką, czyli rozwiązanie, które przyda się na kilku etapach rozwoju. Siedzisko można ustawiać w dwóch wygodnych pozycjach – na początek dla noworodka, później niemowlęcia. Gdy dziecko już samodzielnie siedzi z wkładki można zrezygnować. Do tego wanienka ma kształt wieloryba, co spodoba się maluchom.
- Béaba: manualny aspirator do noska Minidoo – broń w walce z katarem maluszka. Pomoże bezpiecznie i skutecznie odciągnąć wydzielinę, by ułatwić maleństwu oddychanie.
Uwielbiane przez mamy i maluszki:
- Béaba: niezbędnik do pielęgnacji niemowląt Personal Care Set – kompletny zestaw akcesoriów do pielęgnacji. Gustowny i funkcjonalny niezbędnik, w skład którego wchodzi: szczotka, grzebień, obcinak do paznokci i termometr.
- Blooming Baby: wkładka kąpielowa Kwiat Lotosu – świetne rozwiązanie, szczególnie w podróży lub w czasie pierwszych miesięcy życia maluszka. Wypełni umywalkę czy zlew i sprawi, że dzidziusiowi będzie mięciutko w czasie kąpieli.
Może się przydać:
- Hagi Baby: naturalny krem do buzi i ciała z olejem morelowym – delikatny, naturalny krem nawilżający. Dla nowo narodzonego maleństwa, starszaka a nawet mamy – wszyscy docenią jego formułę i zapach.
- Baby Banana: szczoteczka dla dzieci Kukurydza – szczoteczka w ergonomicznym kształcie. Sprawdzi się jako pierwsza szczoteczka i gryzak.
#4 Przydatne gadżety i akcesoria
Na wyboistej drodze rodzicielstwa czasem przyda się pomoc. Nie w postaci setek porad, o które młodzi rodzice nie prosili, nie w postaci historii “za moich czasów tak nie robiliśmy…” lub “u mnie działało...”. Rodzicom przydaje się czasem chwila, chwileczka, chwilunia spokoju. Czasem o takie momenty trudno.
Wówczas z pomocą przychodzą gadżety i akcesoria stworzone, by rodzicielstwo nieco ułatwić, a pierwsze chwile maluszka w domu uczynić magicznymi. Nie wszystkie sprawdzą się w przypadku Waszego dzidziusia, bo jak wiadomo – każdy maluszek jest zupełnie wyjątkowy. Niemniej praktyczne i funkcjonalne akcesoria mogą wspomóc Was w codziennej pielęgnacji niemowlaka, w higienie, karmieniu czy usypianiu. Wśród hitów w kategorii uspokajacze są na pewno smoczki – polecamy te naturalne, kauczukowe, ale też szumiące zabawki. Życie
z maluszkiem ułatwi też leżaczek czy bujaczek – warto wybrać ergonomiczny – który we właściwy sposób będzie podpierać małe ciałko.
Niezależnie czy mama karmi piersią czy mlekiem modyfikowanym, warto wyposażyć się w butelkę do karmienia niemowląt. Z wielu dostępnych na rynku, najlepsze opinie mają te, które najbardziej przypominają pierś mamy.
Wyzwaniem dla młodych rodziców bywają bóle małego brzuszka. Na kolki, zaparcia i wzdęcia maleństwa sprawdzi się okład z termoforu.
Niezbędne:
- Mimijumi: butelka dla niemowląt – funkcjonalna, a do tego piękna buteleczka. Zaprojektowana tak, by możliwie najbardziej przypominać dynamikę karmienia piersią.
- BabyBjorn: leżaczek Balance Soft Mesh – leżaczkowy hit. Świetnie wygląda, ma trzy stopnie nachylenia i składa się na płasko.
- Bentley Organic: antybakteryjny spray do mycia zabawek 500 ml – naturalny środek antybakteryjny – idealny do mycia zabawek, przewijaka, kosza na pieluszki czy nocnika. Bezpieczny i skuteczny.
