Smoczek dla noworodka - Noski Noski

Smoczek dla noworodka

Pierwszy smoczek dla noworodka może być najlepszym przyjacielem dziecka. Może zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo, a także pomóc ukoić je, gdy jest zdenerwowane. Ale czy smoczek jest naprawdę niezbędny? Czy warto posiłkować się smoczkiem? Rodzice często o to pytają, a wielu ekspertów zgadza się, że dobrej jakości, odpowiedniego kształtu smoczek to coś, co  bezpiecznie można dać noworodkowi, pod warunkiem że czułe oko rodzica kontroluje sytuację, czas i sposób użytkowania smoczka przez dziecko. Czy także i Wy potrzebujecie smoczka? 

Smoczek dla noworodka — po co i czy w ogóle jest potrzebny?

Na początek podstawy. Jeśli zdecydujecie się na użycie smoczka, upewnijcie się, że jest sprawny i czysty. Sprawdźcie, czy nie ma żadnych uszkodzeń. W ten sposób upewnicie się, że dziecko nie zadławi się nim lub nie połknie jego elementów. 

Smoczek uspokajający dla noworodka jest często postrzegany przez wielu rodziców jako konieczność. Jest kilka powodów, dla których tak się dzieje. 

Mały smoczek dla noworodka może okazać się dla Was korzystny na wiele sposobów:

  • Po pierwsze, może pomóc Waszemu dziecku w samouspokojeniu, co może być ogromną pomocą, gdy próbujesz je uśpić.
  • Po drugie może również pomóc zmniejszyć ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt). 

Ostatecznie to, czy zdecydujecie się używać smoczka u swojego noworodka, zależy od Was. Jeśli zdecydujecie się go używać, pamiętajcie, aby regularnie go czyścić i zawsze nadzorować niemowlaka podczas jego wkładania do buzi i używania. Po prostu nadzorujcie jego stosowanie, a wszystko będzie dobrze.

Rodzaje smoczków dla niemowląt

Istnieje wiele rodzajów smoczków dla niemowląt i może być trudno zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Waszego dziecka. 

Rodzaje smoczków dla noworodków:

  1. Smoczki ortodontyczne: Te smoczki mają bulwiasty kształt, który jest zaprojektowany tak, aby pasował do zębów i dziąseł dziecka. Taki smoczek ortodontyczny wspiera prawidłowy zgryz (pozwalają uniknąć wad zgryzu w późniejszym wieku ). 
  2. Smoczki silikonowe: Te smoczki są wykonane z silikonu i są często preferowane przez rodziców, ponieważ są bardzo trwałe i łatwe do czyszczenia. Standardowe smoczki silikonowe są uważane za najlepszą opcję dla noworodków. Są one wykonane z miękkiego, elastycznego materiału, który jest podobny do tkanki piersi i jest mniej podatny na podrażnienia niż twarde plastikowe wersje. Co ciekawe Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca używanie smoczków silikonowych tak często, jak to możliwe w pierwszym roku życia, ponieważ zmniejszają one ryzyko wystąpienia SIDS.
  3. Smoczki lateksowe: Te smoczki są wykonane z lateksu i często są bardziej miękkie i elastyczne niż inne rodzaje smoczków. Jednak mogą one zepsuć się z czasem i mogą nie być tak trwałe jak smoczki silikonowe.

Smoczki specjalistyczne — ortodontyczne, dynamiczne, antykolkowe

Oddzielną grupę stanowią smoczki specjalistyczne. Smoczki specjalistyczne występują w różnych kształtach i rozmiarach.  Istnieją smoczki ortodontyczne, smoczki dynamiczne i smoczki antykolkowe. 

 

Smoczki specjalistyczne polecane są, jeśli Wasze dziecko ma problemy z jamą ustną lub inne specjalne potrzeby. 

 

Smoczki ortodontyczne mają zakrzywioną tarczę, która pomaga zapobiegać nadmiernemu zamykaniu się ust (ruch ssania powoduje ściąganie do siebie, a nie na zewnątrz). 

Smoczki dynamiczne ułatwiają ruchy ssania, ponieważ mają otwory lub wypustki na tarczy. 

