Które zabawki edukacyjne są naprawdę potrzebne dzieciom w pierwszym okresie rozwoju, czyli które dbają o prawidłowy rozwój dziecka, są piękne i jednocześnie bezpieczne? Podpowiadamy! Poniżej wybór sprawdzonych bestsellerowych zabawek rozwojowych dla maluchów na każdy etap rozwoju od urodzenia do ukończenia drugiego roku życia.
Zobacz wszystkie zabawki wczesnorozwojowe
Od 0 miesięcy +
Zabawki sensoryczne
Wzmacniają rozwój zdolności poznawczych poprzez stymulowanie zmysłów. Można je ściskać, gryźć, często wydają dźwięki. Wspierają motorykę małą poprzez ćwiczenie paluszków i dłoni. Zapraszają do odkrywania świata wszystkimi zmysłami.
Zabawki motoryczne
Wzmacniają rozwój zdolności motorycznych. Wspierają motorykę małą poprzez ćwiczenie paluszków i dłoni. Jeśli dziecko siedzi i układa z nich wieże, to ćwiczy również motorykę dużą pochylając się i sięgając.
Bezpieczne i miękkie to pierwsze zabawki sensoryczne. Do ściskania, tulenia i odkrywania faktur. Wspierają naukę chwytu i przekładania z jednej, do drugiej dłoni oraz później zmysł propriocepcji. Uzupełniają miękki ciepły dotyk najbliższych i stymulują zmysł dotyku. Świetnie stymulują też rozwijający się wzrok. Sprawdzają się też, kiedy dorosły pokazuje pluszaka, mówiąc do dziecka.
Mobile do powieszenia nad łóżeczkiem
Ruchome zawieszki o przeróżnych kształty i kolorach, stymulują wzrok i rozwój mięśni przytrzymujących gałki oczne. Zadbają o rozwój zdolności poznawczych dziecka i spokojne bodźce, które uczą rozróżniania kształtów i kolorów, odległości i wielkości. Według metody Montessori wskazane dla małych dzieci, kiedy są wypoczęte i najedzone; działają na dziecko uspokajająco.
Kontrastowe pierwsze zabawki, które stymulują rozwijający się wzrok
Kontrastowe kocyki sensoryczne, szeleściki pobudzają i ćwiczą zmysły dotyku, słuchu i wzroku. Malutkie dziecko widzi niewyraźnie, więc przyda się wszystko w kontrastowych barwach, najlepiej biało-czerwono-czarne, które ćwiczą wzrok.
Zabawki wczesnorozwojowe od 3 miesięcy +
Gryzaki – stymulują i masują dziąsła, służą ćwiczeniu mięśni języka i jamy ustnej. Stymulują i masują dziąsła, służą ćwiczeniu mięśni języka i jamy ustnej, co wspomaga rozwój nauki gryzienia, połykania i mówienia. Również pobudzają rozwój nauki chwytania, przekładania z ręki do ręki oraz motoryki małej.
Zabawki sensoryczne
Wspomagają dalszy rozwój chwytania, już świadomego łapania za rzeczy. Ćwiczenie chwytu, koordynacji ręka-oko oraz mięśni i układu nerwowego poprzez wieloaspektową stymulację. Do zabawek sensorycznych zaliczają się też książeczki aktywnościowe.
Więcej o sensorycznych książkach dla niemowląt przeczytasz w naszym artykule pt. Książeczki sensoryczne – co to takiego?
Książeczki sensoryczne
Pobudzają rozwój wszystkich zmysłów, zachęcają do interakcji, koordynacji ręka-oko. Dziecko ćwiczy motorykę małą odkrywając różne faktury i przesuwając małe elementy.
Zabawki motoryczne
Różnorodne faktury i kształty dostarczają wielu doznań sensorycznych. Ćwiczą dotyk, wzrok, a turlanie i ściskanie propriocepcję i równowagę. Stymulują układ nerwowy i dostarczają bodźców do rozwoju motoryki małej i dużej oraz zabaw zręcznościowych.
Gimnastyka i nauka przewracania się na bok, a więc ćwiczenie motoryki dużej, oraz dotykanie, łapanie i ściskanie wiszących zabawek, czyli trening motoryki małej. Miękkie i różnorodne zawieszki pobudzają multisensorycznie i uspokajają w sposób podobny do mobili.
Pierwsze lusterka
Zabawki ćwiczące motorykę dużą, wzmacniają mięśnie karku i ramion, zachęcają do dłuższego podtrzymywania główki, przesuwania się. Uczą też obserwowania swojej mimiki i łapania rączkami ruszających się przedmiotów. Podnoszenie główki jest podstawą do rozwoju dalszych umiejętności, w tym nauki siedzenia.
