Gryzak – od którego miesiąca stosować? - Noski Noski

Gryzak – od którego miesiąca stosować?

Gryzak – od którego miesiąca stosować?

Gryzaki, to nie tylko atrakcyjne zabawki. To przede wszystkim niezawodny sposób na to, żeby przetrwać burzliwy czas pojawienia się pierwszych zębów u dziecka. Okres ząbkowania daje się we znaki zarówno maluchowi, jak i przeżywającym jego trudności rodzicom. Kiedy najlepiej zacząć stosować gryzak? Zabawki i akcesoria mogą spełniać swoją funkcję, gdy są dostosowane do wieku. 

Kiedy dać dziecku gryzak?

Rozwój dziecka jest kwestią bardzo indywidualną. Maluchy w różnym czasie zaczynają tworzyć nowe słowa, czy stawiać pierwsze kroki. Podobnie jest z ząbkowaniem. Według literatury tematycznej okres ząbkowania rozpoczyna się między 4. a 6. miesiącem życia. Co ciekawe, proces trwa do 31. miesiąca życia. Podawanie dziecku gryzaka może mieć miejsce jeszcze przed ząbkowaniem – dzięki temu maluch przyzwyczai się do nowego gadżetu. Nauczy się odpowiednio chwytać zabawkę i z pewnością bardzo ją polubi – w końcu dzięki niej będzie mógł poczuć ulgę. 

gryzak dla niemowlęcia

Pierwsze symptomy ząbkowania – pora na gryzak! 

Ząbkowanie to długotrwały etap, który może trwać nawet przez 2 lata. Jaki to czas? Bolesny dla dziecka i nierzadko frustrujący dla jego rodziców i opiekunów. Zauważenie pierwszych objawów ząbkowania to silny sygnał na włączenie gryzaka do gry. Nie ma co zwlekać. W tym okresie rodzice często są zadziwieni, jak wcześniej pogodny i wesoły maluch nagle staje się płaczliwy i marudny. Jakie są najpowszechniejsze symptomy wyrzynających się ząbków u dziecka? Oto przykładowe z nich:

  • wysoka gorączka, którą ciężko zbić, 
  • opuchnięte, zaczerwienione i bolesne dziąsła, 
  • gorsze samopoczucie dziecka, 
  • płacz bez żadnej konkretnej przyczyny, 
  • obfite ślinienie i wkładanie do buzi rączek i różnych przedmiotów. 

Jeśli dziecko zaczyna wkładać do buzi łatwo dostępne przedmioty – należy zachować ostrożność i pozbawić go takich, które mogą zaszkodzić. Wiele z nich może bardziej podrażnić opuchnięte dziąsła i spowodować większy ból. Dlatego też od pierwszych symptomów ząbkowania powinno się wyposażyć dziecko w gumowy i całkowicie bezpieczny gryzak. 

gryzak dla dziecka

Gryzak dla dziecka – jak wybrać?

Zabawki dla dziecka muszą być przede wszystkim bezpieczne. Producenci oferujący profesjonalne produkty dbają o każdy aspekt, tak by akcesoria były adekwatne do wieku. Produkty mogą odgrywać swoją rolę, gdy są dostosowane do etapu rozwoju malucha. Większość gryzaków ma w składzie silikon, więc bez problemu mogą być wkładane przez dziecko do buzi. Aby ulga dla była jak największa, należy zwrócić uwagę na kształt i ilość wypustek. Maluch, który nie ma jeszcze ząbków, powinien mieć delikatny gryzak z łagodnymi wypustkami. Inaczej jest w przypadku dzieci, które mogą pochwalić się już pierwszymi zębami. W ich wyposażeniu mogą być większe i bardziej skomplikowane zabawki. 

Różne warianty gryzaków – jedna funkcja 

Wszyscy, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z gryzakami, mogą być w lekkim szoku, widząc, jak wiele wariantów oferują producenci. Jest to zdecydowanie ogromna zaleta. W przypadku, gdy jeden rodzaj nie przypadnie dziecku do gustu, to bez problemu można wybrać inną opcję. Najpopularniejsze gryzaki, jakie można dać swojemu maluchowi to:

  • gryzak smoczek, 
  • gryzak żelowy lub wodny (możliwość schłodzenia w lodówce), 
  • gryzak w formie rękawiczki, 
  • zawieszka do łóżeczka z gryzakiem. 

Przy wyborze konkretnego gryzaka należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Z pewnością musi być odpowiedniej wielkości, by dziecko bez problemu mogło się nim posługiwać. 

Gryzaki dla niemowląt

Ząbkowanie w towarzystwie gryzaka 

Większość dzieci zaczyna ząbkować około 4. miesiąca życia. Nie jest to sztywną regułą, dlatego że każdy maluch rozwija się w swoim własnym, dobrym dla niego tempie. Pierwsze gryzaki dziecko może używać nawet wcześniej – pod warunkiem że są dla niego bezpieczne. Ten nieskomplikowany wynalazek od lat cieszy się popularnością, nie bez przyczyny! Gryzak jest bohaterem, który ratuje z opresji każde ząbkujące dziecko.

 

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.