Jak nauczyć dziecko czytać? Sprawdzone metody. - Noski Noski

Jak nauczyć dziecko czytać? Sprawdzone metody.

Jak nauczyć dziecko czytać? Sprawdzone metody.

Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które nabywa się w pierwszych latach edukacji szkolnej. Opanowanie tej zdolności pomaga dziecku zdobywać wiedzę na temat rzeczywistości, nie tylko w toku dalszych lat nauki szkolnej. Świat dookoła wręcz bombarduje treściami, które są zapisane w prostych, lub bardziej złożonych zdaniach. Umiejętność czytania, tak jak pisania, daje dziecku pewną niezależność, a to jest powodem wielkiej dumy rodziców i opiekunów. 

klocki z literkami do nauki czytania

Kiedy rozpocząć naukę czytania?

Zgodnie z programem edukacyjnym naukę czytania rozpoczynają 6. i 7-letnie dzieci. Pierwsze klasy szkoły podstawowej to ugruntowanie wiedzy zdobytej w zerówce, gdzie mali uczniowie doświadczyli pierwszego kontaktu z alfabetem. Na tym etapie oswajali się wzrokowo z literkami oraz uczyli je od siebie odróżniać. Co na to pedagodzy? Według wielu nauczycieli optymalny wiek do rozpoczęcia nauki czytania to okres pomiędzy 4. a 5. rokiem życia, czyli nieco wcześniej niż narzuca to system oświaty. Oznacza to, że dzieci, które wykazują chęć do nauki, mogą zdobywać swoje pierwsze umiejętności w domowym zaciszu – z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa. 

Nauka czytania – jak zachęcić dziecko w domu? 

Od dawna chwali się rodziców, którzy poświęcają dziecku czas na codzienne czytanie! Wpływa to nie tylko na pogłębienie relacji z opiekunem, ale niesie wiele innych, tak samo istotnych korzyści. Człowiek uczy się przez obserwację – jeśli dziecko widzi ukochanego rodzica i autorytet, który trzyma w rękach książkę, to będzie starało się go naśladować. Co jeszcze zyskuje maluch, któremu czyta się od najmłodszych lat? Oto kilka ważnych aspektów:

  • rozwijanie wyobraźni i kreatywności, 
  • kształtowanie bogatego słownictwa, 
  • nauka wartości i postaw moralnych. 

gra do nauki czytania

Nauka czytania – najpopularniejsze metody 

Istnieje wiele skutecznych metod nauki czytania. Na czym polegają i czym się od siebie różnią?

  • Metoda literowa – wymaga dość dużego nakładu czasu, dlatego że dziecko musi nauczyć się alfabetu i sprawnie kojarzyć poszczególne litery. Następnym etapem jest tworzenie prostych wyrazów, z których kolejno składa się nieskomplikowane zdania. 
  • Metoda sylabowa – prosta i efektywna metoda, na której opiera się wiele elementarzy dla pierwszoklasistów. W początkowym etapie dziecko uczy się samogłosek, a następnie tworzy połączenia ze spółgłoskami. Z kilku sylab można utworzyć pierwsze proste zdania. 
  • Metoda globalna – maluchowi przedstawia się całe wyrazy, nie rozdzielając ich na litery, czy sylaby. Metoda jest skuteczna w przypadku dzieci, które nie miały wcześniej styczności z literami. Może być dość skomplikowana dla rodziców, ale nie jest niemożliwa do opanowania! Wymaga od dorosłego lepszego przygotowania merytorycznego i kreatywności – należy połączyć zabawę z nauką.
  • Metoda wrażeniowa – innowacyjny model czytania, który skutecznie przykuwa uwagę najmłodszych. W naukę angażuje się różne zmysły dziecka. Jeśli bohater opowiadania wykonuje określoną czynność (np. śmieje się), to rodzic z dzieckiem mogą w tym czasie zrobić to samo. Angażowanie malucha w wykonywanie prostych czynności wpływa na lepsze rozumienie czytanych słów. 
  • Metoda odimienna – pierwszym słowem, które poznaje dziecko, jest jego własne imię. Następnie do nauki dołącza się imiona najbliższych członków rodziny oraz rówieśników. W taki sposób maluch poznaje poszczególne literki. Aspekt emocjonalny ważnych dla niego słów i znaczeń sprawia, że dziecko szybko zapamiętuje nowe zagadnienia. Kolejnym krokiem jest poznawanie słów z sąsiedniego otoczenia – w taki sposób można szybko opanować cały alfabet! 

nauka czytania

Codzienna nauka czytania 

Naukę czytania lub etap samego przygotowania można rozpocząć już przed pójściem do szkoły. Warunkiem jest gotowość dziecka i wykazanie przez niego chęci. Przy nabywaniu każdej umiejętności ważna jest systematyczność – 20 minut dziennie to niewiele, ale poświęcenie ich na naukę przynosi szybkie rezultaty! Odpowiednia metoda nauki czytania to taka, która nie jest uciążliwa dla rodzica i jest akceptowana przez dziecko. 

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.