Ząbkowanie u dzieci - przydatne produkty i akcesoria

Ząbkowanie u dzieci - przydatne produkty i akcesoria

Jeśli podejrzewasz, że twojemu dziecku zaczynają się wyrzynać zęby, pewnie  zastanawiasz się również, ile dni trwa ząbkowanie. Proces ząbkowania u niemowląt jest sprawą indywidualną i tak też przebiega. Każde dziecko przeżywa to inaczej. Zazwyczaj przebicie dziąsełka zajmuje od dwóch do siedmiu dni na ząbek.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Jak pisze “Zdrowie — od noworodka do 2 lat”* pierwszy mleczak wyrzyna się dopiero około szóstego lub siódmego miesiąca życia dziecka (ząbkowanie kiedy się zaczyna). Ale to tylko statystyka, a więc istnieją duże różnice indywidualne. Niektóre dzieci ząbkują już w drugim czy trzecim miesiącu, a u innych następuje to dopiero po pierwszych urodzinach. Jeśli ząbki pojawiają się sporo wcześniej niż zazwyczaj, należy jeszcze większą uwagę zwrócić na higienę. Pewnie zastanawiasz się też, kiedy kończy się ząbkowanie — najczęściej około 30 miesiąca życia dziecka maluch powinien mieć już wszystkie dwadzieścia mleczaków. 

Przeczytaj więcej w naszym artykule Jak dbać o dziecięce zęby?

Które ząbki wychodzą pierwsze?

Na początku pojawiają się przednie zęby, czyli siekacze. Najczęściej są to dolne siekacze, środkowe. Ponieważ to ostre ząbki i wąskiej powierzchni przebijają dziąsła stosunkowo łatwo i szybko. Później wychodzą siekacze boczne. Jeszcze później, czyli najczęściej w wieku około półtora roku pojawiają się kły, a na końcu trzonowce. 

Kiedy ząbkowanie boli najbardziej?

Boli zapewne najbardziej wtedy, kiedy kilka zębów przebija dziąsła jednocześnie, co zdarza się u niektórych dzieci. Jeśli dodatkowo dziecko nie zbyt dobrze śpi to mocniej odczuwa dyskomfort. Jeżeli maluszek mocno się ślini, co jest jednym z objawów ząbkowania, to dzidziuś może dostać wysypki spowodowanej działaniem enzymów. Zwracaj więc uwagę na to, żeby ubranka i śliniak dziecka były zawsze suche. 

Wiele dzieci nie odczuwa żadnego albo jedynie niewielki dyskomfort związany z ząbkowaniem. Inne natomiast mogą przechodzić ten okres gorzej i skarżyć się płaczem lub rozdrażnieniem na bolące dziąsła. Ogólnie przyjęło się, że ząbkowanie boli. Dlaczego ząbkowanie boli? Dziąsła muszą najpierw się rozpulchnić, a potem zostać przebite lub przecięte przez wyrzynające się zęby. Może się pojawić mała krwawienia. Same ruchy zębów i ich migracja w górę też nie jest niczym przyjemnym, więc dziecko przez kilka dni może swędzenie albo podrażnienie dziąseł.

Liewood: gryzaki Jasmin Teether Ball 2 szt.

Co pomaga na ząbkowanie?

Zobacz wszystkie gryzaki w Noski Noski

W głowie słyszysz tylko krótkie hasło “ząbkowanie co podać”? Na ząbkowanie pomagają gryzaki. Szczególnie przydać się mogą gryzaki schłodzone wcześniej w lodówce, ponieważ zimno dodatkowo łagodzi ból. Jeśli chcesz skutecznie pomóc dzidziusiowi w przezwyciężeniu bólu, daj mu bezpieczne gryzaki. Równie ważna jest twoja obecność, wspieranie i przytulanie dziecka. Dodatkowo monitoruj objawy, żeby przypadkiem nie przeoczyć ewentualnej gorączki albo innych objawów.

Polecamy bezpieczne gryzaczki dla ząbkujących dzieci: 

 • gryzaki z naturalnego kauczuku
 • gryzaki dentystyczne o specjalnym kształcie, który ułatwia niemowlętom przekładanie i chwytanie
 • gryzaki silikonowe, które są miękkie i również łatwe do utrzymania w czystości
 • gryzaki z naturalnego drewna 
 • gryzaki w formie naszyjnika lub bransoletki dla mamy marki Jellystone
 • gryzaki z pieluszką, albo chusteczką, która pomoże zebrać ślinę i będzie dodatkową zabawką

Na uśmierzenie bólu dobrze działają też specjalne żele antyseptyczne z wyciągami z rumianku albo nagietka. 

Polecamy organiczne i bezpieczne naturalne środki łagodzące. Przydadzą się na ząbkowanie kiedy boli:

Dziecku może również pomóc delikatny masaż ząbków i dziąseł. Możesz go robić od zewnątrz przez policzki albo od wewnątrz, ale zachowaj wtedy ścisłą higienę palców. Najlepiej sprawdzi się pierwsza szczoteczka myjąco-masująca. Masuje dziąsła i czyści ząbki. Takie szczoteczki na palec powinno się wprowadzać jak najszybciej, żeby utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej maluszka. Nie dotyczy to tylko czasu ząbkowania u niemowląt, a stałej codziennej higieny. 

Zobacz koniecznie: 

The Brushies: silikonowe szczoteczki na palec i książeczka

Co się jeszcze może przydać, kiedy dziecko ząbkuje?

Ponieważ maluszek, któremu wychodzą zęby ślini się bardzo intensywnie, należy mu zapewnić odpowiedni poziom higieny i suchość. Śliniaki są świetną pomocą. 

 • śliniaki z bandaną — niezawodna pomoc dla dzieci — absorbują wilgoć, są przepuszczalne i oddychające, łatwo utrzymasz je w czystości piorąc je regularnie. Nie są też niewygodne dla dziecka, a wręcz przeciwnie. Miękki materiał łatwo dopasowuje się do ciała. 
 • soniczna szczoteczka dla dzieci, ze specjalną małą główką. Pomoże utrzymać higienę i przyzwyczaić dziecko do mycia zębów. Odkryj Bblüv: soniczna szczoteczka do zębów dla dzieci Sönik oraz Jack N' Jill: szczoteczka soniczna Tickle Tooth 0-3 lat
 • pieluszki muślinowe lub bawełniane czy tetrowe, którymi będziesz wycierać ślinę. Zobacz wszystkie nasze naturalne pieluszki
 • termometr — pomoże skontrolować, czy wszystko w porządku. Lekko podwyższona temperatura przez krótszy czas to nic groźnego, ale samo ząbkowanie nie podwyższa jej do 38 stopni. Jeśli wysoka temperatura utrzymuje się dłużej koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

 Kiedy podczas ząbkowania skontaktować się z lekarzem?

 • jeśli wysoka temperatura utrzymuje się dłużej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
 • jeśli maluch ma biegunkę albo wymiotuje
 • jeśli nagle zmienia się temperatura

Przeczytaj też Jak dbać o dziecięce zęby?

W poszukiwaniu produktów z tego artykułu  zapraszamy do działu pielęgnacja niemowlęcia.

#objawyząbkowanie #gorączkaząbkowanie 

*Zdrowie — od noworodka do 2 lat, praca zbiorowa, Biblioteka Twoje Dziecko 3/2012, s. 66 za: Dobry słownik, 6 kwietnia 2022. https://dobryslownik.pl/slowo/wyrzyna%C4%87/63365/#znaczenie-234148