21 pomysłów na prezent sprawdź

Kompletujesz wyprawkę? lista

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka?

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka? - Noski Noski

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka? 

Czy masz wrażenie, że zabawki dziecka opanowały twój dom? Stajesz bosą stopą na klocki lego, które czyhają na ciebie na każdym kroku, znajdujesz samochodziki w umywalce, maskotki w szufladzie z bielizną a mechaniczne melodyjki z zabawek interaktywnych prześladują cię, kiedy przez kilka minut próbujesz znaleźć źródło irytującego hałasu? 

Niestety dzieci to żywioł i nie damy ci gwarancji, że da się go opanować. Istnieje na szczęście kilka wypróbowanych przez rodziców sposobów, które mogą pomóc chociaż trochę w przejęciu kontroli nad dziecięcymi zabawkami.

pokój dziecka

Przezroczyste pudełka na zabawki

Wyobraź sobie sytuację, w której dziecko szukając ulubionej zabawki wysypuje zawartość ze wszystkich pudeł i szuflad. Brzmi prawdopodobnie? Żeby zmniejszyć ryzyko zamiany pokoju dziecięcego w pole bitwy zaopatrz się w pudła z przezroczystego plastiku. Dzięki temu rozwiązaniu zawartość pudeł będzie częściowo widoczna z zewnątrz i dziecku łatwiej będzie znaleźć poszukiwaną zabawkę. Do pudeł możesz przykleić oznaczenia, takie jak symbol pluszaków, samochodzików lub klocków. 

Jak przechowywać zabawki

Zabawki poza zasięgiem rączek

Innym sposobem jest ustawienie części pojemników poza zasięgiem dziecka. Pudła z niektórymi zabawkami możesz postawić na przymocowanych wysoko półkach. Daje to szansę na zyskanie chociaż częściowej kontroli nad tym, ile koszy z zabawkami naraz opróżni twoje dziecko. W tym przypadku lepiej nie używać przezroczystych pojemników i schować do nich zabawki którymi dziecko aktualnie się nie bawi. 

 zabawki - Jak przechowywać

Okresowe rotowanie zabawek

Dziecko siedzi znudzone w pokoju zastawionym stosami zabawek z których żadne go nie interesują? Mimo dziesiątek zabawek wciąż żąda nowości, a najbardziej pociągające jest to, co niedostępne, na przykład twój smartfon? Sprawdzonym przez wielu rodziców sposobem jest cykliczne rotowanie zabawek. Chowaj część zabawek dziecka do pudeł poza zasięgiem jego wzroku i okresowo je wymieniaj. Dzięki temu nie nudzą się dziecku tak szybko, a stare zabawki, które pojawiają się z powrotem po kilku miesiącach zyskują ponownie urok nowości.

kosze na zabawki

Pojemniki na kółkach 

Jeżeli dziecko lubi bawić się poza swoim pokojem, pomocne mogą okazać się pojemniki na kółkach, które sprawią, że maluch samodzielnie będzie mógł odnieść wszystkie zabawki naraz na miejsce.

Kosze z materiału 

Składane kosze z materiału przypominające te przeznaczone na pranie, są praktycznym sposobem na przechowywanie dziecięcych zabawek. Ich główną zaletą jest ergonomiczność. Niewykorzystany, złożony i schowany kosz nie zagraca przestrzeni.

Miękkie materiałowe pojemniki wykonane na przykład filcu mają też tą zaletę, że są odporne na nawet najbardziej intensywne użytkowanie, w przeciwieństwie na przykład do koszy z wikliny, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu i stracić na atrakcyjności.

Materiałowe organizery do przechowywania rzeczy dziecka

Organizery wykonane z tkaniny, z dodatkowymi kieszeniami i przegrodami są świetnym sposobem na organizację przestrzeni w szafie dziecka i przechowywanie na przykład maskotek i pluszaków. 

kosz na zabawki

Opanuj ilość zabawek

Próbuj co jakiś czas zachęcać dziecko do oddania zabawek, którymi już się nie bawi. Za duża presja może wzbudzić w dziecku niechęć, ale jeżeli przedstawisz oddawanie zabawek jako okazję do na przykład uszczęśliwienia mniejszego dziecka, które twój maluch zna, przyczynisz się do zwiększenia jego poczucia sprawczości. Dziecko decydujące świadomie o oddaniu danej zabawki, z której już wyrosło zyska uczucie decyzyjności i samodzielności, a także kontroli nad swoją przestrzenią i wpływu na wygląd i organizację pokoju dziecięcego

Zorganizuj sprzątanie w formie zabawy

Jeżeli masz trochę czasu spróbuj wykształcić w dziecku nawyk sprzątania poprzez przedstawienie go w formie zabawy. Może być to na przykład zainscenizowane scenki, w której zabawki idą spać do swoich domków– pudełek. Możesz też umówić się z dzieckiem, że kiedy ty sprzątasz na przykład swoją sypialnię, ono sprząta swój pokój, a po pół godziny pokazujecie sobie nawzajem efekty. Na twoją korzyść działa fakt, że dzieci lubią naśladować nasze zachowania.

przechowywanie zabawek

Samodzielnie ozdobione pudełka

Wspólne wykonanie pudełek do przechowywania może zachęcić dziecko do korzystania z nich. Możesz wykorzystać na przykład pudełka po butach, które wspólnie z dzieckiem pomalujesz lub ozdobisz kawałkami materiału. Tak przygotowane pojemniki mogą służyć do przechowywania dziecięcych skarbów.

Pudełka na zabawki

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.