Wracamy na Gwiazdkę! 🌟

Prezenty, że wow! Wybierz dobrze.

Kompletujesz wyprawkę? lista

-10% na Banwood i Fresk

Hulaj10

Praktyczne akcesoria do kąpieli małego dziecka – jakie wybrać, żeby kąpiel była bezpieczna?

Praktyczne akcesoria do kąpieli małego dziecka – jakie wybrać, żeby kąpiel była bezpieczna? - Noski Noski

Kąpiel noworodka to niezwykle emocjonujący rytuał, zarówno dla rodziców jak i dzieci. Na początku możesz się poczuć lekko niepewnie, ale to zupełnie normalne. Z każdym razem będzie lepiej. Podpowiadamy, co zrobić, żeby uczynić te chwile niezapomnianymi oraz żeby kąpiel malucha i starszaka też była przyjemnością.

Wyprawka dla noworodka? Pielęgnacja niemowlęcia? Intuicja podpowiada sporo, jednocześnie warto zaznajomić się z kilkoma najważniejszymi zasadami, żeby zadbać o bezpieczeństwo maluszka i swój komfort.

Kąp dziecko kilka razy w tygodniu, w zasadzie codziennie. W dni kiedy go nie kąpiesz, pamiętaj żeby przemywać pupę, fałdy skóry i szyję. Niezależnie od tego, czy będziesz kąpać dzidziusia w wanience czy wiaderku, ważna jest obecność dwóch dorosłych osób. Zwłaszcza na początku może to być spore wsparcie. Jedna osoba może podtrzymywać barki, szyję i główkę noworodka, a druga delikatnie go obmywać. Kąpanie bobasa to również ważny moment na budowanie bliskości. 

Zadbaj żeby woda była odpowiednio ciepła, czyli miała 37 stopni Celsjusza. Pomoże Ci w tym termometr kąpielowy. Powinien być wykonany z bezpiecznych materiałów, bez rtęci i szkła. Jeśli nie masz takiego, łatwo zmierzysz temperaturę termometrem elektronicznym. Wystarczy zbliżyć go do powierzchni wody. Specjalny termometr kąpielowy znajdziesz na przykład tu: bebe-jou zestaw prezentowy do pielęgnacji niemowląt Fabulous. Można też ewentualnie łokciem sprawdzić, czy woda ma temperaturę ciała.

Temperatura otoczenia powinna wahać się w przedziale od 25 do 27 stopni. Wtedy maluchowi będzie bardzo przyjemnie. Mów do dziecka, kiedy zamierzasz je kąpać. Rób to również, umieszczając je w wodzie, żeby czuło się bezpiecznie. Bobas wie wtedy, że za chwilę stanie się coś przyjemnego i jest w bezpiecznych rękach. Żeby zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka, możesz też coś nucić, śpiewać oraz wykonywać spokojne ruchy. Atmosfera relaksu sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. Warto też starać się odbywać rytuał kąpielowy o stałej porze dnia.

Przybory kąpielowe, które dbają o bezpieczeństwo dziecka

Żeby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo i wygodę bobaska, przyda się specjalna silikonowa mata do wanienki np. szara albo niebieska mata w kształcie wieloryba marki Skip Hop, a pod głową umieścić specjalną poduszeczkę kąpielową. Skonsultuj z położną, kiedy poduszeczka będzie odpowiednia. Maty możesz też używać później w dużej wannie, kąpiąc dziecko samodzielnie siedzące. Dbaj również o twoje ciało, bo twoje bezpieczeństwo przekłada się na bezpieczeństwo dzieciaczka. Opiekunom mogą się przydać miękkie ochraniacze na brzeg wanny i klęcznik. Nie są potrzebne, jeśli masz stojak na wanienkę. Koniecznie zwróć uwagę na ten produkt, jeśli chcesz zadbać o swój kręgosłup i mieć wygodny dostęp do stabilnej wanienki na wysokości pasa.  

