Jak czyścić zabawki drewniane? Czyszczenie i pielęgnacja zabawek z drewna - Noski Noski

Jak czyścić zabawki drewniane? Czyszczenie i pielęgnacja zabawek z drewna

Gryzak – od którego miesiąca stosować? Czytanie Jak czyścić zabawki drewniane? Czyszczenie i pielęgnacja zabawek z drewna Kolejny Jak nauczyć dziecko czytać? Sprawdzone metody.

Jak czyścić zabawki drewniane? Czyszczenie i pielęgnacja zabawek z drewna

Coraz więcej osób wybiera dla swoich dzieci zabawki drewniane. Świadczy to przede wszystkim o zwiększeniu świadomości społeczeństwa w kwestiach dbania o środowisko. Tego rodzaju produkty są również o wiele bardziej bezpieczne dla najmłodszych. Aby tego rodzaju elementy służyły im przez wiele lat, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Sprawdź, jak czyścić zabawki drewniane. 

drewniany gryzak dla niemowlęcia

Drewniane zabawki – które wybrać?

Drewno to materiał, który charakteryzuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością na różnego rodzaju zniszczenia. Jest idealny do obróbki, dlatego bardzo często tworzy się z niego wiele produktów i ozdób domowego użytku. Surowiec wykorzystywany jest również do produkcji zabawek dla dzieci. Te nie zawierają bowiem sztucznych barwników, natomiast w ich składzie można często znaleźć naturalne olejki i woski. Dzięki temu mogą one towarzyszyć maluchom już od pierwszych dni. 

 

Warto wybierać takie produkty, które zostały specjalnie przygotowane do użytku dzieci. Najlepiej jeśli nie posiadają one żadnych surowych elementów, a każda, nawet najmniejsza część została odpowiednio wyszlifowana. To zapewni bezpieczeństwo malucha w trakcie zabawy. Decydując się na zabawki drewniane, można wybrać te, które nie są dodatkowo zdobione np. Grimm's: drewniany konik lub TOBE: figurka drewniana Nosorożec. Na rynku dostępne są również produkty, które zostały dodatkowo urozmaicone pięknymi barwami, przyciągającymi uwagę najmłodszych. Najlepiej, jeśli użyta farba do zabawek drewnianych jest naturalna i nieszkodliwa dla delikatnej skóry dzieci.  

drewniane zabawki dla dzieci

Jak czyścić drewniane zabawki?

Aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym w trakcie zabawy, warto dowiedzieć się, jak czyścić drewniane zabawki. Surowiec ten jest trwały wyłącznie wtedy, gdy odpowiednio się go pielęgnuje. Prawidłowa impregnacja wpływa na zachowanie estetycznego wyglądu produktów, co zwiększa ich trwałość, a także atrakcyjność. Czyszczenie zabawek jest również obowiązkowe, ze względu na zachowanie odpowiedniej higieny w trakcie zabaw. Wykorzystanie odpowiednich produktów umożliwia zlikwidowanie bakterii czy szkodliwych dla malucha substancji. Mycie warto rozpocząć od dokładnego wyszorowania wszystkich elementów. Następnie dobrze jest je dodatkowo zdezynfekować. Należy jednak pamiętać, że wszelkie kosmetyki czyszczące powinny być łagodne i bezpieczne dla dzieci, a dodatkowo odpowiednie do drewna. 

Jak czyścić surowe drewno?

Pierwszą zasadą, o której należy pamiętać, rozpoczynając czyszczenie surowego drewna jest fakt, iż surowego drewna nie należy moczyć w wodzie. Może ono bowiem napęcznieć i odkształcić się w trakcie wysychania. Wykorzystanie zbyt dużej ilości wody powoduje także, że surowiec staje się szorstki, co może przeszkadzać w dalszym użytkowaniu zabawek.  

drewniana zabawka dla niemowlaka

Jak myć drewniane zabawki?

