Książeczki sensoryczne – co to takiego? Jak je wybierać? - Noski Noski

Książeczki sensoryczne – co to takiego? Jak je wybierać?

Kosmetyki dla dzieci – na co zwracać uwagę przy wyborze? Czytanie Książeczki sensoryczne – co to takiego? Jak je wybierać? Kolejny Jak dbać o zęby dziecka?

Książki sensoryczne to pozycje stworzone z innych materiałów niż te tradycyjne i pozwalające na dostarczanie dziecku wielu wrażeń przy czytaniu. Kluczem do zrozumienia jest słowo sensoryczny, które według słownika języka polskiego Doroszewskiego oznacza doznawany za pomocą zmysłów. Możemy zatem doświadczać książeczek aktywnościowych za pośrednictwem kilku zmysłów, nie tylko wzroku.

O ile czytając na głos używamy wzroku i słuchu, to w przypadku zabawki dotykowej dziecko jest angażowane przez dodatkowe efekty dźwiękowe, np. szeleszczące albo chroboczące elementy. Najczęściej stymuluje się jeszcze zmysł czucia. Do wyboru jest sporo materiałowych opowiadań o zaskakujących kształtach i fakturze, z miękkimi albo sztywnymi i wystającymi elementami. Czasem natkniesz się na małe zabawki, które można wyjąć. Jednocześnie mogą stać się malutką przytulanką do manipulowania w rączkach. Możesz również natrafić na lekturę, która zaskoczy zmysł powonienia. W Zapachu świąt z serii Jano i Wito choinka pachnie lasem.

Dziecko a integracja sensoryczna

Co to jest integracja sensoryczna? I dlaczego jest tak ważna? Przez cały czas odbieramy świat za pomocą zmysłów, które pozwalają nam na orientację w przestrzeni, równowagę, dobre ocenianie odległości, temperatury, kształtów, nacisku, kolorów, dźwięków. Tracimy ją, jeśli zmysły nie współpracują odpowiednio z resztą systemu nerwowego. Jeśli bodźce docierające ze świata nie są dobrze przekazywane do mózgu albo mózg nie potrafi ich poprawnie interpretować, dziecko nie reaguje prawidłowo. Wiele przyjemnych rzeczy jak głaskanie czy smaczne jedzenie, odbiera jako torturę lub coś nieprzyjemnego.

Proces integracji sensorycznej przebiega w miarę rozwoju płodu, a potem niemowlęcia i dziecka, ale czasami jest zaburzony. Można jednak stymulować układ nerwowy, który jest plastyczny, i w ten sposób pobudzać ten proces. Da się wzmocnić współpracę wszystkich zmysłów i całego układu nerwowego. W ten sposób wspiera się właściwe funkcjonowania ciała i umysłu, rozpoznawanie emocji, motoryki oraz naukę mówienia, czytania i pisania.

Żeby wesprzeć te procesy potrzebna jest odpowiednia stymulacja. Jednym ze sposobów ćwiczenia układu nerwowego i uczenia mózgu rozpoznawania bodźców jest czytanie i poznawanie materiałowych książek dotykowych. Książeczki aktywnościowe dodatkowo pobudzają małą motorykę i wyobraźnię dziecka. 

Książeczki aktywnościowe

Jak wybierać książki sensoryczne dla niemowląt?

Kieruj się wiekiem dziecka. Przez pierwsze pół roku warto skupić się na kontrastowych pozycjach. Biało-czarne wydawnictwa z wyrazistymi dużymi kształtami, które niemowlę łatwo zobaczy, to pewniak. Małe dzieci na początku nie widzą wystarczająco wyraźnie, więc stawiaj na mocne barwy na białym lub kontrastowych tłach i duże figury geometryczne. Takie wzory pobudzą rozwijający się wzrok maluszka. Niemowlęta nie potrafią jeszcze skupiać uwagi, więc wystarczy kilka stron i z kilkoma prostymi wzorami, zgodnie z zasadą, że w jednym czasie jedna rzecz. Możesz pokazać trójkąt, koło, kwadrat, albo ciekawe wzory i faktury. Często wszywa się również małe bezpieczne lusterka.

Najważniejsze, żeby wszystko było dobrze i mocno przyszyte, żeby się nie oderwało i nie stanowiło niebezpieczeństwa. Materiały powinny też być bezpieczne i atestowane. Radzimy też wyprać książeczkę manipulacyjną w delikatnym środku piorącym zanim po raz pierwszy damy ją bobasowi.

Mogą być to książki manipulacyjne robione ręcznie, a nawet własnoręcznie (może się skusisz?), albo szyte na zamówienie. W internecie można znaleźć coraz więcej ofert uszycia spersonalizowanej książeczki dotykowej dla małego dziecka, na której przykładowo zostanie wyszyte imię dzidziusia.

Szczególnie polecamy:

Materiałowe książeczki dla niemowląt:

Książeczki sensoryczne dla rocznego dziecka:

Książeczki sensoryczne dla dwulatka 

Książeczki sensoryczne dla trzylatka 

Tak, istnieją książki sensoryczne i dotykowe dla przedszkolaków. Trzylatki potrafią już trochę opowiadać, więc różne książki dla dzieci typu quiet book sprawdzą się doskonale. Będą stymulować wiele zmysłów, a jednocześnie dostarczą dużo uciechy i pobudzą do ćwiczenia mowy i narracji. Polecamy również wspomnianą wyżej pozycję z pachnącą choinką z serii Jano i Wito oraz przeróżne książki kucharskie o zapachu wypieków, czekolady czy pierożków. Paluszki trzyletniego szkraba są już na tyle wyćwiczone, że mogą otwierać okienka, wysuwać kartki, pocierać elementy zapachowe. Wtedy przydadzą się kartonówki z okienkami i wyskakującymi elementami.

Przykłady:

W tym wieku dziecko już słucha dłuższych bajek i opowieści oraz potrafi oglądać ilustracje, kiedy mu czytamy. Maluch ma na tyle zdolności koncentracji, żeby uważnie przyglądać się rysunkom.

To również moment, w którym można razem z dzieciakami stworzyć książeczkę sensoryczną DYI i handmade. Stare gałganki i kolorowe skrawki materiałów i papierów mogą zamienić się w fascynujące dzieła sztuki. Zachęcamy do wspólnego tworzenia. Własnoręcznie stworzona opowieść pobudzi kreatywność i na długo będzie powodem do dumy.

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.