Uwielbiane przez rodziców i maluszki:
- Kikadu: termofor z pestek winogron Kaktus – termofor z pestek winogron, który może być używany na ciepło i na zimno. Pięknie wykonany w kształcie kaktusa, więc sprawdzi się też w roli poduszki
- Whisbear: szumiący króliś z zawieszką Friends of Whisbear – cała rodzina Whisbear to uznany polski towar eksportowy. Pięknie zaprojektowane zabawki emitują delikatny szum przypominający dźwięki, jakie maleństwo pamięta z brzucha mamy. Sprawdzony uspokajacz!
Może się przydać:
- Skip Hop: uchwyt na telefon do wózka Stroll & Connect Phone Holder – przydatny gadżet, który pozwoli korzystać z telefonu w czasie spaceru, a jednocześnie – uwolnić ręce!
- Done by Deer: uniwersalne zawieszki Toy Links – proste, funkcjonalne i uniwersalne. Zawieszki, które pasują do wszystkich wózków, łóżeczek, fotelików – sprawdzą się do przyczepiana pieluszek, zabawek czy jako gryzaczki / zabawki.
#5 Dla mam
Mama to siła! I najważniejsza osoba w życiu każdego dzidziusia. Daje maleństwu morze miłości, poczucie bezpieczeństwa i magiczną bliskość. Mamy to prawdziwe superbohaterki, które dobro i wygodę dzieci zwykle stawiają przed swoimi potrzebami i komfortem. Gdy tylko jest taka okazja – wspierajmy mamy w ich rodzicielskiej codzienności! Dobrym słowem, pomocną dłonią i uśmiechem.
Pomóc mogą też akcesoria, które uczynią życie mam nieco łatwiejszym i przyjemniejszym (szczególnie na początku ich rodzicielskiej drogi).
Wygodę karmienia piersią podniesie wyprofilowana poduszka do karmienia. Spacery staną się jeszcze przyjemniejsze, gdy na rączce wózka będzie można przymocować smartfon i kubek z kawą. Odkażanie smoczków czy gryzaków nie będzie zabierało masy czasu, gdy pod ręką jest przenośny sterylizator. A jędrność skóry po ciąży pomoże przywrócić szczotka do masażu na sucho i specjalne kremy na bazie naturalnych składników.
Mamo! W byciu mamą nie zapomnij o sobie. Twoje dobro to dobro Twojego otoczenia, więc warto o nie zadbać.
Niezbędne:
- Poofi: poduszka do karmienia na rękę – ułatwienie i wygoda przy karmieniu. Kompaktowa, rozpinana poduszka do założenia na przedramię w czasie karmienia.
- Bentley Organic: organiczny krem na rozstępy dla kobiet w ciąży – krem do stosowania w ciąży i po porodzie. Stworzony z naturalnych składników, o pięknym zapachu, świetnie ujędrnia skórę
- Lullalove: szczotka na sucho i mokro Tampico – szczotkowanie na sucho uelastycznia skórę i pomaga w walce z cellulitem. Szczotka od Lullalove nada się także jako szczotka pod prysznic.
Uwielbiane przez mamy:
- bblüv: sterylizator UV do smoczków Üvi – sterylizator poradzi sobie z zarazkami, oczyści smoczki, nakładki na butelki, gryzaki i inne przedmioty lądujące w buzi maleństwa. Mały, poręczny, sprawdzi się w domu i poza nim.
- Skip Hop: akcesoria do wózka Stroll & Connect Set – zestaw chwytaków do zamontowania na rączce wózka. Uchwyt na kubek, mocne haki na torby i torebki, uchwyt do telefonu. Ułatwiają życie!
- Noski Noski: bluza Biedna Matka – klasyczna bluza z emblematem do pozazdroszczenia. Tylko dla mam!
Może się przydać:
- Poofi: mufka do wózka – mufka na zimniejsze dni. Funkcjonalna i stylowa zamiast ciepłych rękawic. Ochroni przed zimnem i wiatrem, a zapięta na rączce wózka nie zgubi się przy ściąganiu.
