21 pomysłów na prezent sprawdź

Kompletujesz wyprawkę? lista

Jakie nosidełko dla dzieci wybrać? Nosidełka polecane przez fizjoterapeutów

Jakie nosidełko dla dzieci wybrać? Nosidełka polecane przez fizjoterapeutów - Noski Noski

Jakie nosidełko dla dzieci wybrać? Nosidełka polecane przez fizjoterapeutów

Nosidełko dla dziecka to duże ułatwienie, które doceniają jego rodzice i opiekunowie. Można używać je zarówno w trakcie sezonu wakacyjnego, jak i podczas jesieni, zimy czy wiosny. Produkt ten należy jednak wybrać z rozwagą. Ze względu na to, iż maluch spędza w nosidełku sporo czasu, element ma wpływ na jego rozwój. Dowiedz się jakie nosidełko dla dzieci wybrać oraz sprawdź, czym wyróżniają się nosidełka polecane przez fizjoterapeutów.

Nosidełko dla dziecka – czym jest?

Nosidełko to element zazwyczaj wykonany z grubego, przyjemnego materiału, który po odpowiednim złożeniu, pozwala na noszenie dziecka w wygodnej pozycji bez konieczności chwytania go rękoma. Najmłodszy znajduje się najczęściej przodem do rodzica, co w uproszczeniu polega na przytuleniu do klatki piersiowej opiekuna. W tej pozycji dziecko czuje się bezpiecznie, dzięki czemu możliwe jest nie tylko wygodne przemieszczanie się z nim, ale także stworzenie wyjątkowej więzi. Na rynku można dostać kilka modeli, które różnią się od siebie w zależności od wieku malucha, a także pozycji, w jakiej ma on się znaleźć. Istnieją bowiem warianty, w których dziecko umieszczane jest z tyłu, czyli na plecach rodzica. 

Nosidełka dla dzieci – kiedy można wprowadzić?

Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku dziecko może być umieszczane w nosidełkach. Niektóre produkty są jednak na tyle bezpieczne, że umożliwiają noszenie malucha już od jego pierwszych tygodni życia. W takim przypadku posiadają one specjalne wkłady, dzięki którym kręgosłup i stawy dziecka są odpowiednio zabezpieczone. 

nosidełko ergonomiczne

Jakie nosidełko dla niemowlaka?

Nosidełko ergonomiczne

Nosidełko niezależnie od tego, dla jakiego dziecka jest wybierane, powinno być jak najbardziej wygodne. Warto zrezygnować z usztywnianych, wąskich paneli na rzecz nosidełka ergonomicznego. Drugi wariant umożliwia bowiem zachowanie najbardziej naturalnej pozycji dziecka. Zazwyczaj panel takiego produktu jest wygodny i miękki i umożliwia podparcie nóżek malucha na całej długości. Dzięki temu możliwie jest zachowanie odpowiedniej jego postawy, co powoduje, że poszczególne elementy nie wpływają źle na stawy czy kości. Miękki panel sprawia również, że plecy dziecka przylegają do oparcia. Nosidełko ergonomiczne dostosowuje się bowiem do ułożenia ciała, idealnie z nim współgra podczas ruchów. Twarde panele mogą natomiast spowodować wiele szkód. Ze względu na ich specyfikę, nogi dzieci zwisają przy nich bezwładnie, co ostatecznie może przyczyniać się do powstania takich zaburzeń jak dysplazja czy zwichnięcie stawu biodrowego. 

Jakie nosidełko dla niemowlaka – fizjoterapeuta radzi

Zastanawiając się nad tym, jakie nosidełko dla niemowlaka nada się najlepiej, dobrze jest zasięgnąć rady specjalistów. Wielu fizjoterapeutów podkreśla, iż panel nosidełka powinien być dostosowany do wzrostu dziecka. Najlepiej, jeśli sięga on od granicy jednego dołu podkolanowego aż do drugiego. Warto jednak zapewnić maluchowi swobodę ruchów, umożliwiając mu zginanie nóżek. Na to wpływa szerokość nosidełka dla niemowlaka, które nie powinno być za szerokie. Dzięki temu rozwój układu kostno-stawowego nie będzie w żaden sposób zaburzony. 

Nosidełka dla dzieci – jakie wybrać?

Obecnie rodzice mają do wyboru bardzo szeroki zakres nosidełek dla dzieci. Ostateczną decyzję należy podjąć, uwzględniając nie tylko wygodę dziecka, ale także opiekuna. Na wybór ma również wpływ:

  • cena,
  • design,
  • rozmiar,
  • sposób noszenia.

Wyróżnia się nosidełka wiązane, klamrowe i hybrydowe (zapinane w pasie i wiązane na ramionach). 

Nosidełko dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Regulacja

Warto zadbać o to, aby nosiedłko dla dziecka umożliwiało regulację długości poszczególnych elementów. Dzięki temu możliwie jest dostosowanie wielkości do potrzeb malucha. To również wpłynie na użytkowość produktu. Regulacja pozwala na korzystanie z nosidełka, nawet kiedy niemowlę jest już nieco starsze. 

Waga

Podczas zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na to, do jakiej wagi przeznaczone jest dane nosidełko dla dzieci. Wykorzystując chustę wiązaną, dobrze jest wybrać tą, wykonaną z trwałej tkaniny, która umożliwi noszenie również cięższych dzieci, bez obciążenia ramion rodzica. Producenci nosidełek dla dzieci często umieszczają dopuszczalną wagę malucha, co jest ważne w celu zapewnienia bezpieczeństwa maluchowi.

Dodatkowe funkcje

Niektórzy twórcy nosidełek dla dzieci decydują się na urozmaicenie ich w dodatkowe funkcje. Są to między innymi kapturki, które umożliwiają stabilizację główki dziecka, gdy to w trakcie noszenia zaśnie. Łatwy i bardzo komfortowy w użyciu system nośny zapewnia Tula Explore: nosidło ergonomiczne z regulacją rozmiaru Bloom, które gwarantuje prawidłową pozycję "M", a także wygodne oparcie dla bioder, miednicy i kręgosłupa dziecka. Dodatkowo produkt posiada miękkie wypełnienie wokół karku i otworów na nóżki. To sprawia, że nosidełko dla dziecka równomiernie rozkłada ciężar malucha na ramiona i biodra, a regulowane szelki pozwalają dostosować produkt do wzrostu osoby noszącej. Element posiada dodatkowo odpinany kapturek, który może służyć nie tylko jako oparcie dla główki śpiącego dziecka, ale i jako osłona przed wiatrem i słońcem. Umożliwia on również swobodne karmienie piersią.

Nosidełka polecane przez fizjoterapeutów

Nosidełko polecane przez fizjoterapeutów

Na rynku istnieje wiele nosidełek dla dzieci. Warto jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, co zaznacza producent, fizjoterapeuci podkreślają, aby dziecko było zawsze umieszczone przodem do klatki piersiowej rodzica. 

Decydując się na nosidełko polecane przez fizjoterapeutę, na pewno należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Dobrze, jeśli wykorzystany materiał cechuje się trwałością i odpornością na zniszczenia. Dodatkowo powinien być on przyjazny dla skóry niemowlaka czy młodszego dziecka. Drugorzędną cechą jednak również mającą wpływ na użytkowanie produktu jest jego wzór. W sklepie Noski Noski można znaleźć wiele kolorowych, jak i jednolitych nosidełek dla dzieci, które posiadają zarówno subtelne odcienie idealne dla miłośników minimalizmu, jak i bardziej wyszukane printy np. wzory kwiatowe. 

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.