Czym są zabawki sensoryczne i jakie warto wybrać? - Noski Noski

Czym są zabawki sensoryczne i jakie warto wybrać?

Czym są zabawki sensoryczne i jakie warto wybrać?

Dzieci poznają świat za pomocą zmysłów. Od pierwszych dni życia bacznie obserwują swoje otoczenie, naśladują najbardziej wymagające ruchy czy powtarzają usłyszane „mama”. Już na wczesnym etapie dzieciństwa zabawki mogą być dla najmłodszych impulsem do rozwoju kluczowych umiejętności. Z pewnością każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego pociecha poprawnie się rozwijała. Zobacz, dlaczego warto wypełnić pokój malucha wybranymi zabawkami sensorycznymi. 

zabawka sensoryczna dla niemolaka

Zabawki sensoryczne – co je wyróżnia? 

Powszechnie wiadomo, że pierwsze lata życia dziecka polegają na dojrzewaniu układu nerwowego i narządów zmysłów oraz na integracji ich działania. Obok snu rozrywka jest jedną z aktywności, na które dziecko poświęca większą część dnia. Dlatego też zabawka sensoryczna to doskonały sposób na to, żeby działać na różne zmysły dziecka. Już na etapie samego projektowania producenci akcesoriów dziecięcych mają zamierzone intencje – chcą umożliwić najmłodszym poznawanie świata. Zabawki sensoryczne pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego że są źródłem radości i dają możliwość nauki. Czy nie na tym polega najskuteczniejsza edukacja? 

kostka sensoryczna

Jakie zabawki sensoryczne wybrać? 

Przy wyborze odpowiedniej zabawki sensorycznej należy uwzględnić przede wszystkim wiek dziecka. Ze względu na odmienną koordynację ruchową i umiejętności, inne zabawki będą dedykowane niemowlętom, a inne dzieciom w wieku przedszkolnym i starszym. Zabawka, która jest bezpieczna dla dziecka 7-letniego, nie powinna być używana przez dzieci dużo młodsze. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na to, jakie są zalecenia producenta co do możliwego wieku użytkowania. 

Zabawki sensoryczne dla niemowląt 

Okres niemowlęcy trwa od urodzenia do końca pierwszego roku życia. Jest to etap, w którym dziecko ma pierwsze mleczaki, uczy się powtarzania sylab oraz chwyta wszystko, co wpadnie mu w małe rączki. W tym czasie część dzieci mierzy się już z próbami raczkowania i przemierzania kolejnych centymetrów. W przypadku niemowląt zabawki sensoryczne mogą wspomóc nabywanie nowych umiejętności, które nie tylko dla dzieci, ale również w świecie dorosłych jest olbrzymim wyzwaniem. Co może rozwijać słuch, wzrok, dotyk i koordynację ruchową niemowlaka?

  • Grzechotki sensoryczne – różnorodne pod kątem wielkości i wydawanego dźwięku. Warto wybierać niezbyt intensywne o przyjemnym dźwięku, aby nie doprowadzić do przeciążenia układu nerwowego dziecka. 
  • Zawieszki sensoryczne – mają różną formę i wielkość, przez co idealnie pasują zarówno do powieszenia przy łóżeczku, wózku, jak i dziecięcym smoczku. 
  • Sensoryczna mata aktywnościowa – doskonały sposób do zabawy i odpoczynku najmłodszych. Zapewnia dziecku szereg aktywności takich jak, np. wykonywanie precyzyjnych ruchów i odkrywanie różnych faktur. 
  • Sensoryczna książeczka – stworzona z różnych materiałów i odstających elementów, które niezwykle zachęcają dziecko do poznawania otaczającego świata. 

Możliwości jest znacznie więcej – pluszaki, kocyki, gryzaki i wiele innych. Nieprawdopodobne jest, że tak wiele przedmiotów, z którymi dziecko ma styczność może wpływać na prawidłowy rozwój i naukę nowych rzeczy. Rodzicu, wybieraj mądrze!

bąbelki sensoryczne

Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka 

Dzieci, które skończyły pierwszy rok życia, mogą posiadać zupełnie inne preferencje co do aktywności. Co więcej, część dzieci w tym wieku zaczyna chodzić, z kolei inne są jeszcze  na etapie raczkowania. Dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, więc warto wybierać zabawki sensoryczne, które będą dla niego dobrym bodźcem do rozwoju. Jakie nadają się dla rocznego dziecka? Oto kilka przykładowych pomysłów:

  • muzyczne zabawki sensoryczne (wielofunkcyjne pianinko, dzwonki lub cymbałki),
  • edukacyjne zabawki sensoryczne (pętla motoryczna, klocki, kostki),
  • zabawki sensoryczne wpływające na koordynację ruchową (piłeczki),
  • zabawki wspomagające naukę chodzenia (interaktywny chodzik, pchacz). 

sensoryczna zabawka

Bez wątpienia zabawki sensoryczne są doskonałym wyborem dla dziecka. Bawią, uczą oraz pozwalają szybciej poznawać i rozumieć otaczający świat. Nic bardziej nie cieszy rodziców, niż widok pociech, które odważnie stawiają kolejne kroki i z dnia na dzień potrafią coraz więcej.

Piłka sensoryczna

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.