Do czyszczenia drewna najlepiej wykorzystać wilgotną, dokładnie wyciśniętą ściereczkę zamoczoną w ciepłej wodzie oraz dostosowane do drewna mydełko. Powinno ono być łagodne i delikatne, a najlepiej przeznaczone typowo do takiego rodzaju powierzchni. Użycie zbyt mocnych detergentów powoduje zazwyczaj psucie się zabawki i sprawia, że nie prezentuje się ona zbyt estetycznie. 

W trakcie oczyszczania surowego drewna bardzo istotną kwestią jest również jego schnięcie. Procesu tego nie należy w żaden sposób przyspieszyć. Należy więc odłożyć na bok pomysł z suszarką, wystawianiem zabawki na słońce, odkładaniem jej na kaloryfer lub innych niekorzystnych dla drewna czynności. Takie kroki mogą spowodować, że surowiec stanie się niemiły w dotyku i sprawić, że jego barwa się znacznie zmieni. Lepiej jest odłożyć zabawkę na ręczniku papierowym i poczekać do jej samodzielnego wyschnięcia. 

Czym czyścić drewno – impregnacja

Po dokładnym wyczyszczeniu zabawek drewnianych oraz ich wysuszeniu warto zadbać jeszcze o ich impregnację. Jest to czynność, która zabezpiecza produkt przed dodatkową wilgocią. Wykorzystanie odpowiednich produktów sprawia także, że zabawka staje się bardziej błyszcząca, co wpływa na estetyczny wygląd. Impregnację należy wykonywać po każdym czyszczeniu drewna. 

 

Najczęściej produktami służącymi do impregnacji zabawek drewnianych są:

 

  • wosk,
  • olej,
  • oliwa z oliwek.

 

Należy pamiętać, aby wybrany produkt był naturalny. Niektóre kosmetyki posiadają właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i higienę malucha w trakcie zabawy. Przygotowany impregnat należy delikatnie wetrzeć w drewno, a następnie jego nadmiar usunąć za pomocą suchego ręcznika papierowego. Przed pozbyciem się zbyt dużych ilości wosku, oleju lub innego preparatu, warto odczekać kilka godzin. To umożliwia wniknięcie produktu w głąb drewna, co wpływa na uzyskanie lepszego efektu impregnacji.  

drewniane zabawki dla niemowląt

Jak zdezynfekować drewniane zabawki?

Wiele osób zapomina o bardzo ważnym kroku w trakcie czyszczenia zabawek drewnianych. Mowa o odpowiedniej dezynfekcji. Wykorzystanie przeciwbakteryjnych impregnatów to jedno. Co jakiś czas w trakcie mycia takich elementów, dobrze jest zadbać o dodatkowy krok pielęgnacji, jakim jest ich dezynfekcja. Należy bowiem pamiętać, że zabawki często trafiają do buzi maluchów, dlatego istotne jest zadbanie o ochronę przed bakteriami i wszelkimi infekcjami. Na rynku można dostać różnego rodzaju płyny przeznaczone dla wrażliwej skóry maluchów. Mieszankę można również przygotować samodzielnie, mieszając ze sobą:

 

  • ok. 400 ml wody,
  • 100 ml octu spirytusowego,
  • kilka kropel olejku zapachowego.

 

Całość dobrze jest przelać do specjalnego pojemnika, którym następnie można spryskać drewnianą zabawkę. Przed podaniem dziecku elementu, dobrze jest odczekać kilka godzin tak, aby ocet wyparował.

Jak czyścić drewniane zabawki? 

Warto pamiętać o tym, że czyszczenie drewnianych zabawek to jedno. Jeśli produkt jest nadmiernie zniszczony, to nawet najdokładniejsze czyszczenie nie jest w stanie usunąć oznak zużycia. W momencie, gdy drewno jest zbyt szorstkie lub pojawia się na nim pleśń, to zabawkę należy wyrzucić. Najlepiej jednak wybierać zabawki drewniane, które posiadają specjalne certyfikaty, wskazujące na wysoką jakość drewna. To świadczy o pełnowartościowym produkcie, który posłuży dziecku przez długi czas. Takie zabawki można znaleźć w naszym sklepie Noski Noski. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą.  

pierwsze klocki drewniana zabawka

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.