Od 6 m +
Zabawki sensoryczne dla dzieci o 6 m +
GryzakiGryzaki dalej ćwiczą umiejętności manualne, chwyt, koordynację ręka-oko i mięśnie buzi i żuchwy. Przy rozszerzaniu diety można dać dziecku do ręki gryzak z jedzeniem, żeby samo ćwiczyło swoją motorykę i siłę i precyzję chwytu.
Zabawki sensoryczne
Grzechotki stymulują słuch i chwyt. Od sześciu miesięcy wzwyż, kiedy dziecko już samodzielnie siada albo uczy się siadać, należy dalej zachęcać do ruchu, podnoszenia się i turlania, co stymuluje propriocepcję, zmysł równowagi. Świetnie zajmują malucha i pomagają ćwiczyć koordynację ruchową i koordynację ręka-oko.
Zabawki motoryczne
Elementy, które można na siebie nakładać, przekładać, podnosić i ustawiać wspierają rozwój zmysłu równowagi i motorykę dużą. A przy tym już ćwiczą myślenie przestrzenne i koordynację ruchową maluchów.
Drewniane naturalne zabawki wspierają rozwój dziecka zgodnie z pedagogiką Marii Montessori. Motoryczne koraliki i kuleczki ćwiczą motorykę małą, koordynację ręka-oko i przekładanie z ręki do ręki.
Rozwijają motorykę małą i koordynację ręka-oko oraz działają polisensorycznie, czyli na wiele zmysłów na raz. Zachęcają też do rzucania, a więc rozwoju chwytu, ścisku i motoryki dużej. Pokazują własną sprawczość.
Zabawki wczesnorozwojowe od 9 m +
Rozwijają motorykę małą, zwinność palców, chwyt i służą również jako gryzaki. Miękki i kolorowe zachęcają do ćwiczenia motoryki małej oraz siły mięśni palców i rąk. Doskonałe ćwiczenie również dla mózgu malucha!
Wzmacniają mięśnie i motorykę dużą. Układanie ćwiczy duże grupy mięśni, zmysł równowagi oraz jej utrzymywanie, pokazuje własną sprawczość. Zabawki motoryczne poznają dziecko z różnymi różnymi właściwościami materiałów. Rozwijają wizualne "wyczuwanie" kształtów obiektów.
Zabawki wczesnorozwojowe od 12 m+
Gryzaki
Gryzaki dalej stymulują dotyk, motorykę i mięśnie buzi maluszka. Dodatkowo, ćwiczą motorykę dużą dzieci, jeśli można układać z nich wieże.
Stymulują wzrok, słuch, dotyk i siłę chwytu oraz mięśni. Dziecko potrafi już siedzieć i trzyma większe zabawki w rękach, co ćwiczy również równowagę i motorykę dużą.
Zabawki motoryczne
Ćwiczą motorykę małą i dużą, wyobraźnię, poczucie własnego ciała czyli propriocepcję oraz koordynację ręka-oko.
Piłeczki sensoryczne
Działają polisensorycznie. Wspierają rozwój zmysłu równowagi, motoryki dużej i propriocepcji oraz siły mięśni. Zachęcają do ruszania się, chodzenia za piłką i schylania się po nią.
Ćwiczenie zmysłu dotyku, wzroku i słuchu, motoryki małej, wyobraźni przestrzennej i chwytu pęsetowego, który pomaga w unoszeniu małych przedmiotów.
Pierwsze klocki 12 m+
Układanie wież z klocków ćwiczy zmysł równowagi, motorykę dużą, właściwe napięcie mięśniowe (stabilne siedzenie i wstawanie) częściowo czucie głębokie. Zachęca do poznawania podstaw fizyki.
Zabawki na kółkach
Zabawki na kółkach i do ciągnięcia
Stymulują rozwój motoryki dużej i siłę mięśni. Dają motywację do ruchu i radość z własnej sprawczości przy wprawianiu ich w ruch. Wspiera rozwój chodzenia z podparciem, pchania i wspierania się.Jeździki dla dzieci
Ćwiczą zmysł równowagi, propriocepcję, wzrok i motorykę dużą oraz szybkość, zwinność, samodzielność i wiarę we własne siły. Niezbędne do prawidłowego rozwoju ruchowego i sensorycznego dadzą również sporą dawkę dobrej zabawy.
Zabawki wczesnorozwojowe dla dzieci w wieku 18 m+
Zabawki sensoryczne
Miękkie i ciężkie przytulanki stymulują nie tylko zmysły wzroku i dotyku, ale też czucie głębokie i propriocepcję. Ściskanie i przenoszenie maskotek to bardzo dobre ćwiczenie.