- Lullalove: olej z awokado Hello Beauty – olej z awokado. Naturalny specyfik o działaniu regeneracyjnym i odżywczym. Mamy mogą go stosować jako serum, krem pod oczy czy specyfik do włosów. Dzieciom pomoże z ciemieniuchą.
#6 Prezenty dla maluszka
Nowy człowiek na świecie to wyjątkowa sprawa. Nic dziwnego, że bliscy chcą zobaczyć i powąchać maleństwo (zapach noworodka jest niesamowity!). A gdy już przychodzą z odwiedzinami chcą dzidziusia czymś obdarować.
Nowonarodzone maleństwa nie mają z reguły wygórowanych prezentowych wymagań i wielkich potrzeb (wiadomo, wystarczy tulenie i mleczko). Niemniej są prezenty, które na pewno się sprawdzą i zostaną docenione i przez dzidziusia, i przez jego rodziców. Królują upominki stylowe i funkcjonalne, wspierające rozwój maluszka i ułatwiające rodzicielską codzienność.
Dobrym pomysłem jest podarowanie np. książki lub albumu, który rodzice mogą uzupełniać wpisując np. pierwsze słowo malucha, tytuł ukochanej kołyskanki czy nazwę ukochanej zabawki. Jako pierwsza lektura sprawdzą się książeczki kontrastowe, wystrój dziecięcego pokoju urozmaici przestrzenna zawieszka,a placem zabaw dla niemowlaka może być mata aktywnościowa. Trafionym prezentem będą też sensoryczne zabawki, pozytywki z delikatnymi dźwiękami, naturalne gryzaki, czy dobre jakościowo okrycia – kocyki lub otulacze.
Warto zapytać świeżo upieczonych rodziców, co już mają, by nasz upominek był przydatny i wyjątkowy.
To, co mamy i noworodki uwielbiają:
- Little Dutch: pamiątkowe pudełko dziecka Memory Box – pudełeczko na wspomnienia. Piękny w formie pamiętnik dziecięcych chwil z mnóstwem elementów – np. woreczkiem na pukiel włosów, pudełkiem na pierwszy ząbek czy kartą do odbicia stópek maluszka.
- Petit Collage: pierwszy album dziecka Baby Journal – pięknie zaprojektowany album pozwoli zachować wspomnienia z pierwszych lat dzieciństwa.
- Lullalove: książeczka kontrastowa Book Mr B – sensoryczna książeczka kontrastowa. Zaprojektowana tak, żeby mieścić się w rączkach maleństwa. Śliczna i bezpieczna zabawka rozwijająca zmysł wzroku.
- Lanco: gryzak z naturalnego kauczuku Rozgwiazda – gryzak z naturalnego kauczuku w kształcie rozgwiazdy. Piękny i bezpieczny, a do tego ekologiczny.
- Little Dutch: mata aktywnościowa dla niemowląt Play Mat Ocean – miękka mata z pałąkiem z zawieszanymi zabawkami. Pierwszy plac zabaw dla najmłodszych domowników.
Może się przydać:
- Lullalove: całoroczny kocyk bambusowy Muszelka – hit wśród okryć. Sprawdzi się w zimniejsze i cieplejsze dni, w domu, w plenerze, w trasie. Kocyk marzenie!
- Kid's Concept: drewniany mobile Green Mobile – idealny element wystroju pokoju maluszka. Przyciąga wzrok, a jednocześnie jest delikatną i stylową dekoracją.
- Done by Deer: zestaw prezentowy Tiny Toys – trzy zabawki dostosowane do wieku i etapów rozwoju maleństwa. Do trzymania, grzechotania i podgryzania.
- Filibabba: pozytywka listki Leafed Music Mobile – pozytywka z sensorycznymi listkami. Można ją powiesić w łóżeczku lub wózku.
