Jeśli podejrzewasz, że twojemu dziecku zaczynają się wyrzynać zęby, pewnie zastanawiasz się również, ile dni trwa ząbkowanie. Proces ząbkowania u niemowląt jest sprawą indywidualną i tak też przebiega. Każde dziecko przeżywa to inaczej. Zazwyczaj przebicie dziąsełka zajmuje od dwóch do siedmiu dni na ząbek.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie?
Jak pisze “Zdrowie — od noworodka do 2 lat”* pierwszy mleczak wyrzyna się dopiero około szóstego lub siódmego miesiąca życia dziecka (ząbkowanie kiedy się zaczyna). Ale to tylko statystyka, a więc istnieją duże różnice indywidualne. Niektóre dzieci ząbkują już w drugim czy trzecim miesiącu, a u innych następuje to dopiero po pierwszych urodzinach. Jeśli ząbki pojawiają się sporo wcześniej niż zazwyczaj, należy jeszcze większą uwagę zwrócić na higienę. Pewnie zastanawiasz się też, kiedy kończy się ząbkowanie — najczęściej około 30 miesiąca życia dziecka maluch powinien mieć już wszystkie dwadzieścia mleczaków.
Przeczytaj więcej w naszym artykule Jak dbać o dziecięce zęby?
Które ząbki wychodzą pierwsze?
Na początku pojawiają się przednie zęby, czyli siekacze. Najczęściej są to dolne siekacze, środkowe. Ponieważ to ostre ząbki i wąskiej powierzchni przebijają dziąsła stosunkowo łatwo i szybko. Później wychodzą siekacze boczne. Jeszcze później, czyli najczęściej w wieku około półtora roku pojawiają się kły, a na końcu trzonowce.
Kiedy ząbkowanie boli najbardziej?
Boli zapewne najbardziej wtedy, kiedy kilka zębów przebija dziąsła jednocześnie, co zdarza się u niektórych dzieci. Jeśli dodatkowo dziecko nie zbyt dobrze śpi to mocniej odczuwa dyskomfort. Jeżeli maluszek mocno się ślini, co jest jednym z objawów ząbkowania, to dzidziuś może dostać wysypki spowodowanej działaniem enzymów. Zwracaj więc uwagę na to, żeby ubranka i śliniak dziecka były zawsze suche.
Wiele dzieci nie odczuwa żadnego albo jedynie niewielki dyskomfort związany z ząbkowaniem. Inne natomiast mogą przechodzić ten okres gorzej i skarżyć się płaczem lub rozdrażnieniem na bolące dziąsła. Ogólnie przyjęło się, że ząbkowanie boli. Dlaczego ząbkowanie boli? Dziąsła muszą najpierw się rozpulchnić, a potem zostać przebite lub przecięte przez wyrzynające się zęby. Może się pojawić mała krwawienia. Same ruchy zębów i ich migracja w górę też nie jest niczym przyjemnym, więc dziecko przez kilka dni może swędzenie albo podrażnienie dziąseł.
Co pomaga na ząbkowanie?
Zobacz wszystkie gryzaki w Noski Noski
W głowie słyszysz tylko krótkie hasło “ząbkowanie co podać”? Na ząbkowanie pomagają gryzaki. Szczególnie przydać się mogą gryzaki schłodzone wcześniej w lodówce, ponieważ zimno dodatkowo łagodzi ból. Jeśli chcesz skutecznie pomóc dzidziusiowi w przezwyciężeniu bólu, daj mu bezpieczne gryzaki. Równie ważna jest twoja obecność, wspieranie i przytulanie dziecka. Dodatkowo monitoruj objawy, żeby przypadkiem nie przeoczyć ewentualnej gorączki albo innych objawów.
Polecamy bezpieczne gryzaczki dla ząbkujących dzieci:
- gryzaki z naturalnego kauczuku
- gryzaki dentystyczne o specjalnym kształcie, który ułatwia niemowlętom przekładanie i chwytanie
- gryzaki silikonowe, które są miękkie i również łatwe do utrzymania w czystości
- gryzaki z naturalnego drewna
- gryzaki w formie naszyjnika lub bransoletki dla mamy marki Jellystone
- gryzaki z pieluszką, albo chusteczką, która pomoże zebrać ślinę i będzie dodatkową zabawką
Na uśmierzenie bólu dobrze działają też specjalne żele antyseptyczne z wyciągami z rumianku albo nagietka.
Polecamy organiczne i bezpieczne naturalne środki łagodzące. Przydadzą się na ząbkowanie kiedy boli:
Dziecku może również pomóc delikatny masaż ząbków i dziąseł. Możesz go robić od zewnątrz przez policzki albo od wewnątrz, ale zachowaj wtedy ścisłą higienę palców. Najlepiej sprawdzi się pierwsza szczoteczka myjąco-masująca. Masuje dziąsła i czyści ząbki. Takie szczoteczki na palec powinno się wprowadzać jak najszybciej, żeby utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej maluszka. Nie dotyczy to tylko czasu ząbkowania u niemowląt, a stałej codziennej higieny.
Zobacz koniecznie:
- Jack N' Jill: 2 x silikonowa szczoteczka na palec
- kolorowe silikonowe szczoteczki marki The Brushies, które często w zestawie mają też książeczkę edukacyjną o myciu zębów: The Brushies: silikonowe szczoteczki na palec i książeczka
- chusteczki do czyszczenia jamy ustnej Jack N' Jill pomogą ci połączyć dbałość o higienę buzi bobaska oraz masaż dziąseł, który złagodzi ból
Co się jeszcze może przydać, kiedy dziecko ząbkuje?
Ponieważ maluszek, któremu wychodzą zęby ślini się bardzo intensywnie, należy mu zapewnić odpowiedni poziom higieny i suchość. Śliniaki są świetną pomocą.
- śliniaki z bandaną — niezawodna pomoc dla dzieci — absorbują wilgoć, są przepuszczalne i oddychające, łatwo utrzymasz je w czystości piorąc je regularnie. Nie są też niewygodne dla dziecka, a wręcz przeciwnie. Miękki materiał łatwo dopasowuje się do ciała.
- soniczna szczoteczka dla dzieci, ze specjalną małą główką. Pomoże utrzymać higienę i przyzwyczaić dziecko do mycia zębów. Odkryj Bblüv: soniczna szczoteczka do zębów dla dzieci Sönik oraz Jack N' Jill: szczoteczka soniczna Tickle Tooth 0-3 lat
- pieluszki muślinowe lub bawełniane czy tetrowe, którymi będziesz wycierać ślinę. Zobacz wszystkie nasze naturalne pieluszki.
- termometr — pomoże skontrolować, czy wszystko w porządku. Lekko podwyższona temperatura przez krótszy czas to nic groźnego, ale samo ząbkowanie nie podwyższa jej do 38 stopni. Jeśli wysoka temperatura utrzymuje się dłużej koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Kiedy podczas ząbkowania skontaktować się z lekarzem?
- jeśli wysoka temperatura utrzymuje się dłużej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
- jeśli maluch ma biegunkę albo wymiotuje
- jeśli nagle zmienia się temperatura
Przeczytaj też Jak dbać o dziecięce zęby?
W poszukiwaniu produktów z tego artykułu zapraszamy do działu pielęgnacja niemowlęcia.
#objawyząbkowanie #gorączkaząbkowanie
*Zdrowie — od noworodka do 2 lat, praca zbiorowa, Biblioteka Twoje Dziecko 3/2012, s. 66 za: Dobry słownik, 6 kwietnia 2022. https://dobryslownik.pl/slowo/wyrzyna%C4%87/63365/#znaczenie-234148