Jak przewozić dziecko w samochodzie? - Noski Noski

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Przewożenie dziecka samochodem zaczyna się już od samego opuszczenia szpitala po porodzie. Świeżo upieczeni rodzice muszą być przygotowani na to, żeby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Co więcej, odpowiednie przewożenie malucha regulują ustawy prawne. Postępowanie niezgodnie z przepisami grozi mandatem karnym i jest narażeniem zdrowia dziecka.

jak przewozić dziecko
Przewożenie dzieci w samochodzie – prawo

Znajomość przepisów jest kluczowa do bezpiecznej jazdy samochodem w towarzystwie dziecka. Regulacje prawne co jakiś czas są aktualizowane, stąd warto zapoznawać się ze zmianami na bieżąco. Aktualne przepisy uwzględniają wiek oraz wzrost dziecka. Z fotelika samochodowego muszą korzystać:
• dzieci do 3. roku życia,
• dzieci poniżej 150 cm wzrostu (fotelik lub podstawka).
Dodatkowo urządzenia do przewożenia dzieci muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne.


Przewożenie w foteliku – wyjątki


Istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, w których można podróżować bez fotelika. Zdarza się, że dziecko powyżej 135 cm wzrostu ze względu na dużą masę ciała nie ma odpowiedniego urządzenia. Wtedy powinno zająć tylne siedzenie samochodu, koniecznie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jazda bez fotelika jest dopuszczalna, gdy trójka dzieci podróżuje jednym samochodem. Zazwyczaj zamontowanie trzeciego urządzenia jest niemożliwe przez ograniczoną ilość miejsca. Dozwolone jest, aby dziecko powyżej 3. roku życia siedziało między fotelami. Trzecim powodem zwolnienia z przestrzegania przepisu jest zaświadczenie od lekarza – niektóre maluchy nie korzystają z fotelików ze względu na swój stan zdrowia.

Fotelik dla dziecka

Przewożenie dziecka – tylne, czy przednie siedzenie?


Kwestia przewożenia dziecka na tylnym siedzeniu nikomu nie przysparza kłopotu – jest to możliwe bez względu na wzrost i wiek oraz zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo. Czy maluch może podróżować obok kierowcy? Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu jest dozwolone pod warunkiem, że poduszka powietrzna zostanie wyłączona. W momencie kolizji jej wybuch grozi niebezpieczeństwem dla dziecka i może doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Dopuszczalne jest zamontowanie fotelika przodem i tyłem do kierunku jazdy. W przypadku niemowląt zaleca się ustawienie fotelika tyłem.

Fotelik czy podstawka?


Wielokrotnie przeprowadzane badania dostarczają twardych dowodów – fotelik jest dużo bezpieczniejszym urządzeniem dla podróżujących dzieci niż podstawka. Dzięki swojej konstrukcji i odpowiedniej głębokości zapewnia małemu podróżnikowi komfort i ochronę. Głowa jest wsparta przez wygodny zagłówek, a tułów chronią osłony boczne siedziska. W trakcie jazdy dziecko może znaleźć dla siebie odpowiednią pozycję, co jest dużo trudniejsze w przypadku zastosowania podstawki. Aby fotelik spełniał swoją funkcję, należy dostosować go do wzrostu i wagi użytkownika. Dobre urządzenie posiada certyfikaty i atesty, czyli potwierdzenia wysokiej jakości i bezpieczeństwa.

Fotelik dla niemowlęcia

Przewożenie niemowląt w samochodzie

Specjaliści podkreślają, że maluch nie powinien spędzać więcej niż 2 godziny w foteliku samochodowym. W przypadku długiej podróży konieczne jest robienie przystanków, aby dziecko mogło odpocząć i choć na chwilę zmienić monotonną pozycję. Bardzo ważnym aspektem jest dostosowany ubiór – gruba kurtka i kombinezon zdecydowanie odpadają. Zamiast tego można wyposażyć dziecko w samochodowy śpiworek, ponczo lub kocyk, które łatwo jest narzucić lub w razie potrzeby zdjąć. Bardzo ważny jest odpowiedni montaż fotelika – większość modeli dla dzieci o niewielkiej masie ciała wymaga ustawienia tyłem do kierunku jazdy.

Odpowiedni fotelik dla dziecka

Wysoka jakość produktów, którą oferuje producent, to nie wszystko. Aby urządzenie było bezpieczne, należy dostosować je do wieku i wagi dziecka – a ono rośnie w mgnieniu oka! Jeśli widać, że główka malucha wystaje poza krawędź fotelika, to koniecznie trzeba rozejrzeć się za nowym wyposażeniem. Podróż z dzieckiem może być bezpieczna i przyjemna – nawet ta długa w niesprzyjających warunkach pogodowych. Nowoczesny i wygodny fotelik można pochylić, tak, by maluch mógł uciąć sobie krótszą, lub dłuższą drzemkę.

Fotelik dla niemowląt

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.