Piłki sensoryczne
Zaawansowane piłeczki do ściskania, rzucania, turlania. Ćwiczą siłę mięśni, motorykę dużą i małą oraz zmysły czucia, czucia głębokiego, wzroku i słuchu. Niezbędnie dla rozwinięcia dobrej integracji sensorycznej.
Zabawki motoryczne
Pchacze to idealne zabawki ćwiczące ruch, chodzenie i utrzymywanie pionowej i stabilnej pozycji ciała, pokazujące własną sprawczość i podstawowe zasady fizyki. Zachęcają do dalszego rozwoju umiejętności chodzenia oraz podciągania się i wstawania.
Kostki edukacyjne
Pomagają rozwijać ciekawość i poczucie własnej sprawczości. Uczą sprawności manualnej, rozwijają motorykę małą i zapewniają mnóstwo bodźców do rozwoju.
Sortery
Uczą liczenia, rozdzielania, sortowania i układania. To nauka myślenia matematycznego i logiczne oraz poznanie pojęcia trwałości przedmiotów. Tworzenie grup, podgrup, rozróżniania, segregowania i układania wspiera rozwój mózgu dziecka i jest podstawą prawidłowego rozwoju mowy.
Klocki
Klocki budują cierpliwość, wyobraźnię i myślenie przestrzenne, a ponadto często mają inne walory edukacyjne, jak zaznajamianie z konkretną tematyką oraz fakturami i właściwościami drewna, gumy i innych materiałów.
Zabawki na kółkach
Świetnie stymulują dzieci do ruchu, rozwijając ich motorykę. Kreatywna zabawa ruchowa to zajęcie potrzebne każdemu maluchowi, który dalej rozwija chodzenie i przenoszenie zabawek.
Jeździki dla dzieci
Stymulują do dalszego rozwoju ruchowego, wspierają rozwój zmysłu równowagi, czucia swojego ciała, propriocepcji i orientacji w przestrzeni.
Zabawki wczesnorozwojowe dla dzieci w wieku dwóch lat
Zabawki sensoryczneStymulują, dają zajęcie i uspokajają. Podtrzymywanie w rączkach większych przedmiotów wspiera rozwój siły. Ćwiczą wszystkie zmysły, działają multisensorycznie. Stymulują cały układ nerwowy dziecka, mózg, słuch, wspierając rozwój muzykalności, która jest niezwykle potrzebna również w nauce języków.
Zabawki motoryczne
Wspierają rozwój motoryki dziecka, poznają z prawami fizyki, ćwiczą cierpliwość, dokładność i panowanie nad własnym ciałem. To również zabawka w stylu pedagogiki Montessori.
Piłki sensoryczne
Piłeczki zachęcają do ruchu, wspierają rozwój motoryki i wszystkich zmysłów oraz koordynacji ruchowej, ręka-oko i propriocepcji. Mogą również służyć do ćwiczeń powięziowych i delikatnego masażu.
Sortery
Uczą sekwencjonowania, liczenia, dodawania, podstawowego porządkowanie według różnych cech. Rozwijają wrodzony tzw. gen liczby i wrodzone umiejętności matematyczne.
Klocki
Ćwiczą zdolności motoryczne i wyobraźnię przestrzenną oraz chwytanie i przesuwanie małych i większych elementów. Łączenie i rozdzielanie to również ćwiczenie zdolności manualnych i planowania.
Zabawki na kółkach
Ćwiczą dalszy rozwój motoryczny maluchów zachęcając je do popychania, ciągnięcia albo układania zabawek. Wyciąganie, kręcenie, obracanie i wjeżdżanie jednym autkiem w drugie to doskonała zabawa i ćwiczenie.
Zabawki na biegunach
Ćwiczą propriocepcję, błędnik oraz cały zmysł równowagi i uspokajają. Bujanie się jest niezbędne dla rozwinięcia późniejszych umiejętności motorycznych i odpowiedniej integracji sensorycznej.
Jeździki i pierwsze rowerki biegowe
Rowerki biegowe, wózki, hulajnogi i wszelki jeździki dbają o odpowiedni rozwój motoryczny i sensoryczny oraz są wstępem do nauki jazdy na rowerze. Dzieci ćwiczą zmysły multisensorycznie oraz stymulują swój układ nerwowy w odpowiedni sposób dostarczając bodźców i wrażeń rozwojowych.
Zobacz wszystkie nasze zabawki wczesnorozwojowe na cały pierwszy rok życia dziecka
Zobacz wszystkie nasze zabawki rozwojowe na cały drugi rok życia dziecka
Odkryj także zabawki edukacyjne dla starszaków