Smoczki antykolkowe mają otwory wentylacyjne w tarczach, aby zmniejszyć ilość powietrza pobieranego podczas ssania. Smoczki wielorazowe mogą być używane zarówno przy karmieniu piersią, jak i przy karmieniu mlekiem modyfikowanym (niektóre mogą wymagać uprzedniego przegotowania przed podaniem maluszkowi). 

 

Istnieją również specjalistyczne (antykolkowe i dynamiczne) smoczki do butelki dla niemowląt. Służą one do bezpiecznego, komfortowego dla maluszka podawania pokarmu mamy lub mleka zastępczego. 


 

Pierwszy smoczek, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze smoczka do wyprawki?

 

Pierwszy smoczek to często najważniejsze narzędzie w codziennym życiu małego dziecka i jego rodzica. Dobrze dobrany smoczek może pomóc dziecku się zrelaksować i zasnąć, a także zredukować stres i wspomóc zdrowy układ odpornościowy. Wielu rodziców nie wie jednak, jak wybrać dobry smoczek dla noworodka. 

 

Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać najlepszy smoczek dla noworodka:

 

1.Materiał: Materiał silikonowy wolny od BPA jest najlepszy dla niemowląt, ponieważ jest miękki i wygodny. Jest również bardziej higieniczny niż materiały plastikowe lub gumowe.

 

2.Rozmiar: Rozmiar smoczka powinien pasować do rozmiaru ust niemowląt. Jeśli ustnik jest zbyt duży, może powodować dyskomfort lub słabą zdolność ssania; jeśli jest zbyt mały, trudno będzie niemowlętom ssać samodzielnie. Powiniście wybrać taki, który pasuje do rozmiaru ust Waszego dziecka, aby mogło ono bez problemu ssać samodzielnie podczas karmienia lub snu!

 

3.Potrzeby specjalne: jeśli Wasze dziecko ma problemy z jamą ustną lub inne specjalne potrzeby, rozważcie zakup smoczka ortodontycznego lub antykolkowego.

 

Kiedy podać dziecku pierwszy smoczek?

Od kiedy smoczek dla noworodka? Smoczki są świetne, aby pomóc dziecku zasnąć. Jednak co jest lepsze — dać noworodkowi jego pierwszy smoczek od razu czy poczekać, aż będzie starszy?

Rozważmy plusy i minusy używania smoczka

Plusy:

- Smoczki mogą pomóc uspokoić niespokojne dzieci.

- Jeśli smoczek jest używany prawidłowo, może zmniejszyć ryzyko SIDS nawet o 50%.

- Kiedy dziecko ssie smoczek, pomaga mu to zasnąć i dłużej pozostać w stanie snu. Dzięki temu Ty również możesz dłużej odpoczywać!

 

Wady:

- Nieprawidłowo dezynfekowane smoczki mogą powodować infekcje ucha, ponieważ mogą zatkać otwór rurki Eustachiusza, która prowadzi z tyłu gardła dziecka do jego ucha środkowego. Przewód ten normalnie odprowadza płyn z ucha środkowego do gardła, dzięki czemu może on zostać połknięty, zamiast pozostawać w uszach. Jeśli zostanie zablokowany, płyn gromadzi się i powoduje infekcję.

 

Jak dbać o smoczek niemowlęcy?

 

Porady dotyczące smoczka dla niemowlęcia

 
  • Upewnij się, że Wasz maluch jest gotowy do używania smoczka. Nie jest dobrym pomysłem wprowadzenie smoczka, jeśli dziecko wydaje się niespokojne lub rozdrażnione.
  • Smoczki powinny być używane tylko w obecności mamy i taty, aby mogli oni pomóc w modelowaniu właściwego użycia.
  • Smoczki dla noworodków należy często czyścić — przynajmniej po każdym użyciu. Należy je również sterylizować przed każdym użyciem. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca gotowanie smoczków w wodzie przez dwie minuty lub mycie ich mydłem i gorącą wodą przez 20 sekund, a następnie całkowite wysuszenie przed oddaniem ich dziecku.


Po piękne, dobrej jakości smoczki dla niemowląt wpadajcie do sklepu Noski Noski. Szukajcie ich w dziale wyprawka dla noworodka.

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.