Jak wybrać gryzak dla dziecka? Gryzakowa wyprawka dla noworodka - Noski Noski

Jak wybrać gryzak dla dziecka? Gryzakowa wyprawka dla noworodka

Jak wybrać gryzak dla dziecka?

Bycie rodzicem to doświadczenie, którego nie da się opisać. Żeby przekonać się, co oznacza, trzeba tego spróbować na własnej skórze. Bycie matką czy ojcem to ekscytujące przeżywanie punktów kulminacyjnych w życiu własnego dziecka. Pierwszy postawiony krok, pójście do nowej szkoły czy pojawienie się na horyzoncie nowego ząbka. To ostatnie jest powodem wielkiej radości, ale i obawy wśród rodziców, dlatego że proces ząbkowania jest jednym z bardziej burzliwych momentów w życiu niemowlęcia. Jak temu zaradzić? Na posterunku meldują się gryzaki. Wyprawka dla noworodka może zawierać jeden z nich. Niektóre dzieci zaczynają ząbkowanie już w 4 miesiącu życia! 

Gryzak na ząbkowanie 

Ząbkowaniu zwykle towarzyszą:

 • wysoka gorączka, 
 • ból, swędzenie i opuchnięcie dziąseł, 
 • obniżony nastrój dziecka,
 • brak apetytu, 
 • obfite ślinienie, 
 • wkładanie do buzi różnych przedmiotów. 

Wkładanie do ust dostępnych przedmiotów jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów w tym etapie. Dlatego też niezbędnym wyposażeniem w domu ząbkującego malucha jest gryzak na ząbkowanie. Bawienie się czy wkładanie do ust gryzaka pozwala uśmierzyć ból wyrzynających się przez dziąsła zębów. Pozwala zatem na zmniejszenie dyskomfortu dziecka oraz jego rodziców, dla których widok płaczącego malucha nie należy do najprzyjemniejszych. Gryzaki dla dzieci mają bojowe zadanie – przynieść ulgę podczas ząbkowania. W przypadku niemowląt bez wątpienia spełniają też rolę atrakcyjnej wizualnie zabawki. 

Gryzak wyprawka dla noworodka

Jaki gryzak dla niemowlaka? 

Świat gryzaków dla niemowląt jest duży i bardzo kolorowy. Jak wybrać odpowiednie? Pierwszą podstawową zasadą jest to, by postawić na zabawkę bezpieczną. Znaczna część gryzaków ma w składzie silikon, co sprawia, że bez najmniejszej obawy mogą być brane do buzi. Producenci zabawek i akcesoriów dla dzieci zwykle przywiązują dużą wagę do tego aspektu. Mimo wszystko rodzice powinni pamiętać, że to oni znają najbardziej swoje dziecko i jego zachowania. Czy gryzak nie ma zbyt dużych wypustek? Czy jest praktyczny i bez problemu można złapać go w rączkę? Nie każde rozwiązanie zadowoli to samo dziecko. Na szczęście firmy ceniące dobro najmłodszych stają na wysokości zadania i oferują wiele możliwości. Jakie gryzaki dla niemowląt można dostać w sklepie? Oto najchętniej wybierane rodzaje:

 • smoczek gryzak,
 • gryzak wodny,
 • gryzak żelowy,
 • gryzak rękawiczka, 
 • zawieszki do łóżeczka z gryzakiem.

Zaletą gryzaków wodnych i żelowych jest możliwość schłodzenia ich w lodówce. Dzięki temu działają jak kojący okład dla obolałych dziąseł malucha. Odpowiednia budowa gryzaka sprawia, że spełnia także funkcję masażera. 

wyprawka dla niemowlęcia

Jaki gryzak dla dziecka – co jeszcze uwzględnić? 

Bezpieczeństwo i praktyczność to zdecydowanie ważniejsze atrybuty w wyborze odpowiedniego gryzaka dla niemowlęcia. Nie można jednak zapomnieć o atrakcyjnym wyglądzie – przecież to dziecięca zabawka! Tu znów możliwości jest naprawdę wiele. Gryzaki mają najróżniejsze kształty i kolory. Coraz częściej dostępne są w połączeniu z materiałową chusteczką czy pieluszką. Poza dominującym silikonem w budowie gryzaków może znajdować się naturalny kauczuk i elementy drewniane, co znacząco wpływa na atrakcyjny kształt. 

Czyszczenie gryzaków – silikon 

Ciekawym rozwiązaniem są, np. silikonowe puzzle. To dobry sposób na to, żeby przenieść uwagę dziecka z bólu na zabawę i rozwiązywanie  absorbujących łamigłówek. Gryzaki, choć uwielbiane przez niemowlęta, niestety lądują w najróżniejszych miejscach. Zdarza się, że spadną na podłogę pod meble i długo nie widzą światła dziennego. W tym przypadku bardzo łatwo jest wyczyścić silikonowy gryzak od kurzu, np. poprzez umycie go pod bieżącą wodą lub wyparzenie. Do czego jeszcze można wykorzystać gryzak z tego materiału? Silikon spełnia normy dopuszczające do kontaktu z żywnością. W ciągu ostatnich lat powstały różne modele gryzaków przeznaczonych do jedzenia. W zależności od budowy mogą m.in. służyć do skutecznego wprowadzenia pokarmów stałych do diety dziecka. 

wyprawka dla noworodka gryzak

Gryzak – w niezbędniku ząbkującego dziecka 

Wybór gryzaka dla niemowlęcia to zadanie, przed którym stoi każdy rodzic czy inni członkowie rodziny, w której pojawiło się dziecko. Odpowiednia zabawka jest ważna, dlatego że ma pomóc maluchowi przejść przez ciężki etap ząbkowania. Gryzak może też służyć do zabawy i być idealnym towarzyszem przy nauce jedzenia owoców i mycia pierwszych zębów. 

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.