#7 Co zabrać ze sobą do szpitala
Gdy brzuch rośnie, a ciążowy zegar zaczyna zbliżać się do wybicia godziny zero, pora na spakowanie szpitalnej torby. Dzięki niej mama zyskuje spokój, podyktowany przeświadczeniem, że jest gotowa. Gotowa na poród, gotowa na trzęsienie ziemi jakie ze sobą niesie pojawienie się maleństwa i gotowa do rozpoczęcia niezwykłej przygody zwanej macierzyństwem. Pakowanie torby to swoisty rytuał, dla wielu mam wyzwalający i niosący ulgę – oznacza bowiem, że czas ciąży dobiega końca, a do momentu ujrzenia maleństwa zostało już naprawdę niewiele.
Co powinno się znaleźć w torbie do szpitala? Kilka rzeczy obowiązkowych i kilka takich, które uczynią szpitalną rzeczywistość nieco przyjemniejszą. Warto pamiętać, że nawet gdy poród zacznie się niespodziewanie i w biegu o torbie po prostu zapomnimy – poradzimy sobie. W końcu przecież, by na świat przyszło dziecko – niezbędna jest tylko ciężarna mama.
O czym warto pamiętać pakując torbę? Podstawa to dokument tożsamości mamy, karta ciąży i wyniki najważniejszych badań. Na czas porodu mamie przyda się wygodna koszula (najlepiej rozpinana, by po porodzie noworodka można było ułożyć na maminej piersi), woda do picia, podkłady poporodowe i specjalna bielizna. Można wyposażyć się dodatkowo w orzeźwiacze w postaci wody termalnej do twarzy, pomadkę do ust (które mogą być przesuszone od oddychania) czy płytę z muzyką, której chcemy słuchać podczas porodu. Po porodzie przyda się standardowy pakiet szpitalnego wyposażenia – wygodne ubranie (np. koszule nocne umożliwiające karmienie piersią), klapki, szlafrok, kosmetyczny niezbędnik, ręczniki, sztućce i kubek. Dodatkowo przydadzą się staniki do karmienia, wkładki laktacyjne, podkłady, podpaski poporodowe oraz środek odkażający i przeciwzapalny na dolegliwości intymne (najlepiej w buteleczce z atomizerem).
Dzidziusiowi przydadzą się ubranka (najlepiej zapakować je zestawami – body i spodenki lub pajacyki, do tego skarpetki i ewentualnie rękawiczki tzw. niedrapki). Warto pamiętać, że z reguły dzidziuś ubierany jest w dostępne na oddziale ubranka i Wasze własne wdzianko może przydać się tylko “na wyjście”.
Poza tym przydadzą się pieluszki, mokre chusteczki, krem do pupy i podkład do przewijania.
Nie warto przesadzać z ilością rzeczy, by szpitalna torba nie była zbyt ciężka. Jeśli jednak będzie w niej miejsce – można zapakować jakieś przysmaki dla mamy (ulubiona czekolada – w sam raz na odzyskanie sił po porodzie!) oraz coś, co umili pobyt w szpitalu – książkę, ulubioną herbatę, cokolwiek, co pozwoli poczuć się lepiej.
#8 Absolutnie niezbędne
Dla mamy:
- dokumenty (dowód, karta ciąży, wyniki najważniejszych badań)
- rozpinane koszule nocne,
- podkłady poporodowe
- bielizna (majtki poporodowe i staniki do karmienia)
- woda do picia
- kosmetyczka, ręcznik, klapki
- sztućce i kubek
- wkładki laktacyjne
- podpaski poporodowe
Dla dziecka:
- ubranka pakowane zestawami (body + spodnie lub pajacyki)
- pieluszki
- nawilżane chusteczki
- mata do przewijania
- krem
#9 Może się przydać
Mamie:
- środek odkażający i przeciwzapalny na dolegliwości intymne (najlepiej w buteleczce z atomizerem)
- woda termalna w sprayu
- pomadka nawilżająca do ust
- muzyka (telefon, słuchawki, audiobook)
- książka i gazeta, magazyn
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wyprawka dla noworodka - lista niezbędnych produktów