Mata piankowa dla niemowlaka – jaką wybrać? - Noski Noski

Mata piankowa dla niemowlaka – jaką wybrać?

Mata piankowa dla niemowlaka – jaką wybrać?

Wybór maty piankowej dla niemowlaka jest coraz bardziej popularny. Jeszcze parę lat temu ciężko było uwierzyć w to, że dziecko może korzystać z niej już parę dni po narodzinach! Z pewnością, jest to w pełni bezpieczny gadżet, który zapewnia maluszkowi szerokie pole do rozwoju. Leżakowanie w innym miejscu niż łóżeczko daje możliwość obserwowania tego, co dzieje się wokół – w taki sposób dziecko poznaje otoczenie już od pierwszych dni życia. Szeroka oferta mat piankowych na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji o wyborze konkretnego produktu. Jaki wariant sprawdzi się najlepiej? 

mata piankowa dla niemowlaka

Mata piankowa dla dzieci – zalety 

Mata piankowa dla niemowląt ma szereg zalet – dlatego cieszy się tak dużą popularnością! Co zapewnia maluchowi?

 • Bezpieczeństwo – mata nie zwija się na podłożu i jest odpowiednio twarda. Dzięki temu dziecko w czasie leżakowania ma pełną swobodę ruchu. W późniejszych miesiącach życia produkt jest idealnym podłożem do nauki raczkowania. Gdy maluchowi smyknie się nóżka lub rączka, to miękko wyląduje na piankowej macie. 
 • Rozwój motoryki ciała – przebywanie na twardszym niż łóżeczko podłożu bardziej stymuluję pracę mięśni i napędza rozwój motoryczny. 
 • Izolacja termiczna – piankowy materiał stanowi dobrą izolację od podłogowego zimna – dużo lepszą niż używany przez niektórych rodziców złożony kocyk. Spędzanie czasu na macie jest dużo przyjemniejsze niż kontakt ciała z zimnymi kaflami lub panelami. 
 • Czystość – w przypadku zabrudzenia, czy zakurzenia matę można szybko i łatwo wyczyścić. Wystarczy użyć wilgotnej ściereczki lub spłukać ją w wannie. 
 • Uniwersalność – mata piankowa może być używana przez wiele lat, nawet przez przedszkolaka. Może stanowić wyposażenie dziecięcego kącika i nadać mu przytulny charakter.

mata piankowa dla noworodka

Wybór maty dla niemowląt – bezpieczeństwo 

Znaczna większość producentów akcesoriów dla dzieci dba o bezpieczeństwo najmłodszych. Niemowlaki dotykają i smakują wszystkiego, co znajduje się w ich zasięgu. Mata piankowa powinna być stworzona ze stosownych materiałów i pozbawiona tych, które mogą mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie (formamid, BPA, PCV, ftalany). Aby uniknąć wadliwych produktów, należy wybierać znanych producentów, którzy oferują sprzęty w pełni bezpieczne dla dziecka w każdym wieku. Oznaką wysokiej jakości są m.in. certyfikaty i atesty danej firmy. 

mata piankowa dla dziecka

Mata piankowa dla niemowlaka – ważne parametry 

Jak poznać, że mata będzie odpowiednia dla niemowlaka? Często wystarczy jej dotknąć, aby wiedzieć, czy dobrze spełni swoją funkcję. Jakie parametry są ważne?

 • Twardość – mata nie może być ani zbyt miękka, ani zbyt twarda. 
 • Grubość – zapewnia odpowiednią izolację od zimna oraz gwarantuje leżakującemu dziecku prawdziwy komfort. 
 • Chropowata powierzchnia – sprawia, że produkt jest łatwy do czyszczenia. 
 • Design – mata w odpowiedniej kolorystyce pasuje do aktualnego wystroju mieszkania. Dla maluszków dobrym wyborem jest mata kontrastowa, która stymuluje rozwój narządu wzroku. Starsze dziecko może samo decydować o ulubionych barwach produktu. 
 • Rozmiar – dostosowany do wielkości pomieszczenia. Zaletą większych mat jest to, że mogą służyć dziecku przez kolejne lata, nawet jeśli maluch rośnie jak na drożdżach! 
 • Kształt – w tej kwestii można zdecydować między tradycyjną wykładziną piankową a puzzlami. Jeśli mata składa się z elementów, to należy zwrócić uwagę na mocne połączenia między nimi. 

mata piankowa

Mata piankowa do nauki 

Dzięki unikalnemu designowi niektóre maty piankowe spełniają funkcję edukacyjną. Jeśli matę zdobią cyfry lub litery, to dziecko w wieku przedszkolnym może uczyć się alfabetu lub prostych działań matematycznych. Najskuteczniejsza nauka to taka, która jest połączona z zabawą. 

mata piankowa wyprawka dla noworodka

Niemowlak na macie piankowej 

Mata piankowa to doskonały gadżet dla niemowląt. Jest ciekawą alternatywą wobec spędzania czasu w klasycznym, dziecięcym łóżeczku. Może być zarówno miejscem odpoczynku, zabawy, jak i integracji z krewnymi. Tak, jak standardowy wózek jest niezbędny do spacerowania, tak piankowa mata do relaksującego leżakowania. 

wyprawka dla noworodka

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.