Jednak jeśli wkładasz małą wanienkę lub wiaderko do dużej wanny, to przyda się jeszcze coś innego. Wtedy warto zaopatrzyć się w gumowy ochraniacz na baterię łazienkową i silikonowy ochraniacz na korek i odpływ, które przydadzą się również wtedy, kiedy maluchy będą większe. 

Do wody dodajcie delikatnego płynu do mycia, albo zastosujcie kostkę myjącą przeznaczoną dla noworodków i niemowlaków. W pierwszych tygodniach życia często jednak wystarczy tylko mycie ciepłą czystą wodą. Jak już będziecie mieć lekką wprawę, a dziecko potrzebuje natłuszczenia (np. lekarka lub lekarz stwierdzili atopowe zapalenie skóry), możesz dodawać po kropli kosmetyku z emolientem. Skóra staje się wtedy bardzo śliska, więc dlatego zalecamy ostrożność.

Możesz myć dzidziusia ręką albo używać mięciutkiej myjki z naturalnego materiału. Może się przydać zestaw kąpielowy dla niemowląt So Cute Baby Bath Set, które zawiera naturalną szczoteczkę, myjkę i ręcznik.

Co się przyda po wykąpaniu maluszka?

Po kilkuminutowym delikatnym pluskaniu się delikatnie przełóż dziecko na miękki ciepły ręcznik, a najlepiej na Poofi: bawełniany ręcznik z kapturkiem Teddy, którym delikatnie osusz dziecko. Nie pocieraj skóry, tylko zadbaj o ciepło i pozwól żeby ręcznik wchłonął wodę. Poręczny kapturek zadba o to, żeby maluszkowi było ciepło po kąpieli. Warto mieć pod ręką kilka bawełnianych albo tetrowych pieluszek, żeby dziecko delikatnie okryć, ale jeszcze pozwolić skórze się wietrzyć. Możesz mieć pod ręką przewiewny lekki kocyk. 

Jaki kocyk wybrać? 

  • bambusowy,

  • bawełniany, 

  • wełniany

  • polarowy

Na zimę i dla dzieci urodzonych jesienią i zimą warto sprawić sobie wełniany, ale miękki jak np. ten z wełny merynosów od Lullalove. Na na lato i wiosnę wystarczy bambusowy albo bawełniany marki Bim.bla. Żywe i wesołe kolory poprawią humor każdemu.  Jeśli chcesz mieć bardziej stonowane kolory to również znajdziesz coś dla siebie. Teraz kocyków jest całe mnóstwo i możesz dobrać kolor i formę do innych przyborów, a przędzę do pory roku i warunków atmosferycznych. My polecamy tylko naturalne, a co za tym idzie przewiewne i oddychające kocyki. 

Niezależnie od tego, jaki kocyk wybierzesz, po kąpieli przyda się otulacz dla niemowlaka. Zaraz po kąpieli dzidziuś może się łatwo wychłodzić, więc miej go w pobliżu. Również cały zapas pieluszek, które możesz trzymać w łazience oraz gdziekolwiek, gdzie masz przewijak. Najlepsze są pieluszki wielorazowe z miękkiego przewiewnego materiału. Materiałowa pieluszka to wielozadaniowy dodatek, którym przykryjesz dziecko dając mu ciepło i coś do dotykania i zabawy, a w razie potrzeby je wytrzesz lub przewiniesz. Pieluszki się nie zmarnują! Jednorazowe zostaw na wyjścia z domu. W pierwszych miesiącach życia dziecka przewija się bobasa średnio osiem razy na dobę. Może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie to zrobić kilkanaście razy, ale potem coraz rzadziej. Dziecko musi jednak mieć sucho i przewiewnie, więc pieluszek nigdy nie będzie zbyt wiele.

Lista przydatnych przyborów do kąpieli noworodka i niemowlaka

Akcesoria do kąpieli trzyletniego i czteroletniego dziecka 

Pamiętaj też o takich składnikach bezpiecznej kąpieli, jak spokój i dobry humor, bo one też zapewniają bezpieczeństwo. A kąpanie to dobra zabawa.

Polecamy też nasz tekst Kosmetyki dla dzieci – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.